Faydalı Bilgi Arama

Katarakt ameliyatı nasıl yapılır?

Katarakt ameliyatı nasıl yapılır? diye merak edenlere ufak bir bilgi: katarakt ameliyatıyla 20 dakikada net görüşe kavuşabilirsiniz. 

Katarakta bağlı sorunlar (uzağı, yakını görememe, bulanık görme) gündelik yaşamı olumsuz etkiliyor.

Göz merceği şeffaflığını kaybettiğinde katarakt ortaya çıkıyor. İlaçla tedavi olanaksız. Gözlükle de. Tek çözüm operasyon.

 Katarakt ameliyatı geçen yıllara oranla çok daha güvenli.

Katarakt ameliyatı yaygın uygulanıyor. Saydamlığını kaybeden göz merceği çıkarılıyor. Yerine yapay lens yerleştiriliyor. Bazı durumlarda hastaneye yatmayı gerektirse de işlem güvenli.

Katarakt nasıl gelişiyor?

Katarakt yavaş adımlarla ilerliyor. Uzun yıllar görüşte sıkıntı çıkmıyor. Böyle olunca tedavi erteleniyor. Sorun iyice derinleşiyor. Araba kullanırken sorunlar yaşanmaya başlanıyor. Ardından okurken ve yazarken ya da televizyon seyrederken işler tuhaflaşıyor. Alışverişe gitmek eskisine göre çok daha zor gelmeye başlıyor.

İşte katarakt düzeyinizi ölçmeye yarayan sorular:

Günlük faaliyetlerimi yaparken sorun yaşıyor muyum? İnsanların yüzlerini görmekte sorun yaşıyor muyum? Parlak ışıklar görüşümü etkiliyor mu?

Yanıtlardan biri evetse doktora gitmelisiniz. 

Kataraktın riskleri ne?

Katarakt ameliyatı genellikle riskli değil ama her operasyonda olduğu gibi bazı sorunlar çıkabilir.

Özellikle başka bir göz hastalığı varsa komplikasyon gelişmesi ihtimal dahilinde:

•    İltihap

•    Enfeksiyon

•    Kanama

•    Şişme

•    Retina dekolmanı

•    Glokom

•    İkincil katarakt

Katarakt ameliyatına nasıl hazırlanılır?

Operasyon başarısı için hazırlık süreci kritik önemde. Doktorun talimatları eksiksiz uygulanmalı.

Hazırlıklar operasyona 1 hafta kala başlıyor. İlk olarak hastaya bazı testler uygulanıyor. Ultrason testiyle göz merceğinin biçimi – boyutu ölçülüyor. Bu sayede göze yerleştirilecek lensin boyutları belirleniyor.

Operasyondan önce ilaç alımına dikkat. Kanama riskine karşı ilaç alımı (veya kesimi) gündeme gelebilir. Enfeksiyon riskine karşı antibiyotikli göz damlası önerilebilir. Bu da operasyondan 2 gün önce başlıyor.

Ameliyat günü gelip çattığında yapabileceğiniz en iyi şey sakin olmak. Endişeden uzak durmak.  Özellikle operasyon anında sakin kalmanız hem sizin hem de doktorunuzun yararına.

Operasyona 12 saat kala yemek, içmek yasak.

Katarakt ameliyatı nasıl yapılıyor?

Katarakt ameliyatı ayakta tedavi kapsamında. Hasta ameliyathaneye alınıyor. Göz çevresine iğneyle lokal anestezi uygulanıyor. İğnenin riskli olduğu zamanlar (diyelim iğne korkusu) göz damlası devreye giriyor.

Anestezi ardından gözün sorunlu bölgesi alınıyor. Yerine yapay lens yerleştiriliyor. Özel mikroskopla yapılan işlem yaklaşık 15 – 20 dakika sürüyor. Kesinlikle can yakmıyor. Ameliyat yöntemlerine bakalım:

Fakoemülsifikasyon: En gelişmiş ameliyat tekniklerinden. Fako Yöntemi olarak biliniyor. Göz içine 2.2 mm’lik kesiden giriliyor. Özel bir sıvı olan Viscoat kullanılıyor. Viscoat doğal merceğin gözün diğer katmanlarına zarar vermeden ayrılmasını sağlıyor.

Saydamlığını yitiren mercek ultrasonik ses dalgaları yayan bir cihazla göz içinde parçalanıyor. Emiliyor. Yapay katlanabilir mercek göze yerleştiriliyor.

Fako yönteminin en büyük avantajları dikişe gerek kalmaması ve erken dönemde görme netliği sağlaması. Enfeksiyon riski nedeniyle iki gözün ameliyatı aynı gün yapılmıyor. En az 1 hafta ara veriliyor.

Ekstrakapsüler Katarakt Ekstarksiyonu: Göz üzerinden 12 – 13 mm kesiyle merceğe ulaşılıyor. Lensin ön kapsülü alınıyor. Diğer kısımlar doğurtma – emme yöntemleriyle temizleniyor. Lens zarları içine göz içi lens takılıyor.

Bu işlemde doktor çeşitli aletler kullanmak zorunda. Göze yapılan kesi dikişle kapatılıyor. Kesilme nedeniyle gözün yapısı zayıflayabilir. Astigmat gelişebilir. Görüşün düzelmesi görece uzun sürdüğü için genellikle tercih edilmiyor.

Operasyon sonrası ne yapılmalı?

Hasta aynı gün taburcu olabilir. Görüş aynı gün (veya birkaç gün içinde) normale dönüyor. Operasyondan 2 gün sonra – 1 hafta sonra – izleyen ay sonunda doktor kontrolü şart. Tam iyileşme 8 hafta sürüyor.

Ameliyat sonrası gözde kaşıntı, batma, sulanma, yanma normal. Doğrudan temastan kaçınmak için göz maskesi takılabilir.

Bu dönem önerilen ilaçlar düzenli kullanılmalı. Bol sıvı tüketilmeli. Birkaç gün süreyle yüz, göz yıkanmamalı. Islak bezle silinmeli.

1 hafta boyunca banyo yasak. Yüzüstü yatmak da öyle.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 18.206.187.81

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Göz Hastalıkları Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler

zeynep ecrin esila sude eymen elif erva zehra mina mihrimah azra eslem tuana aleyna arya nazende isimlerin anlamları