Rüya Arama

Rüyanın Başharfine Göre Arama

Yönlendirilebilir Rüyalar

Bu rüyalar, kendi kontrolümüz dahilinde gelişen ve istediğimiz gibi yönetip yönlendirebildiğimiz rüyalardır. Bu tarz rüyalar esnasında, kendimize olan güvenimiz artar, tehdit içeren durumlarla cesur bir şekilde yüz yüze gelinir ve problem çözümlenir. Rüya anındaki sorun çözme becerisi zamanla geliştirilirse, bu durum gerçek hayattaki isteklerinizi daha rahat yerine getirmenize ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Gerçek hayatta, bazı sporcular rüya yönlendirebilme yetilerinden faydalanarak rüyalarında tenis antrenmanları, servis atışları ve golf vuruşları yaparak kendilerini geliştirmişlerdir. Sizde bu rüyaları günlük hayatınızda patronunuzla yapacağınız iş görüşmesi için, ilk randevunuz için ya da fobilerinizi yenmek için kullanabilirsiniz.

Rüyaları yönlendirebilme gücü yalnızca sizin hayal gücünüzle sınırlıdır. Çünkü beyninizin rüya anında algılayabildikleri, tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi, öğrendiklerinizden ve pratikte kazandığınız bilgilerden ibarettir. Bu nedenle beyninizdeki nöronların yapısı ve aktivitesi de bu şekilde gelişmiştir.

Yetişkin bireylerin çoğu hayatları boyunca en az bir kere, yönlendirebildikleri rüyalar görmüşlerdir. Çoğu, bu rüyaları spontane bir biçimde, herhangi bir çaba göstermeden gördüklerini belirtmişlerdir. Ancak bu rüyaların zamanla pratik edildikçe öğrenilebildiği ve geliştirilebildiği de görülmüştür.

Yönlendirilebilen Rüyaları Geliştirilme Adımları

İlk ve en önemli adım, gördüğünüz rüyaları anımsamalı, gördüğünüz rüyanın üzerine düşünmeli ve rüyalarınızla ilgili kafanızda bir ortam yaratmalısınız. Bunu gerçekleştirmek gördüğünüz rüyanın stilini, modunu ve kalitesini belirlemenize ve kendinizi tanımanıza yardımcı olur.

Gün boyunca, uyanık olmadığınız zaman diliminde başınıza gelen ilginç ya da beklenmedik olaylar karşısında ‘Acaba rüya mı görüyorum?’ şeklinde tepkiler verebilirsiniz. Buradaki asıl kilit nokta, bu soruya direkt ‘Tabii ki rüya görüyorum!’ şeklinde cevap vermemektir. Birey uykuda olup olmadığının bilincine gerçekten varmalıdır. Örneğin, saat kontrol edilip zaman hakkında fikir yürütülebilir. Kişi, rüya anındaysa zamanın çok büyük ölçüde değişim gösterdiğini ve saat kavramının değiştiğini fark edecektir. Ya da başka bir örnekle, eğer birey okuduğu herhangi bir metni ikinci kez gözden geçirir ve fark olmadığını anlarsa bu durum onun rüyada olmadığını gösterir. Tam tersi şekilde birey ikinci bakışında tamamen farklı bir metin görüyorsa bu onun rüyada olduğuna işarettir. Görüldüğü üzere ikinci adımdaki en önemli nokta, kişi, kendisinin rüyada mı yoksa uyanık mı olduğunun farkında olmalıdır.

Yönlendirilebilir rüyaya giriş için kullanılan yöntemlerden biri de sayma metodudur. Uykuya dalınacağı zaman saymaya başlanır. Bir, rüya görüyorum. İki, rüya görüyorum. Üç, rüya görüyorum gibi. Saymayı ilerlettikçe (elli bir, rüya görüyorum) gerçekten rüya görmeye başlanır.

Rüya gördüğünüze dair işaretler belirleyin. Bu işaretler; belirli objeler, şekiller ya da resimler olabilir. Bunlar sizin rüyada olduğunuzu algılamanızı sağlayacaktır. Hayal edebildiğiniz her şey rüyanız için belirleyici bir işaret olabilir ve bu işaretler her bir birey için ayrı ve özel olacaktır. Zamanla görülen objelerden bazıları insan zihninde sabitleşir ve rüyalarınızda kalıcı bir şekilde yer etmeye başlar. Bu durum gelecekle ilgili rüyalarınızın ortaya çıkması için iyi bir şans olabilir. Örneğin uyuyacağınız zaman, kendinize ‘eğer elma görürsem, bu rüyadayım demektir.’ şeklinde bir rüya sinyali seçebilirsiniz.

Rüya işaretlerini, rüyada olduğunuzu anlamak için kullanın. Rüyanızda anormal ya da gerçekleşmesi imkansız şeyler gördüğünüzde, bu durumu görmezden gelmeyin ve rüyanızı çözümlemeye çalışın. Çoğu rüya imi; uçma, duvarda yürüyebilme ya da gerçekte ölü olan kişilerle iletişime geçme gibi anormal temalar üzerine kurulabilir.

Son olarak, rüyalarınızda teşvik edici olun, yalnız bunu yaparken kendinizi zorlamayın çünkü bu durum beyninizde ters etki yaratabilir. Bu nedenle rüya esnasında rahat ve sabırlı olabilmeyi sağlamak önemli bir etkendir.

Rüyalarınızı yönlendirme yetisini geliştirdiğiniz takdirde, bu rüyaları kağıda dökmeyi ve senaryolaştırmayı bile düşünebilirsiniz. Uyumadan önce kendinize neyi hayal etmek istediğinizi sorup, istediğiniz alanda rüyalar aracılığıyla keşfe çıkabilirsiniz.

zeynep ecrin esila sude eymen elif erva zehra mina mihrimah azra eslem tuana aleyna arya nazende isimlerin anlamları