Faydalı Bilgi Arama

Bulanık görüyorum. Miyop muyum?

Bulanık görüyorum. Miyop muyum? sorusu sizin de aklınızı kurcalıyorsa miyop tedavisi hakkında bilgi edinme zamanı gelmiş demektir.

Yakın görüşünüz kusursuz. Uzaktaki objeleri bulanık mı görüyorsunuz? Koskoca trafik işaretini birkaç adım yakınına gelene dek ayıramıyorsanız büyük olasılıkla miyopsunuz. Sık rastlanan miyopi gözlükle, lensle veya operasyonla kolayca düzeltilebilen sorunlardan.

Miyop uzağı görmede sorunlara neden olur.

Miyop neden olur?

Gözün ışığı kıran noktalarıyla ilgili sorun var. Ya gözyuvarınız çok uzun. Ya da korneanız fazla eğri. Işık doğru yansımıyor. Objelerin görüntüsü retina üstüne değil de önüne düşüyor. Burası gözün ışığa duyarlı kısmı. Bulanık görüşün nedeni bu.
Miyopi kalıtsal olabilir. Genellikle küçük yaşlarda başlıyor. Zaman geçtikçe ilerliyor.

Miyopun ne gibi belirtileri var?

Uzağı görme sorunu genellikle baş ağrısı, göz yorgunluğu, şaşılık gibi şikayetlerle başlıyor. Çocuklar da genelde okulda tahtayı görememekten şikayet ediyor. Doktorun yapacağı klasik göz testleriyle kolayca anlaşılıyor.

Miyop nasıl tedavi edilir?

Gözlük. Lens. Refraktif operasyon. Miyopsanız lens veya gözlük numaranız eksilerde olacak. Örneğin -3.00. gibi. En yüksek numara en güçlü lensi kullanacaksınız demek oluyor. Bu ışığın doğru yere, yani retina üstüne düşmesini sağlayacak. Bu sayede bulanık görmeyeceksiniz.
Refraktif ameliyatla miyopi ya tamamen ortadan kalkar. Ya da azalır. Gözlüğe ya da lense bağımlı olmayacaksınız. Tekniklere göz atalım:

Fotorefraktif keratektomi: Lazerle korneadaki bir katman yok ediliyor. Bu işlemle kornea normalde olması gereken biçime kavuşuyor. Işık retina yakınına, mümkünse tam üstüne düşüyor.

Lasik: Kornea üzerine bir kapakçık açılıyor. Buradan bir miktar doku alınıyor. Kapakçık geri kapatılıyor. Miyopi tedavisindeki en yaygın yöntem bu.

Korneal halka: Bu halkalar miyobu tamamen düzeltmez. Yöntemde göze intakt denen plastik halkalar yerleştiriliyor. Bunlar korneanın şeklini değiştiriyor. Şöyle bir avantajı var. İsteğe (ya da soruna) bağlı çıkarmak, değiştirmek mümkün. 

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 18.206.187.81

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Göz Hastalıkları Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler

zeynep ecrin esila sude eymen elif erva zehra mina mihrimah azra eslem tuana aleyna arya nazende isimlerin anlamları