Faydalı Bilgi Arama

Hangi gözlük yüzünüze daha uygun?

Gözlük seçerken; çerçevenin, yüzünüzün şekline ve yüzünüzdeki organlara uymasına özen göstermeniz gerektiğini unutmamalısınız. Bir gözlük denemeden önce, yüzünüzün genel biçimini saptamanız son derece önemli bir husustur.  Bir fotoğraf üzerinde, yüzünüzün ana hatlarını izleyen bir çizgi kullanmak; yüzünüzün şeklini belirlemenin en kolay yoludur. Yüzünüzün taslağını çıkarttıktan sonra, ana hatları inceleyin ve yüzünüzün basit şeklini bulun;  oval mi, yuvarlak mı, dikdörtgen mi, kare mi,  bir baklava dilimi şeklinde mi yoksa üçgen mi? Yüzünüzün şeklini tamamlaması adına yüz şeklinizle uyuşmayan bir çerçeve kullanmanız da sizin için daha uygun olacaktır.

OvalNeredeyse her çerçeve oval şekilli bir yüzü tamamlar. Ne tarz çerçevelerin en iyi durduğuna karar vermek için denemelerinize modaya uygun çerçevelerden başlayabilirsiniz.

YuvarlakGeometrik bir şekle sahip (örneğin dörtgen) bir çerçeve, yüzünüzü daha uzun gösterecek ve yüz hatlarınızı keskinleştirecektir.

DikdörtgenYüzünüzün uzun bölgelerinden daha kısa çerçeveler kullanarak, dikdörtgen şekilli bir suratı genişletebilir veya kısaltabilirsiniz. Dekoratif özelliklere sahip çerçeveler de uzun yüzlere genişlik kazandırabilir.

KareKedi gözü ya da oval vb. eğimli ve yumuşak çerçeveler kullanarak, kare şekilli bir yüzün keskin açıları giderilebilir.

Baklava DilimiÇerçevesiz veya yumuşak oval bir gözlük kullanarak, genişlik sorununu giderebilir ve bütün dikkati gözlerinize odaklayabilirsiniz.

Üçgenİlgiyi gözlerinize çekerek, dar çene kemiğinizin yumuşak gözükmesini sağlayabilirsiniz. Üst köşelerinde dışa doğru açı almış, ya da çerçevesiz bir gözlük denemelisiniz.

Çerçeve büyüklüğünün yüz büyüklüğünüzle orantılı olması gerektiğini unutmayın. Daha ufak çerçeveler ufak suratlar için uygundur, büyük çerçevelerse büyük suratlar için uygundur. Yeni bir gözlük seçerken , gözlüğünüzün suratınıza tam olarak oturması son derece önemlidir. Aşağıdaki tavsiyeleri dikkate almak, mükemmel  çerçeveyi bulmak konusunda size yardımcı olabilir.

Çerçeveniz kaşlarınızı yakından takip etmelidir.Gözbebeğiniz çerçevenin tam ortasında olmalıdır.Çerçeve yukarı ya da aşağı çekmeseniz de yüzünüze rahat oturmalıdır.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 18.206.187.81

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Göz Hastalıkları Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler

zeynep ecrin esila sude eymen elif erva zehra mina mihrimah azra eslem tuana aleyna arya nazende isimlerin anlamları