Faydalı Bilgi Arama

Gözlük seçerken neye bakmalıyım?

Hafif. Dayanıklı. Polarize. İlerleyen teknolojiyle gözlükler eskisi gibi değil. Gözlük seçimi de daha zor. O zaman gözlük seçerken neye bakmalıyım?

Günümüzde çanta, kemer, küpe, yüzük gibi gözlük de gündelik aksesuarlardan. Gözlük çerçevelerinde birbirinden ünlü modacıların imzasını görmek mümkün. Gözleriniz bozulduysa, lens kullanamıyorsanız stil sahibi gözlüklerle güzelliğinize güzellik katabilirsiniz.

Gözlük mercekleri çeşit çeşit

Önceden gözlük camları bildiğimiz pencere camından yapılıyordu. Bugünse yüksek teknolojili plastikten. Böylece gözlükler kuş kadar hafifledi. Cam gibi çabuk kırılmıyor, üstelik eklenecek bir filtreyle ultraviyole ışınlarından bile koruyorlar.

Polikarbonat mercekler. Bu tür camlar darbelere epey dayanıklı. Gözlüğünüzün zarar görebileceği türden bir işiniz varsa, sık spor yapıyorsanız bu camlar ideal. Gözlüğünü sık düşürüp kıran küçük yaramazlar için de en iyi seçim. Polikarbonat camlar gözleri güneşten korumaya da yardımcı.

Triveks mercekler. Polikarbonat camlara benziyor. Yeni geliştirilen bir tür plastikten üretiliyor. Kesinlikle ağır değil, darbelere de dayanıklı. Polikarbonat camlara oranla daha net görüş sağlıyorlar.

Yüksek içerikli plastik mercekler. Gözlüksüz burnunuzun ucunu göremeyecek durumdaysanız bu camlar sizin için. Plastik merceklerle çok yüksek numaralar, şişe dibi gözlükler artık çok ince, çok da hafif.

Küresel mercekler. Camın yüzeyinde değişik derecelerde eğim oluşturularak yapılıyor. Böylece gözlüğün camları daha da inceliyor. Standart camlara göre kullanım alanı da genişliyor.

Işıl renkli mercekler. Camdan ya da plastikten yapılıyor. Bu tür camlar güneş ışığına maruz kalınca şeffaflıktan çıkıyor, renk değiştiriyor. Böylece bir taşla iki kuş vuruyorsunuz. Güneş gözlüğüne ihtiyacınız kalmıyor. Hatırlatalım: arabada renk değiştiremiyorlar. Çünkü arabanın camı güneşten gelen ultraviyole ışınlarını engelliyor.

Polarize güneş gözlükleri. Herhangi bir zeminden ya da suyun üzerinden yansıyan ışık istenmeyen parlamaya neden olabilir. Polarize gözlükler bu türden parlamaları engeller. Bazı sporlarda ve araba kullanırken ideal.

Gözünüzdeki problem ne türden cam seçmeniz gerektiğini belirler. İçbükey cam hipermetrop tedavisinde, dışbükey camlar ise miyop tedavisinde kullanılır. Silindir şekilli camlarsa astigmatlar için. 

Çok odaklı camlar

Kişide birden fazla görme problemi varsa çok odaklı camlara ihtiyaç duyulabilir. İki odaklı, üç odaklı vb. çok odaklı camlar 2 ya da daha fazla görme problemini bir gözlükle tedavi etmeye yarıyor. Eskiden odaklar arasında kesin çizgiler olurdu. Camların farklı olduğu anlaşılırdı. Ancak şimdi bu iki odak birbirine geçmiş durumda. Dışarıdan bakıp hangi odağın nerede başladığını anlamak olanaksız.

İki odaklı camlar. En yaygın türlerden. Cam ikiye bölünmüş. Üst kısım uzağı, alt kısım yakını görmeye yarıyor. Genellikle 40 yaşın üstündeki kişilere veriliyor.

Üç odaklı camlar. Ortalama uzaklıklardaki cisimleri görmede zorluk çekenler için gözlüğe bir odak daha ekleniyor. Kol mesafesindeki nesneleri görmede güçlük durumunda uzağı görmeye yarayan üst kısımdaki odağın üstüne üçüncü bir odak ekleniyor.

Mercek kaplamaları

Cam çeşit çeşit. Mercek kaplamalar da öyle:

Yansıtmayan kaplama. Parlama sorunsa çözüm yansıtmaz kaplama. Yansımayı engeller, ışığı dağıtmaz, çok daha estetik görüntü sağlar.

Darbeye dayanıklı ve ultraviyole kaplama. Günümüzde birçok cam darbeye ve ultraviyole ışınlarına karşı kaplanıyor.

Renkli kaplama. Görüntüyü düzeltmede bazen hafif renklendirme işe yarayabilir.

Ayna kaplama. Gözlerinizi tamamen saklamak niyetindeyseniz ayna kaplama size göre. Gümüş, altın ve mavi renkte seçenekleri mevcut.

Gözlüğe nasıl bakım yapılır?

•    Gözlüğünüzü potansiyel tehlikelerden uzak, temiz ve kuru yerde saklayın.
•    Gözlüğünüzü su ve tüylenme yapmayan bezler yardımıyla temizleyin.
•    Her iki yılda bir mutlaka göz kontrolüne gidin. Gözlükler iyi görmenizi sağlayabilir ancak gözlerinizi sağlıklı tutabilmek için arada göz doktoruna gitmekte yarar var.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 18.206.187.81

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Göz Hastalıkları Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler

zeynep ecrin esila sude eymen elif erva zehra mina mihrimah azra eslem tuana aleyna arya nazende isimlerin anlamları