Faydalı Bilgi Arama

İt dirseği var. Tükürelim mi?

Hordeolum, halk arasında bilinen adıyla arpacık ya da it dirseği. Alt ya da üst kirpik diplerinde çıkan küçük çıban, yağ bezesi ya da nokta olarak tarif edilebilir. İt dirseğine neden olan bakteri normalde sorun çıkarmadan göz kapağında yaşar gider. Ancak bu bakteriler ölü hücrelerle kapana kıstırıldı mı başlar kazan kaynamaya. İt dirseği dediğimiz şey başınıza gelmiştir artık. İt dirseği genellikle yüzeyde bulunur ve ayan beyan görünür. Çok nadir olarak daha derinlere de işleyebilir.

İt dirseğiniz varsa üzülmeyin. Gözünüzde çıkan it dirseğini gören ilk kişi gözünüze tükürürse daha çıkmaya başlamadan geçiyor. Tükürecek kişi olacaksanız kavga çıkmaması için önceden haber verseniz iyi edersiniz. Hasta sizseniz dert etmeyin karşı tarafın kötü niyeti yok. Gözlerinize inanamıyorsunuz değil mi? İnanmayın tabii. Onun bunun tükürüğüne gerek yok. Temiz tutun birkaç güne iyileşir.

Dışarıda oluşan it dirseği kirpiğin yakınlarında bir noktada oluşur. Önce kırmızı olur. Sonra yanmalar başlar. İyileşip kabuk bağlaması birkaç gün sürebilir. İt dirseği kısa ömürlü, kendi kendini yok eden bir bakteri.

İç tarafta çıkan it dirseği de kızarma ve yanma gibi belirtiler gösterir. Ancak bulunduğu yerden dolayı göz kapağında beyaz başlı bir şey görünmez. Enfeksiyon geçer geçmez kendiliğinden kaybolabilir. En kötü ihtimalle arkasında sıvı dolu küçük bir şişlik bırakır. Bunu açıp sıvıyı boşaltmak gerekebilir.
İnsanlar it dirseğini göz kapağı kistiyle karıştırabilir. Göz kapağı kisti tamamen farklı. Öncelikle enfeksiyon değil. Acısız, yuvarlak bir topa benzer. Göz kapağının yakınlarında oluşur. Yağ bezesi gibi bir yapıda olur. Kirpik diplerinde yağ bezlerinden birinin tıkanması sonucu oluşur. Böylece yağ oradan çıkamaz ve içerde birikir.

İt dirseği genelde zararsız. Nadir olarak gözünüzü ve görmenizi engelleyebilir. Her yaşta görülebilir ve tekrarlayabilir.

İt dirseği nedenleri

İt dirseği genellikle stafilokok bakteri yüzünden olur. Genelde cildin üstünde yaşar. Vücudumuzda bizimle var olan miyarlarca bakteri var. Bakteriler ölü hücrelere doyduğunda küçük bir sivilce beliriverir.

Göz kapağı kisti ise it dirseğinden epey farklı. Göz kapağındaki bir bezin tıkanması ve normal şekilde gözü nemlendirmek için yağ taşıyamaması sonucu oluşur. Yanlış yerde biriken yağ bağışıklık sistemini harekete geçirir. Pisliği temizlemek için göz kapağı kisti oluşur.

İt dirseği belirtileri

İt dirseğinin belirtileri: Kirpik diplerindeki kırmızı ve acılı nokta şeklinde şişlik.

Göz kapağı kistinin belirtileri: Genelde göz kapağının ortalarına doğru oluşan acısız, pürüzsüz yuvarlak bir beze.

Doktora gidilmesi gereken durumlar şunlar:

•    Her iki türde de birkaç hafta boyunca iyileşmeyen şişlik varsa
•    Göz kapağındaki şişlik görmenizi engelliyorsa
•    Gözünüzde acı varsa
•    Sürekli tekrarlayan it dirseğiniz varsa (it dirseğinin sürekli tekrarlaması başka cilt hastalıklarının habercisi olabilir.)

İt dirseği nasıl engellenir?

İt dirseği sürekli tekrarlamaya başladıysa göz kapağı hijyeninize daha fazla özen göstermelisiniz. Göz kapağınızı daha sık temizlemeli, ölü hücrelerden arındırmalısınız.

Bir iki damla bebek şampuanını ılık suya damlatın ve bir güzel karıştırın. Pamuk kullanarak hafifçe kirpik diplerinize sürün. Bebek şampuanları göz yakmıyor diye reklam yapsalar da siz gözlerinizi kapatın. Bebek şampuanıyla kim uğraşacak diyorsanız banyo lifinizle yıkanırken köpüğün birazını kirpik diplerinize sürebilirsiniz.

Tekniğin hiçbir önemi yok. Önemli olan kirpik diplerini ölü hücrelerden arındırmak. Kirpik diplerinizi kozmetik maddelerden, kirli havlulardan ve pis ellerden uzak tutun.

Tekrarlayan it dirseği başka bir cilt hastalığıyla, örneğin rosacea ile ilgili olabilir.

İt dirseği başlangıçta kişiye hangi kirpik dibinden çıkacağının sinyalini verir. Ilık kompres it dirseğini çıkmadan engelleyebilir. İlerlemesini önleyebilir.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 18.206.187.81

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Göz Hastalıkları Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler

zeynep ecrin esila sude eymen elif erva zehra mina mihrimah azra eslem tuana aleyna arya nazende isimlerin anlamları