Film Ara

Şener Şen

Şener Şen, 1941 doğumlu sinema oyuncusu. 1970'li yıllarda kalabalık kadrolu Yeşilçam filmlerindeki yardımcı rollerle büyük beğeni kazanan Şen, 80'li yıllardan itibaren başrollerde oynamaya başladı ve Türk sinemasının tartışmasız en büyük isimleri arasına adını yazdırdı.
Şener Şen, o zamanlar marangozluk yapan ünlü oyuncu Ali Şen'in oğlu olarak Adana'da dünyaya gelir. Sanat hayatına İstanbul Belediyesi şehir tiyatrolarında sahneye çıkarak başlar. Babası gibi sinema sanatçısı olmak istemeyen Şener Şen, kendisini tiyatro oyunculuğuna adar. Ancak tiyatrodan elde ettiği kazanç yetmediği için sinemaya girmek zorunda kalır. Dublajdan tanıdığı yönetmenlere, “Figüran olarak beni de çağırın. Ama bir şartım var, yevmiyemi o gün alayım” der.
Sinemaya ilk adım attığı yıllarda figüranlık dahil her işi yapar. Beş yıl boyunca o kadar küçük rollerde oynar ki, bazen filmlerde sadece dans etmek veya başrol oyuncusundan dayak yemek zorunda kalır. 1975 yılında sinema kariyerinde bir dönüm noktası yaşar ve Ertem Eğilmez'in unutulmaz filmi Hababam Sınıfı'nda ‘'Badi Ekrem'’ tiplemesi ile büyük sükse yapar. Aynı filmde İnek Şaban tiplemesi ile ün yapan Kemal Sunal ile müthiş bir ikili oluşturur ve o yıllarda büyük gişe hasılatı yapan Süt Kardeşler, Şabanoğlu Şaban, Tosun Paşa, Kibar Feyzo, Çöpçüler Kralı ve Davaro gibi filmlerde oynar.
Şener Şen, yardımcı rolleri oynayarak 1984 senesine kadar gelir. O zamanlar Anadolu piyasasına hâkim olan işletmecilerin, “Şener Şen çok tutuyor, bir filmde başrol oynatalım” isteği, Arzu Film'e, Ertem Eğilmez'e kadar gelir. Fakat bu istekte tehlikeli bir yan vardır. Şener Şen o güne kadar Kemal Sunal ve İlyas Salman'la yaptığı kırsal kesimdeki uyanık, üçkâğıtçı, sahtekâr, dolandırıcı köylü tiplemelerinde oynamıştır. Ancak Şener Şen bu defa halkın istediğini yapmaz. “Onların istediği filmi yapmam, başrol oynayacaksam kendi istediğim filmi yaparım” diyerek isyan bayrağını çeker ve Başar Sabuncu'nun Namuslu filminde ilk kez başrole çıkar. Filmde Mehmet Ali Rıza Bey işine son derece bağlı namuslu bir vatandaştır. Bu nedenle çevresindekilerce hor görülür. Zimmetine para geçirdiği söylentileri ortalığa yayılınca itibar görür ve el üstünde tutulmaya başlar. Ertem Eğilmez bu film için ona “Eğer bu film tutmazsa senin hayatın başlarken biter. Bir daha bir fırsat yakalayamazsın. Ama öbürünü seçersen yılda beş, altı film yaparsın, para da kazanırsın” der. Oysa “Namuslu” o yılın en iyi iş yapan filmleri arasına girer ve Şener Şen'in sinema kariyerindeki ikinci perde açılır.
Yeni Şener Şen artık iyi bir insandır. İnsanları kandırmayan saf temiz yürekli birisidir. Nesli Çölgeçen’in Züğürt Ağa'sında saf bir köy ağasını, Milyarder'de piyangodan büyük ikramiye kazanan istasyon şefini, Muhsin Bey'de artist olmak isteyen bir gence yardım eden organizatörü başarı ile oynar. Bu yıllarda moda olan müzikallerde de gözükür. Türk sinema seyircisinin sinema önlerinde uzun kuyruklar oluşturduğu taşlamalarla dolu "Amerikalı” ve “Arabesk” filmlerini çevirir. 1996’de ise Türk sinemasında bir devrim yaratan “Eşkıya” filminde Uğur Yücel ile birlikte oynar. Yavuz Turgul'un senaryosunu yazdığı ve yönettiği bu film Türk sinema sektöründe o dönem için bir rekor kırmış ve 2,5 milyonu aşkın seyirciyi sinemalara çekmiştir. Günümüzde Şener Şen gerek halk tarafından gerekse sinemanın önde gelen isimleri tarafından Türkiye'nin en başarılı sinema sanatçıları arasında gösterilir.
1998-2001 yılları arasında İkinci Bahar adlı dizide Türkan Şoray gibi büyük bir ismin yanında Ozan Güven ve Nurgül Yeşilçay gibi genç ve yetenekli isimlerle kamera karşısına geçti. Samatya'da mütevazı bir kebapçının sahibi olan Ali Haydar Usta rolüyle yeteneğini bir kez daha gözler önüne serdi. 2000'li yıllarda Gönül Yarası, Kabadayı ve Av Mevsimi gibi başka çalışmalarda da yer alan Şen, aktif olarak aktörlüğe devam etmese de özel olarak seçtiği çalışmalarda boy göstermeye devam etmektedir.

