Faydalı Bilgi Arama

Kahve göze iyi gelir mi?

Japon bilimcilerin son keşfi insanı ağlatıyor. Kahve göze iyi gelir mi? sorusundan yola çıkmışlar ve kahvenin gözyaşı üretimini arttırdığını keşfetmişler. 

Kahve acı olmasına acıdır ama şimdiye dek gözleri yaşartabildiğini iddia eden çıkmamıştı.

Keio Üniversitesi’nden Reiko Arita’nın göz sağlığı mükemmel düzeyde 78 kişiyle gerçekleştirdiği deneye bakılırsa, kahvenin göz yaşartma potansiyeli var.

 Kahve göze iyi geliyor. Ama siz yine de miktarı abartmayın.

Bilimciler, kahvenin bu özelliğini kısa zaman içinde ilaca dönüştürmenin mümkün olacağı görüşünde. 

Göz kuruması nedir?

Gözyaşı bezlerinden salgılanan sıvı, göz yuvarı üzerinde ince bir katman oluşturarak gözü koruyor. Yeterince gözyaşı sıvısı yoksa gözlerde batma ve yanma yaşanıyor. ABD’de yapılan taramalar, nüfusun %5’inin göz kuruması yaşadığını gösteriyor. Özellikle 50 yaş üzerinde göz kuruması yaygın. 

Sorunu gidermek için yapay gözyaşı, özel sıvı karışımları, kayganlaştırıcı merhem, sıcak kompres uygulamaları ve doğal gözyaşı üretimini arttırmaya yarayan reçeteli ilaçlar kullanılıyor. 

Kahve sağlığa zarar mı?

Uzmanlar günde 1 – 2 fincan kahvenin sağlığa zararlı olmadığını belirtiyor.

Elbette kafein fazlasına dikkat edilmeli. Aşırı ölçülerde kahve içmek uykusuzluğu tetikleyebilir.

Ölçüyü kaçırmak baş ağrısına, kalbin düzensiz çalışmasına yol açabilir. Kahve alışkanlığına ara vermek, tıpkı bazı ilaç bağımlılarında görüldüğü gibi, şiddetli yoksunluk belirtileri yaşanmasına neden olabilir. 

Kafeinin etkileri kişiden kişiye değişir. Bazı insanlar, genetik nedenlerle kahveye daha duyarlı. Hamileler ve emzikli kadınlar da kahveden uzak durmalı. Bu dönemde alınan bazı ilaçlar kafeinle etkileşime girerek sakınca yaratabilir. 

Kafein neden göz yaşartıyor?

Bilimciler kafeinin göz yaşı salımını neden arttırdığını henüz açıklayamıyor. Düşünce medikal yönden kullanışlı görünmekle birlikte, konunun daha fazla araştırılması gerektiği açık.

Arita’nın deney sonuçlarını gözden geçiren bilimciler kahvenin göz yaşartıcı etkisinin kalıcılığına şüpheyle yaklaşıyor. Çünkü göz kuruması sorunu, göz yaşının buharlaşma hızına doğrudan bağlı. Arita’nın kafein deneyi bu parametreyi dikkate almadığı için eleştiriliyor.

Değişen düzeyde kafein duyarlılığına neden olan genetik özellikler konusunda elde yeterince bilgi olmaması bir başka zayıflık.

Kahvenin göze iyi geldiği nasıl anlaşılmış?

‘Düzenli kahve içenlerin gözleri neden kurumuyor?’ sorusu Arita’nın aklına durduk yere gelmemiş. Bir hastası Arita’ya yemekten sonra bir fincan kahvenin gözlerine iyi geldiğini anlatmış. 

İşte o an şimşekler çakmış. Arita konuya odaklanmış ve bildiklerini gözden geçirmeye başlamış: Yaşlıların ve kadınların gözleri daha sık kuruyor. Bazı ilaçları düzenli olarak kullananlar ve lazerli göz ameliyatları geçirenler de risk grubunda. Uyarıcı özellikteki kafeinin salgı bezlerini harekete geçirdiği gayet iyi biliniyor. İnsanların kahveye verdikleri değişken tepkinin DNA tabanlı olduğunu biliyoruz. Peki ne yapabiliriz?

Arita, ilk aşamada kafein metabolizmasına etki eden iki farklı genetik varyasyon üzerinde çalışmaya başlamış. Arita’nın sözü geçen değişkenleri kapsayacak denek grubuna beden ağırlıklarıyla doğru orantılı miktarda kafein içeren tabletler vererek gerçekleştirdiği araştırmanın sonucu şaşırtıcı:

Deneklerde göz kuruması yok, alerji yok, hiçbir şey yok. Hepsi son derece sağlıklı.

Deneyde kafeinin göz yaşartma etkisini ölçebilmek için placebo (numaradan ilaç: etken madde içermez, dış görünüşüyle ilaca benzer) kullanan araştırma ekibi, kafein tabletleri ve placebo alan deneklerin gözyaşı üretimlerini sırayla karşılaştırmış.

Sonuçta kafein alımının placeboya oranla daha fazla göz yaşarttığı ölçümlenmiş. Bazı deneklerde kahvenin tansiyon, terleme, çarpıntı vb. bilinen yan etkileri de gözlemlenmiş. Genetik varyasyona bağlı olarak, kafein etkisiyle üretilen göz yaşı hacminin artabildiği de anlaşılmış.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 18.206.187.81

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Göz Hastalıkları Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler

zeynep ecrin esila sude eymen elif erva zehra mina mihrimah azra eslem tuana aleyna arya nazende isimlerin anlamları