Faydalı Bilgi Arama

Şiş gözler mor halkalar nasıl geçer?

Şiş gözler ve mor halkalar özellikle kadınların moralini çok bozuyor. Peki bu şiş gözler mor halkalar nasıl geçer?

Uykusuz ve yoğun geçen birkaç gün sonunda aynada görünen mor halkalı şiş gözlerinizi kapatıcı fondötenle sakladığınızı biliyoruz. Oysa bu sorunla mücadele etmenin başka yolları da var.

Yüzünüzü soğuk su çarpa çarpa yıkamak şiş gözlerinizi geçici olarak rahatlatabilir ama yorgun göz altları için bundan daha fazlasını yapmanız gerekir. Basit önlemlerle bu soruna baştan engel olabilirsiniz.

Mor halkalar neden oluyor?

Gözlerde oluşan mor halkaların birden fazla nedeni var. Ciltte melanin düzeyinin artması (hiperpigmentasyon), göz altında konumlu yağ katmanlarının zayıflayarak kaybolması, kan damarlarının tahrip olması bu nedenlerden. Yüksek tempolu iş – eğlence yaşamı, yoğun kafein alımı ve uykusuzluk göz şişi ve mor halka oluşumunda sanılanın aksine ikincil önemde.  

Mor halkaların çözümü ne?

Çözüm için basit önerilerimiz var: 

Uykunuzu alın. Mor halkaların nedeni ne olursa olsun, uyku onlara iyi gelir. Uyku, zarar gören hücrelerin onarımına yardım eder.

Alkol ve kafeinden kaçının. Kısa vadede insanı canlandırmalarına diyecek yok ama ikisinin de cilde iyi gelmediğini bilin. 

Ağartıcı / beyazlatıcı ürünler kullanmayı deneyin. Mor halkalar melanin kökenliyse retinol, hydroquinon, kojik asit, yeşil çay, C vitamini, soya özü gibi ağartıcı etkisi olan bileşenler içeren bakım kremleri yararlı olabilir. Bu tür kremlerin daha etkili olması için güneşten kaçınılması, yüksek koruma düzeyli (çinko içeren, +30 faktör) güneş kremi kullanılması önerilir.

Dolgu tekniğini inceleyin. Mor halkalar tahribata uğramış damarlar nedeniyle oluşmuşsa, dermatolog gözetiminde göz altına dolgu yaptırmak etkili bir yöntemdir. 

Lazer tedavisi ve K vitamini. Zarar görmüş damarların görünümü lazer tedavisiyle iyileştirilebilir. K vitamini içeren cilt bakım ürünleri de sorunu gidermede yardımcı olabilir. 

Kapatıcı. Olmadan olmaz. Ten renginden bir ton hafif kapatıcı kullanmak her zaman işe yarar. Cilt yağlı yapıdaysa, akne – sivilce oluşturmaya meyilliyse yağ içermeyen bir kapatıcı kullanılabilir.              

Şiş gözler nasıl önlenir?

Şiş gözlerin birden fazla nedeni olabilir. Çok uyku, az uyku, düzensiz beslenme, yaşlanma… 

Şişleri gidermek için bazı öneriler:

Uyku. Alınacak ilk önlem, geceleyin en az sekiz saat uyumak olmalı.

Su. Yeterli miktarda sağlıklı sıvı – özellikle su – tüketmek gözlerin şişini azaltır; cilt sağlığını olumlu yönde etkiler. 

Tuz. Kaçınmak gerek. Tuz alımını azaltmak, bedenin su tutma eğilimini de azaltır. İşlenmiş besinler yüksek oranda tuz içerir; uzak durmak gerekir.

Soğuk kompres. Bazı dermatologlar, serin ve nemli yeşil çay poşetlerinin göz şişlerine iyi geldiği kanısında. Kimi de, soğutulmuş salatalık dilimleriyle veya poşette dondurulmuş bezelye – havuç parçalarıyla 10 – 15 dakika süreyle kompres yapmayı öneriyor. Jel formunda hazır göz maskeleri de benzer etkide.

Dolgu kremleri. Kolajen ve elastin yıkımı göz altlarının sarkmasına neden olur. Dolgu kremleri bu sarkmaları toparlayıp daha küçük görünmelerini sağlayabilir. 

Bakışlar. Mor halkalar ve şiş gözler kimileri için doğal karakteristik olabilir. Yaşlandıkça cilt yavaş yavaş da olsa gerginliğini kaybeder; hafif sarkmalar başlar, daha geç toparlanır. Doğal olarak, şiş gözler ve mor halkalar daha belirgin görünür. 

Bu öneriler gözlerinizin daha güzel ve sağlıklı görünmesini sağlayabilir. Gözlerinizi ışıl ışıl yapacak, bunların tümünden daha etkili, üstelik bedava son öneriyle yazımızı bitirelim: Gülünce gözlerin içi de güler… Gülümseyin!

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 18.206.187.81

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Göz Hastalıkları Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler

zeynep ecrin esila sude eymen elif erva zehra mina mihrimah azra eslem tuana aleyna arya nazende isimlerin anlamları