Faydalı Bilgi Arama

Köpeklerde Sağırlık ve İşitme Kaybının Nedenleri

Köpeklerde sağırlık ve işitme kaybı, çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir.  Sağır bir köpekle yaşamak doğru bilgi ve araçlara sahip olmayan sahibi için karmaşık olabilir. Neyse ki, çoğu sağır köpek, uzun ve mutlu yaşayabilir. Anahtar, sağır köpeğinizle etkin iletişimi ve doğru bakımı öğrenmektir.

Köpek kulağı, beyinle birlikte çalışan ve onu ses olarak yorumlayan, doku, sinirler, kıkırdak ve küçük kemiklerden oluşan karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu hassas alanların bir ya da bir kaçında meydana gelen hasar kısmen ya da tamamen işitme kaybına yol açabilir.

Köpeklerde Sağırlık ve İşitme Kaybının Nedenleri

Kronik şiddetli kulak enfeksiyonları, tümörler, parazit enfeksiyonları, ilaç toksisitesi ya da travmatik yaralanma geçici ya da kalıcı sağırlıkla sonuçlanan tympanum(kulak zarı) ya da iç/orta kulağa zarar verebilir. İşitmeyi kontrol eden, işitme sinirleri ya da diğer merkezi sinir sisteminin parçalarına zarar veren bir tümör ya da felç gibi bir beyin hastalığı da, duymaya etki edebilir. Belki de en yaygın görülen sağırlık nedeni yaşlanmaya bağlı olmasıdır. Geriatrik(yaşlı) köpeklerde sinir dejenerasyonu genel olarak yavaş yavaş duyma kaybı ile sonuçlanmaktadır. Bu bazı yaşlı insanlarda ortaya çıkanla benzer bir durumdur.

Köpeklerde sağırlık, doğuştan anlamına gelen kongenital bir durum olabilir. Kalıtsal olabilir de, olmayabilir de. Dalmaçya, İngiliz Seter, Havanese dahil bazı köpek türleri genellikle kongenital sağırlık daha yaygındır. Ek olarak, kongenital sağırlığın pigmentasyonla ilişkili olduğu görülmektedir; Saf beyaz ya da ağırlıklı olarak beyaz olan köpekler, kongenital sağırlığa yüksek oranda daha yatkınlar.

Köpeklerde Sağırlık Teşhisi

Çoğu köpek sahibi, özellikle yavaş yavaş meydana geldiği durumda, sağırlığı fark edemeyecektir. Sağır doğmuş bir köpeğin sahibi, bazı şeylerin yanlış gittiğini, köpeğin basit ses ipuçlarını zorlukla öğrendiğini görene kadar fark etmeyebilir. Köpeğin görüş alanının dışında, bir ses yaparak basit bir duyma testi köpeğin duymasıyla ilgili bir fikir verebilir. Ancak kısmen duyma kaybı olan köpekler tiz ve çok yüksek sesleri duyabilir.

Bir köpeğin tamamen sağır olduğuna emin olmanın tek yolu, özel nörolojik testler aracılığıyla olur. Genelde BAER olarak kısaltılan, beyin sapı işitsel uyarı yanıt testi, ses uyarısına yanıtı ölçmek( ya da olmaması durumunda)  amacıyla, kulakta ve beyindeki elektriksel aktiviteyi okur. Bu, tamamlanması sadece birkaç dakika süren neredeyse ağrısız bir testtir. Köpeğinize bu testi yaptırmak için, yakınınızda bir BAER test yeri bulmanız gerekecektir. İhtiyaç duyulan ekipmana bağlı olarak, BAER testi genellikle sadece veteriner fakültelerinde ya da özel hastanelerde mevcuttur.

Sağırlık ya da İşitme Kaybının Tedavisi ve Önlenmesi

Köpeklerde sağırlık için kesin bir tedavi yoktur. Kulakta ya da beyinde enfeksiyonlar ve yaralanmalar anti-enflamatuar ilaçlar veya antibiyotiklere yanıt verebilir, fakat hasarın geri dönüşümü olmayabilir.

Günlük kulak bakımı kulak enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilir. Kulak bakımı özellikle Basset Hounds ve Cocker Spaniel gibi sarkık kulaklı köpekler için önemlidir. Eğer bir kulak enfeksiyonu meydana gelirse, hızlı ve eksiksiz tedavi sağırlığa nende olabilen hasarı engelleyebilir.

Sorumlu köpek yetiştiricisi, konjenital sağırlığı engelleyebilir. Sağır olduğu bilinen köpekler asla yetiştirilmiş olmamalıdır. Ancak, normal duyabilen iki sağlıklı köpek sağır yavrular üretebilir.

Sağır Bir Köpekle Yaşamak

Sağır bir köpeğin çok normal, mutlu bir hayat yaşayacağını öğrenmek bazıları için sürpriz olabilir. Ne yazık ki, bazı insanlar sağır köpeklere ötenazi gerektiğini düşünmektedir, fakat bunun altında yatan neden sağır köpekler ile ilgili mitlerden kaynaklanır. Gerçek olan, sağır köpeklerin sağlam köpeklerden daha fazla üzerine düşülmesi gerektiğindendir. Sağır bir köpeğin sahibi, alternatif iletişim yolları öğrenmek zorundadır. Bir kişi vücut dili ve el işaretleriyle onu eğiterek, sağır bir köpekle kolayca iletişim kurabilir. Aslında köpekler öncelikle sözel iletişim kuramadıkları için, duyabilen köpeklerden bile daha etkili olabilecek görsel ipuçları bulabilirsiniz. 

Sağır bir köpek diğer duyularını kullanarak işitme eksikliğini telafi edecek olsa da, sağırlığının bazı durumlarda onu savunmasız kılacağını bilmek önemlidir. Sağır bir köpek kendi dışında yaklaşan trafiği ya da yakınlardaki bir avcı gibi tehditleri duymayacaktır. Çok geç oluncaya kadar, görme ve koku alma duyuları tehdidi algılamayabilir. Tasması olmayan sağır köpeğiniz tehlikedeyse, onu almak için sözel bir yöntem mümkün olmayacaktır. Bu nedenle, çitli bir alanın içinde ya da tasma ile korumak önemlidir. Ancak, kısmen işitebilen bir köpeğin tehlikede olma durumunda bile, bu kural geçerlidir.

Dipnot, sağır bir köpeğiniz varsa, endişelenmenizin nedeni yoktur. Ayrıca, sağır bir köpek sahiplenmemenizin küçük bir nedeni vardır. Durum ona indirgendiğinde, sağır köpekler duyan köpeklerden çok farklı değildir. Havlarlar, insanlarla ve diğer köpeklerle iletişim kurarlar ve çevrelerinin farkındadırlar. Adapte olurlar. Yapmanız gereken tek şey, nasıl adapte olduklarını bilmektir.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 18.206.187.81

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Köpek Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler

zeynep ecrin esila sude eymen elif erva zehra mina mihrimah azra eslem tuana aleyna arya nazende isimlerin anlamları