Film Ara

Nicole Kidman

Tam adı Nicole Mary Kidman olan ünlü sinema oyuncusu. 20-haziran 1967'de Honolulu, Hawaii, Amerika'da dünyaya geldi. Babası Anthony Kidman, biyokimyager ve klinik psikoloğu, annesi Janelle Kidman ise hemşire ve eğitmendi.
 
Sanatçı doğduktan sonra hep beraber, babasının bir araştırması için Washington D.C.'ye giden aile, 3 yıl sonra asıl ülkeleri Avustralya'ya Sydney'e geri döndüler. 10 yaşında drama okuluna giden Kidman, 14 yaşına geldiğinde oyunculuğu okulla birlikte götürmeye başlamıştı. Kidman 17 yaşındayken annesine göğüs kanseri teşhisi kondu.
 
1983 yılında Bush Christmas adlı Avustralya filmiyle oyunculuğa başlayan Nicole Kidman, Sam Neill ve Billy Zane ile birlikte rol aldığı, Phillip Noyce'un 1989 yapımı 'Dead Calm' adlı filmle dikkatleri üzerine çekti. 1990'da Tom Cruise ve Robert Duvall ile oynadığı romantik macera filmi 'Days Of Thunder'ın ardından Kidman, 24 Aralık 1990'da Tom Cruise ile evlendi. Daha evleneli ancak birkaç ay olmuşken, Dustin Hoffman ve Bruce Willis ile başrolleri paylaştığı 'Billy Bathgate' için kamera karşısına geçti. Ron Howard’ın tarihsel filmi 'Far and Away'de Cruise ile birlikte aldığı rol onu kariyerinde bir adım daha ileri taşıdı. 1992’de gösterime giren film, hem ticari başarı elde etti, hem de eleştirmenlerin beğenisini kazandı. Kidman’ın bundan sonra rol alacağı 'My Life' ve 'Malice' de benzer sonuçlar elde edeceklerdi. 1995 yılında 'Batman Forever'ın ünlü isimlerle dolu kadrosuna dahil oldu. 1995 yılında başrol oyuncusu olarak rol aldığı 'To Die For'daki yırtıcı, şöhret hayalleri kuran ev kadını rolündeki başarısıyla izleyenleri şaşırttı ve 'To Die For', Kidman'a Komedi/Müzikal Filmi En İyi Kadın Oyuncu dalında Altın Küre kazandırdı. Kidman, Henry James’in 'Bir Kadının Portresi/The Portrait of a Lady' isimli eserinden uyarlanan filmin başrolünü aldı. Bir sonraki yıl George Clooney ile birlikte Steven Spielberg’in yönettiği gerilim filmi olan 'Barışçı/The Peacemaker'da rol aldı. Tom Cruise ve Nicole Kidman çifti, 1997 yılında Stanley Kubrick’in erotik psikolojik gerilim filmi 'Gözü Tamamen Kapalı/Eyes Wide Shut' için birlikte kamera karşısına geçtiler. Filmde evli bir çifti canlandırdılar ve film, 1999 yılında gösterime girdi. Kidman’ın filmdeki rolünün Cruise’den küçük olması sebebiyle aktris, 1998 yılı içinde çekilen 'Aşkın Büyüsü/Practical Magic'de de yer alma imkanı buldu. Kidman’ın filmdeki rol arkadaşı Sandra Bullock idi ve iki sanatçı bu filmde seksi cadıları canlandırdılar. Altın Küre'ye aday gösterildiği korku gerilim 'Diğerleri/The Others' ve Ewan McGregor ile 'Kırmızı Değirmen/Moulin Rouge' adlı filmlerde rol aldı. Kırmızı Değirmen'deki rolüyle Altın Küre Ödülü'ne layık görülürken, Oscar'a da aday gösterildi. Kidman-Cruise çifti, 2001 yılı başında beraberliklerine son verme kararı verdiler ve ünlü çift, ayrılma sebebi olarak kariyerlerinin görüşmelerine ve bir aile yaşantısı sürdürmelerine mani olmasını gösterdiler. 2001 yılı Hollywood Film Festivali'nde Yılın Aktrisi seçilen Nicole Kidman'ın yardımcı rolde yer aldığı 'Birthday Girl' adlı İngiliz filminde Vincent Cassel ve Mathieu Kassovitz ile birlikte rol aldı. 2002 yapımı 'Saatler/The Hours'da Meryl Streep ve Julianne Moore ile başrolleri paylaşan Nicole Kidman, bu filmdeki rolüyle Altın Küre'yi bir kez daha kazanarak Oscar'a aday gösterildi.

Tamamını Göster

Lion

Yapım Yılı: 2016 - ABD, İngiltere, Avustralya

Tür: Dram

Süre: 118 Dak.

Yönetmen: Garth Davis

Oyuncular: David Wenham, Nicole Kidman, Dev Patel, Rooney Mara, Priyanka Bose

Strangerland

Yapım Yılı: 2015 - Avustralya

Tür: Dram

Yönetmen: Michael Kinirons

Oyuncular: Hugo Weaving, Nicole Kidman, Guy Pearce

Uyuyana Kadar

Yapım Yılı: 2014 - İngiltere

Tür: Gerilim, Gizem

Süre: 92 Dak.

Yönetmen: Ridley Scott

Oyuncular: Anne-Marie Duff, Mark Strong, Nicole Kidman, Colin Firth, Charlie Gardner

Oda 237

Yapım Yılı: 2013 - ABD

Tür: Belgesel

Süre: 102 Dak.

Yönetmen: Stanley Kubrick, P. David Ebersole, Rodney Ascher

Oyuncular: Tom Cruise, Nicole Kidman, Danny Lloyd

Gazeteci Çocuk

Yapım Yılı: 2012 - ABD

Tür: Gerilim

Süre: 107 Dak.

Yönetmen: Pedro Almodóvar

Oyuncular: Matthew McConaughey, Nicole Kidman, John Cusack, Zac Efron, Sofia Vergara

Yakın Tehdit

Yapım Yılı: 2011 - ABD

Tür: Gerilim, Dram, Suç

Süre: 91 Dak.

Yönetmen: Joel Schumacher

Oyuncular: Nicolas Cage, Nicole Kidman, Cam Gigandet, Ben Mendelsohn, Liana Liberato

Hayatım Yalan

Yapım Yılı: 2011 - ABD

Tür: Komedi, Romantik

Süre: 117 Dak.

Yönetmen: Dennis Dugan

Oyuncular: Jennifer Aniston, Adam Sandler, Bailee Madison, Nicole Kidman, Brooklyn Decker

zeynep ecrin esila sude eymen elif erva zehra mina mihrimah azra eslem tuana aleyna arya nazende isimlerin anlamları