Faydalı Bilgi Arama

El yıkamanın hayati önemini biliyor musunuz?

Çevre ile her türlü bağlantıyı sağlayan ellerimiz hastalıkların en önemli taşıyıcısı. El yoluyla taşınan bakteriler basit bir hastalıkla başlayıp daha etkili hastalıkların sebebi olabiliyor.

Konu hijyen ve temizlik olduğunda anneler her fırsatta kendilerinden önce çocuğunu düşünür. Anneler çocuklarını onlara zarar verecek her şeyden ve herkesten korumayı kendilerine ana görev olarak belirler.Ele avuca sığmayan çocuklarla uğraşmak zorken bir de onlar için oluşabilecek riskleri en aza indirmek yeterince zaman almakta.

Bir Sabun ne kadar önemli olabilir? Peki, bunun anneler ile ne ilgisi var?

El yıkamak hastalıklardan korunmanın en kolay yolu ve bu yüzden hayati önem taşır. Yeterli el hijyeni sağlamak; besin kaynaklı hastalıkların azaltılmasında, okullarda sıklıkla görülen bakteriler, dışkı ile bulaşan hastalıklar, parazit ve mantarların gelişiminin önlenmesinde de basit ancak en etkili koruma yöntemi.

Dünyada 6,6 milyon çocuk hijyen eksikliğinden kaynaklanan hastalıklar sebebiyle 5.yaşını göremeden ölüyor. Bu ölümlerin çoğu el yıkama alışkanlığı kazandırılmasıyla önlenebilir. Üstelik bunun için yeni teknoloji ve ürünlerin geliştirilmesine gerek olmadan.

El yıkamanın hastalıkların önlenmesinde önemli olduğunu biliyoruz ama ellerimizi yıkamıyoruz. 

Activex’in Türkiye’de yaptığı araştırmaya göre ülkemizdeki kişiler;

%77 tuvalete girmeden, 
%59 tuvaletten sonra,
%61 dışarıdan eve döndüğünde elini yıkamıyor.

Su ile yıkamak yetmez! Doğru el yıkama teknikleri ve sabun kullanımıyla hastalıkların önüne geçilir. Çocuklara doğru teknikle en az 30 saniye el yıkama alışkanlığı kazandırılması bulaşıcı ve salgın hastalıkların önüne geçilmesini sağlar.


Ankete katılmak için tıklayın

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.198.170.159

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Aile Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler

zeynep ecrin esila sude eymen elif erva zehra mina mihrimah azra eslem tuana aleyna arya nazende isimlerin anlamları