Faydalı Bilgi Arama

Kontakt lensim gözümdeyken göz damlası kullanabilir miyim?

Evet. Belirli göz damlaları Kontakt lenslerle birlikte kullanılabilir. Reçetesiz satılan göz damlaları üç kategoriye ayrılır. “Kuru gözler için” göz damlası, “kanlı gözler için” göz damlası ve “Kontakt lens” göz damlası. “Kuru gözler için” göz damlası Kuru gözler için üretilen göz damlaları birçok farklı formül kullanılarak üretilir. Bu göz damlalarının bazıları diğerlerinden daha kalındır ve görüşünüzü bozabileceği gibi lenslerinizi de olumsuz yönde etkileyebilir. Bu tip göz damlalarının bazıları Kontakt lenslerle kullanım için uygun olabilir, ancak bu damlaların gözlerinizi sadece nemlendirmek için değil; göz yüzeyinizin daha sağlıklı olması için tasarlandığını unutmayın.

“Kanlı gözler için” göz damlası “Kanlı gözler için” göz damlaları, damar büzücü özel bir bileşene sahiptir. Bu göz damlaları, göz akını kaplayan dokudaki (konjunktiva) ufak kan damarlarını daraltır. Bu göz damlalarının sık kullanımı, Kontakt lensinizin yüzeyinde birikmelere sebep olabilir ve bu damlaların lenslerinizi nemlendirmek amacıyla tekrar kullanılması da kızarıklıkların farklı yerlere sıçramasına sebep olabilir. Kızarıklıkların farklı yerlere sıçraması, damar büzücü özel bileşenin aşınması sebebiyle gerçekleşir. Kan damarlarında gerçekleşen genişlemeler, gözün kanlanmasına sebep olur. Bu kanlanmalar da olası göz hastalıklarını ve iltihapları gizleyebilir.

“Kontakt lens” göz damlaları Kontakt lens göz damlaları genellikle yeniden nemlendirme damlaları olarak adlandırılır. Yeniden nemlendirme damlaları, gözlerinizi ve Kontakt lensinizi nemlendirir ve Kontakt lensiniz gözünüzdeyken kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar. Bu göz damlaları, genellikle “yumuşak Kontakt lensler ile kullanım için” etiketi taşır ve mağazalarda lens temizleme çözeltilerinin hemen yanında bulunur. Göz sağlığı uzmanları, size kendinizi daha rahat hissettirmesi ve lensinizin temizlenmesine yardımcı olması açısından Kontakt lens göz damlalarının sık kullanılmasını tavsiye ederler. Eğer göz damlasını, glokom hastalığı gibi tıbbi bir problem sebebiyle kullanıyorsanız, göz doktorunuzla görüşün. Göz damlasının nasıl en iyi şekilde kullanılabileceği ve göz damlası uygularken Kontakt lensinizi çıkarıp çıkarmamanız gerektiği gibi konuları doktorunuza danışın.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 18.206.187.81

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Göz Hastalıkları Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler

zeynep ecrin esila sude eymen elif erva zehra mina mihrimah azra eslem tuana aleyna arya nazende isimlerin anlamları