Tamamını Göster

Yol Ayrımı

Yapım Yılı: 2017 - Türkiye

Tür: Dram

Süre: 150 Dak.

Oyuncular: Şener Şen, Mert Fırat, Rutkay Aziz, Nihal Yalçın, Tilbe Saran

Av Mevsimi

Yapım Yılı: 2010 - Türkiye

Tür: Gerilim, Dram

Süre: 140 Dak.

Yönetmen: Cem Yılmaz

Oyuncular: Çetin Tekindor, Şener Şen, Rıza Kocaoğlu, Okan Yalabık

Kabadayı

Yapım Yılı: 2007 - Türkiye

Tür: Dram, Suç

Süre: 140 Dak.

Yönetmen: Ömer Vargı

Oyuncular: İsmail Hacıoğlu, Kenan İmirzalıoğlu, Şener Şen, Rasim Öztekin, Aslı Tandoğan

Eşkıya

Yapım Yılı: 1996 - Türkiye

Tür: Gerilim, Dram, Aksiyon, Suç

Süre: 128 Dak.

Yönetmen: Uğur Yücel

Oyuncular: Özkan Uğur, Selim Erdoğan, Settar Tanrıöğen, Şener Şen

Amerikalı

Yapım Yılı: 1993 - Türkiye

Tür: Aile, Komedi, Aksiyon

Süre: 151 Dak.

Yönetmen: Şerif Gören

Oyuncular: Lale Mansur, Şener Şen, Eray Özbal, Taner Barlas, Sırrı Elitaş

Arabesk

Yapım Yılı: 1988 - Türkiye

Tür: Komedi

Süre: 105 Dak.

Yönetmen: Uğur Yücel, Ertem Eğilmez

Oyuncular: Şener Şen, Rasim Öztekin, Münir Özkul, Müjde Ar

Selamsız Bandosu

Yapım Yılı: 1987 - Türkiye

Tür: Aile, Komedi, Dram

Süre: 107 Dak.

Yönetmen: Uğur Yücel, Nesli Çölgeçen

Oyuncular: Şener Şen, Can Kolukısa, Bican Günalan, Ali Uyandıran

Muhsin Bey

Yapım Yılı: 1987 - Türkiye

Tür: Dram

Süre: 145 Dak.

Yönetmen: Uğur Yücel

Oyuncular: Şener Şen, Osman Cavcı, Şermin Hürmeriç, Kutay Köktürk

Milyarder

Yapım Yılı: 1986 - Türkiye

Tür: Aile, Komedi, Dram

Süre: 81 Dak.

Yönetmen: Uğur Yücel, Kartal Tibet, Ertem Eğilmez

Oyuncular: Şener Şen, Adile Naşit, Münir Özkul, Tuluğ Çizgen

Namuslu

Yapım Yılı: 1985 - Türkiye

Tür: Komedi, Dram

Süre: 93 Dak.

Yönetmen: Ertem Eğilmez, Başar Sabuncu

Oyuncular: Ayşen Gruda, Şener Şen, Adile Naşit, Bilge Zobu, Erdal Özyağcılar

zeynep ecrin esila sude eymen elif erva zehra mina mihrimah azra eslem tuana aleyna arya nazende isimlerin anlamları