Rüya Arama

Rüyanın Başharfine Göre Arama

Gün İçinde Görülen Hayaller

Rüya Tabirleri

Gün içinde sıklıkla yaşadığımız, dalıp gitme ya da hayale dalma eylemi rüya bilimi adına genellikle göz ardı edilen unsurlar olmuştur, çünkü dalıp gittiğimiz hayaller, çok kısa süreli ve anlıktır. Gün içinde görülen bu hayallerin eksik yönü, hayallerin içeriğine odaklanılmamasıdır. Ancak, gece uyurken gördüğümüz rüyalar, gün içinde kurduğumuz bu hayallerle bağlantılı olabilir ve bu hayalleri anlamlandırmamızda köprü görevi görebilir. Gördüğümüz hayallerin içeriklerinin belirlenmesi, kişilere gerçek duygularını keşfetmesinde, kendini anlayabilmesinde ve amaçlarını belirlemesinde yardımcı olabilir. Gün içinde gördüğümüz hayaller, daldığımız ya da yarı uykulu anlarımızda oluşan eylemlerdir, spontane bir biçimde gelişip, zihnimizde oluşan resimleri kapsar, eski anılarımızın canlanmasıyla ya da geleceği içeren düşüncelerle meydana gelirler. Hayal kurma eylemi, beynin sol yarım küresinin kullanımıyla gerçekleşir, aynı zamanda beyindeki bu lob insan karakterindeki yaratıcı ve kadınsı özellikleri içerir.

Görülen bu hayaller genellikle kaygısız, neşeli ve mutlu ruh hallerini içerir. Kişilerin saçma, doğal düşüncelerini, fantezileri içerir. Olumlu düşüncelerin yanı sıra, endişelenilen ya da negatif durumlar içeren düşünceler de bu hayallerin zeminini oluşturabilir. Bu olumsuz düşünceler an itibariyle zihinde şekillenir, canlanır ve neredeyse gerçekmiş gibi insan beynine sunulur. Bu nedenle, herhangi bir olumsuz düşünce zihnimizi oyaladığında, endişelenmeden olumlu şeyler düşünüp, kendimizi telkin ettiğimiz takdirde bu durumu tersine çevirebiliriz. Bu hayalleri, yapmak istediğimiz ya da yapmayı umduğumuz şeyleri keşfetmekte kullanabileceğimiz teknikler olarak da görebiliriz. Örneğin birçok sporcu ,müzisyen ve iş adamı verdiği demeçlerde başarılarının kaynağının kurdukları hayaller olduğunu belirtmişlerdir. Sporcuları ele alırsak, en iyi atlayışlarını, kazanacakları zaferleri, kariyerlerinin zirvesini hayal ederek başarırlar. Siz de aynı şekilde hedeflerinizi öncelikle hayal ederek gerçekleştirebilirsiniz.

Görüldüğü üzere olumlu ve neşeli ögeler içeren hayaller insan sağlığı ve psikolojisi için oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu hayaller geçici de olsa gerçeklikten kaçmanın bir yolu olarak görülmüştür ve kötü düşüncelerden ve olaylardan sıyrılmak adına iyi bir yol olarak benimsenmiştir.

Hayallerin Temaları (Konseptleri)

Gördüğünüz hayaller size hisleriniz ve düşünceleriniz hakkında yol gösterirler ve bilinçsiz bir şekilde ortaya çıkarlar. Görülen bu hayaller genel olarak şu temaları kapsar:

Felaket: Herhangi bir olayla ilgili göz önüne getirdiğiniz en kötü senaryo, sizin felaket temasını içeren hayalinizdir. Bu tarz hayaller sizin gerçek korkularınızı ve endişelerinizi yansıtır. Herhangi psikolojik bir etki altında kalmamak adına bu tarz hayallerden sonra olumlu düşünün ve kendinizi telkin edin. Böylelikle oluşabilecek bir kriz anında sakin kalmayı başarabilirsiniz.

Kaçış: Bu hayal türü, konu olarak ilginç ve bilinmedik yerlere kaçmanızı ya da seyahat etmenizi temel alan hayallerdir. Bu hayaller sizin herhangi bir duyguya ya da rutine saplanıp kaldığınızı, bu nedenle de kendinize farklı bir çıkış yolu aradığınızı anlatır.

Başarı: Bu hayaller, kahramanca hamleleri, çevreden saygı gören ve ilgi odağı olmayı başarmış bireyleri içerir. Gerçek hayatlarında bu özellikleri taşımayan bireyler bu rüyaları daha sıklıkla görebilirler. Bu tarz rüyalar bireylerin motivasyonlarını artırarak başarılı olmalarında yardımcı olabilir.

Aşk: Bilindiği üzere en yaygın hayal temalarından biri de aşktır. Aranılan aşkı bulabilmek insanların en çok diledikleri ve hedefledikleri unsurlardan olmuştur. Bunun yanı sıra rüyalarımızda gördüğümüz aşkı bulma arayışı, kişilik analizi yapmamızda da yardımcı olabilir. Örneğin, hayalinde aşkı bulmuş bir insan bu durumu diğer insanları kıskandırmak adına kullanıyorsa, bu onun statü merakını açığa çıkarır, ya da benzer başka bir örnekle bir insandaki ihtiras ve arzu duygularının baskınlığını gösterir.

İntikam: İntikam temalı rüyalar dış dünyada sevmediğimiz ya da kızgın olduğumuz insanlara karşı olan duygularımızı ve onlara karşı olan savunma mekanizmamızı açığa çıkarır.

Hayallerin Analiz Edilmesi

  • Görülen Hayalin Perde Arkasının Çözümlenmesi: Burada, görülen rüyanın duygular üzerinde oluşturduğu etki ve gerçek hayatla arasındaki bağlantı göz önünde bulundurulur. Hayalin insan hayatı üzerindeki önemini ve yerini belirlemek ve hayalin oluşmasını tetikleyen ögeyi bulmak adına bu adım önemlidir.
  • Hayal Görürken Nasıl Hissediyoruz? Tıpkı gece gördüğümüz rüyalar gibi, gün içinde görülen bu hayallerde de hislerimiz açığa çıkar. Aslında bu duygular gerçek hayatta hissettiklerimizin bilinçaltımızdaki yansımasıdır.
  • Tekrarlanan Temalara Dikkat Etmek: Sürekli görülen aynı tip hayaller, gerçekten ihtiyacımız olan şeyleri fark etmemize yardımcı olur ve kendimizi keşfetmemiz açısından iyiye işarettir.
zeynep ecrin esila sude eymen elif erva zehra mina mihrimah azra eslem tuana aleyna arya nazende isimlerin anlamları