Faydalı Bilgi Arama

Köpek Eğitimi Hakkında Kısaca Bilmeniz Gerekenler

Çoğu köpek bir rutin sahibi olarak başarılı olabilir. Yemek, yürüyüş, oyun zamanı ve daha fazlasını ne zaman bekleyeceğini bilmeyi severler. Bir köpeği eğitmeye çalışırken de bir rutin oturtmanın büyük faydası olabilir. Aşağıda bahsedilen fikirler, köpeğinizin eğitim programında rutin sahibi olmanın nasıl faydalı olacağını size gösterecektir:

Besleme

Köpeğinize yemeğini her gün aynı saatte vermek, yetişkin veya yavru fark etmeksizin güzel bir fikirdir. Yavru köpekler genellikle gün boyunca birçok defa ufak öğünler yerken yetişkin köpekler 1 veya 2 daha büyük öğün yerler. Köpeğiniz için en uygun tipte ve porsiyonda öğünü veterinerinize danışın.

Bir köpeği her gün aynı saatte beslemek, ona ne zaman kendini yatıştıracağını tahmin etme imkanı tanır. Bu da siz bir köpeği evcilleştirmeye çalışırken büyük fark yaratır.

Tuvalet Zamanı

Köpekler kendilerini rahatlatabilmeleri için her gün yaklaşık aynı saatte dışarı çıkarılmalıdır. Yavrular daha sık ihtiyaç hissederken yetişkin köpekler daha uzun süre kendilerini tutabilirler. Köpeğiniz için bir takvim oluştururken bunu göz önünde bulundurmalısınız.

Yürüyüş ve Oyun Zamanı

Köpeğinizle her gün yürüyüş yapmak ve oynamak için en az 1 saat ayırın. Bu tip egzersizler ve zihinsel motivasyonlar tüm köpeklere iyi gelir. Her gün bu aktiviteyi tekrar etmek yıkıcı davranışlarının azalmasına yardım eder.

Eğitim Zamanı

Köpeğinizin takvimine günlük eğitim saati eklemek iyi bir fikirdir. Günlük eğitim, davranışlarının düzelmesine yardımcı olur ve onlara zihinsel motivasyon sağlar. Takviminize günlük eğitim eklemenin birkaç yolu vardır:

Eğitim seansları: Eğitim seansları günde birkaç kez kısa periyotlarla (yaklaşık 10 dakika)  belirli yetenekler üzerinde çalışarak yapılır. Bu yeteneklere örnek olarak temel komutlar verilebilir. Bu eğitim tipi, bir köpeği yeni davranışlar kazanmak üzere eğitmek ve bu davranışları pekiştirmek için mükemmel bir yoldur.

Fırsat eğitimi: Bu eğitim tipi, Köpeğinizin eğitimini destekleme amaçlı, gün boyunca ortaya çıkan farklı fırsatları içerir. Örneğin, ailenizin hep beraber yemeğe oturduğu zaman, “yerine git” komutu üzerinde çalışmak için mükemmel bir fırsattır. Siz akşam televizyon izlerken clicker ile davranış yakalama çalışmak için güzel bir zamandır.

Bu yöntemlerin ikisini de takviminize eklemek kesinlikle daha düzgün karakterli bir köpek yaratacaktır.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 18.206.187.81

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Köpek Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler

zeynep ecrin esila sude eymen elif erva zehra mina mihrimah azra eslem tuana aleyna arya nazende isimlerin anlamları