Film Ara

Keanu Reeves

Keanu Charles Reeves, 1964 Beyrut doğumlu Kanadalı sinema oyuncusu ve müzisyen. Reeves, Wachowski kardeşlerin The Matrix üçlemesindeki seçilmiş kişi Neo karakteriyle kariyerinin zirvesine çıkmıştı.
Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta bir gece kulübünde tanışarak evlenen Çin ve Hawaii asıllı Amerikan vatandaşı, jeolog Samuel Nowlin Reeves ile İngiliz vatandaşı, kostüm tasarımcısı Patricia Taylor'ın iki çocuklarından ilki olarak 2 Eylül 1964'de dünyaya geldi. Anne ve babasının, Keanu henüz iki yaşındayken ayrılmalarından sonra, annesi, Keanu ve kız kardeşi Kim'le birlikte New York'ta yaşamaya başladı.
 
1969'da annesi Patricia, Broadway ve Hollywood yönetmeni Paul Aaron ile evlendi. İki yıl süren ikinci evliliğinin de noktalanmasıyla aile, Reeves'in gençliğinin geçtiği Kanada'nın Toronto kentine yerleşti.
 
Babasının ve annesinin daha sonraki evliliklerinden iki üvey kız kardeşi (Karina Miller ve Emma Rose Reeves) olan Keanu Reeves, değiştirdiği dört lisenin ardından hiçbirisinden mezun olamadan, 15 yaşında Wolfboy adlı oyunla Toronto'da oyunculuk kariyerine başladı. 1 yıl devam edebildiği De La Salle College'da hokey takımına giren Reeves, oyunuyla 'duvar' (The wall) takma adını aldı. Aynı dönemde pastane yöneticiliği, buz pateni altı bileyiciliği gibi birçok farklı işte çalıştı.
 
Reeves, Toronto'da birkaç kısa film ve aralarında Coca-Cola'nın da bulunduğu bazı reklam filminde oynadıktan sonra 1986'da Robe Lowe'ün yönettiği, hokeyi konu alan 'Youngblood' filminde rol aldı. Bu filmin ardından Los Angeles'a yerleşmeye karar verdi. Taşınmasının ardından, Reeves'in oynadığı ilk film Kanada yapımı 'Dream To Believe'di. Ancak oyuncular birliğine girmesini sağlayan film, 1986'daki 'Under The Influence' adlı TV filmi oldu.
 
1989 yapımı 'Bill and Ted's Excellent Adventure' ile ilk başarısını yakaladı. Gus Van Sant'in belki de en sevilen filmi olan My Own Private Idaho (1991), bir Francis Ford Coppola filmi Bram Stoker's Dracula (1992), Bernardo Bertolucci'nin Little Buddha (1993) filmlerinde başrol oynadı.
 
Sonrasında, Sandra Bullock ile başrolünü paylaştığı, 1994 yapımı 'Speed' (Hız Tuzağı) ile beklenmedik bir popülariteye ulaştı. Speed'den hemen sonra rol aldığı başarısız aksiyon-bilimkurgu filmi Johnny Mnemonic kariyerini kötü bir noktaya götürüyordu ki, 'Devil's Advocate' (Şeytanın Avukatı) yardımına yetişti. Al Pacino'yla oyunculuğunu karşılıklı çarpıştırdığı ve ezilmediği film, Reeves'e The Matrix'in kapısını açtı.
 
Keanu Reeves'in 1999'da birlikte olduğu aktris Jennifer Syme, 8 aylık hamileyken ölü bir kız çocuğu doğurdu. Bu olayın 1,5 yıl sonrasında Syme, geçirdiği trafik kazası sonucunda hayatını kaybetti. Bu olay Keanu Reeves'i derinden etkiledi.
 
Ayrıca satranç, buz hokeyi, masa tenisi ve motosikletlerden zevk alan Reeves, biri 1974 model Combat Commando 850 ve diğeri 1972 model Commando 750 olmak üzere iki klasik motora sahip. İsmi Hawaii dilinde 'dağların üzerinde esen soğuk rüzgar' anlamına gelmektedir. 23 yaşında gitarla tanışan Keanu Reeves, rock grubu The Dogstar'da bas gitar çalıyor. Önceleri bir garajda çalmaya başlayan grup, daha sonra Los Angeles'da canlı şovlarda bulundu ve son olarak da bir Bon Jovi turnesinde ön grup olarak sahne aldı.
 
Keanu Reeves’in oyunculuktaki başarısıyla kazandığı ödüller:
 
En İyi Aktör - The Matrix; MTV Film Ödülleri(2000).
En İyi Dövüş Sahnesi - Laurence Fishburne ile birlikte The Matrix'te dojo sekansı; MTV Film Ödülleri(2000).
MTV Movie Award: En iyi ikili, Speed(Hız Tuzağı, 1995).
MTV Movie Award: En çok arzu edilen erkek , Point Break(1992).

Tamamını Göster

John Wick 2

Yapım Yılı: 2017 - ABD

Tür: Gerilim, Aksiyon, Macera

Süre: 122 Dak.

Yönetmen: Chad Stahelski

Oyuncular: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, David Leitch, Riccardo Scamarcio, Common, Ruby Rose

Rain

Yapım Yılı: 2016 - ABD

Tür: Gerilim, Aksiyon

Oyuncular: Keanu Reeves, David Leitch

The Panopticon

Yapım Yılı: 2015 - ABD

Tür: Gerilim, Aksiyon, Bilim Kurgu

Yönetmen: Craig Rosenberg, Peter Cornwell

Oyuncular: Keanu Reeves

Plastic Man

Yapım Yılı: 2015 - ABD

Tür: Aksiyon, Bilim Kurgu

Yönetmen: Andy Wachowski, Lana Wachowski

Oyuncular: Keanu Reeves

Replicas

Yapım Yılı: 2015 - ABD

Tür: Gerilim, Bilim Kurgu

Yönetmen: Tanya Wexler

Oyuncular: Keanu Reeves

Man Of Tai Chi

Yapım Yılı: 2013 - ABD, Çin

Tür: Aksiyon

Süre: 95 Dak.

Oyuncular: Keanu Reeves, Iko Uwais, Steven Dasz, Tiger Hu Chen, Jeremy Marinas

Side By Side

Yapım Yılı: 2012 - ABD

Tür: Belgesel

Süre: 99 Dak.

Yönetmen: Martin Scorsese, Christopher Nolan, David Fincher, Christopher Kenneally

Oyuncular: Keanu Reeves

Generation Um...

Yapım Yılı: 2012 - ABD

Tür: Dram

Süre: 97 Dak.

Yönetmen: Mark Mann

Oyuncular: Keanu Reeves, Bojana Novakovic, Jake Hoffman, Daniel Sunjata, Adelaide Clemens

Suçlu Kim?

Yapım Yılı: 2010 - ABD

Tür: Komedi, Dram, Suç

Süre: 108 Dak.

Yönetmen: Malcolm Venville

Oyuncular: Keanu Reeves, Vera Farmiga, Peter Stormare, James Caan, Judy Greer

Sokağın Kralları

Yapım Yılı: 2008 - ABD

Tür: Dram, Aksiyon, Suç

Süre: 109 Dak.

Yönetmen: David Ayer

Oyuncular: Keanu Reeves, Amaury Nolasco, Forest Whitaker, Chris Evans, Hugh Laurie

zeynep ecrin esila sude eymen elif erva zehra mina mihrimah azra eslem tuana aleyna arya nazende isimlerin anlamları