Faydalı Bilgi Arama

Kolorektal biyopsi nasıl yapılır?

Erken tanı ve tedavi için sorunlu bölgeden örnek almak şart. Bağırsak kanseri tanısında biyopsi kritik önemde.Biyopsi kanser tanısını kesinleştiriyor. Sorunun düzeyi, yayılımı anlaşılıyor. Yöntem özellikle meme ve kolorektal kalın bağırsak kanserlerinde yaygın kullanılıyor. Kolorektal kanserlerde biyopsi genellikle sigmoidoskopi veya kolonoskopi sırasında yapılıyor.

Kolonoskopi sırasında kalın bağırsağın ucu inceleniyor.  Kolonoskopi kalın bağırsağın ucu ışıklı bir hortumla incelemesi. Sigmoidoskopi bağırsağın sonunda bulunan 60 santimetrelik bölümün (sigmoid kolon) gözlemlenmesi. 

Sigmoidoskopi veya kolonoskopi sırasında doktor biyopsiye karar verebilir. Bölgeden örnek doku alınır. Bu doku patoloji laboratuvarında ayrıntılı olarak incelenir.

Biyopsi yöntemleri

Bedenin her yerine (deri, karın, böbrek, karaciğer, akciğer) biyopsi uygulanabilir. Alınan doku örneği mikroskopla incelenir. Farklı kimyasal bileşenlere verdiği tepki gözlemlenerek tedavide kullanılacak ilaçlar kararlaştırılır.

Punch biyopsiyle sorunlu dokudan silindir biçimli kesit alınabilir.

Kazıma: Hücreler sıyırma yöntemiyle alınıyor. Dokuların üst kısmından (mesela ağız içinden veya rahimden) hücreler kazınıyor. 

Punch biyopsi: Sorunlu dokudan silindir biçimli kesit alınıyor. 

İğne biyopsisi: İnce bir iğneyle organ veya deri altına giriliyor.  

Endoskopik biyopsi: Doku parçası endoskopla alınıyor. 

Kapsül biyopsi: Bağırsaktan doku örnekleri almaya yarıyor. 

Eksizyonel biyopsi:  Büyük doku örnekleri alınacağı zaman kullanılıyor.  

Biyopsi kanserle sınırlı değil. Mide ülseri, hepatit, böbrek hastalıkları, endometriyozis (rahim içinde bulunması gereken katmanın başka yerde olması) durumunda da biyopsiden yararlanılabilir. 

Tarama nasıl yapılır?

Bağırsak kanseri uzun süre belirti vermeden büyüyebilir. Önceden fark edilirse tedavisi kolay. İyileşme olasılığı yüksek. 50 yaş üzerindeyseniz mutlaka tarama yaptırmalısınız. Aile geçmişinde kolon kanseri varsa daha erken yaşta tarama şart. 

Bağırsak kanseri tarama programları (ortada belirti olmasa da) kanser varlığını yakalıyor. Polip bulunursa kansere çevirmeden yok ediliyor.

Tarama testi evde de yapılabilir. Bu amaçla üretilmiş test kitleri var. En kolay tespit yöntemi dışkıda kanla ilişkili. Test dışkı örneğinde kan olup olmadığına bakıyor. Gözle görülemeyecek düzeyde de olsa dışkıda kan kanser habercisi olabilir. Diğer yöntem kolonoskopi. Işıklı bir tüple makattan giriliyor. Kalın bağırsak inceleniyor. Özellikle evde kullanıma yönelik test kitleri kuşkulu haberler verirse kolonoskopi yaptırmak gerekiyor. 

Biyopsiden sonra?

Biyopsi genellikle can yakmaz. Hafif kanama olması normal. Endişeye gerek yok ama her ihtimale (örneğin enfeksiyona) karşı dikkatli olmakta yarar var. Aşırı acı, ateş, terleme, saatte bir çay kaşığından daha fazla kanama halinde derhal doktora ulaşmalısınız. 

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 3.95.139.100

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Sağlık Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler

zeynep ecrin esila sude eymen elif erva zehra mina mihrimah azra eslem tuana aleyna arya nazende isimlerin anlamları