Film Ara

Halit Ergenç

Halit Ergenç ortaöğrenimini Beşiktaş Atatürk Lisesi'nde tamamlamıştır. 1989’da İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri'nden ikinci senesinde ayrılan Ergenç, aynı sene girdiği Mimar Sinan Üniversitesi Opera ve Müzikal Tiyatro Oyunculuğu bölümlerini bitirmiştir.
 
Oyunculuk kariyerinde önemli bir yere sahip olan müzikal, opera ve bale çalışmaları arasında The Adventures of ZAK-New York, Kiss Me Kate, Tatlı Charity, Beni Seviyor, Kral ve Ben, Amphitrion, Evita, Hayalet ve Ötekiler, Şarkılar Susarsa bulunmaktadır. Tiyatro çalışmalarına ise Bugün Git Yarın Gel, Popcorn, Arapsaçı, Sevgilime Göz Kulak Ol oyunlarıyla devam eden sanatçının beyazperdede de rol aldığı önemli projeleri bulunmaktadır. Halit Ergenç’in televizyon kariyerinde Hiç Yoktan Aşk, Ölümün El Yazısı televizyon filmlerini, Böyle mi Olacaktı, Kara Melek, Dedem Gofret ve Ben, Esir Şehrin İnsanları, Zerda, Aliye gibi başarılı dizi projeleri izlemiştir.
 
Televizyon ve sahne çalışmaları dışında program sunuculuğu ve reklam filmlerindeki performanslarıyla da son derece başarılı olan sanatçı, halen dizilerde başarılı bir görüntü çiziyor. Büyük Teklif adlı yarışma programını sunarak sunuculuktaki başarısını da ekranlara yansıttı. Sanatçı izlenme rekorları kıran Binbir Gece adlı televizyon dizisinde de rol almıştır. 2006 senesinde bu dizideki rolü ile en iyi erkek oyuncu dalında Altın Kelebek ödülünü kazanmıştır.
 
2011 yılı başı itibariyle Show TV ve Star TV de yayınlanan Muhteşem Yüzyıl dizisinde Osmanlı Devleti’nin en parlak devrinin padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın karakterini canlandırmaktadır.
 
Halit Ergenç, 2009'dan bu yana Binbir Gece dizisinden rol arkadaşı Bergüzar Korel ile evlidir ve Ali adında bir erkek çocuk babasıdır. Ayrıca Gezi park gösterilerinde eşiyle birlikte eylemcilere destek vermiştir.

Tamamını Göster

Devrim Arabaları

Yapım Yılı: 2008 - Türkiye

Tür: Dram, Belgesel, Tarih

Süre: 115 Dak.

Yönetmen: Tolga Örnek

Oyuncular: Halit Ergenç, Haluk Bilginer, Altan Erkekli, Uğur Polat, Selçuk Yöntem

Tramvay

Yapım Yılı: 2006 - Türkiye

Tür: Korku, Dram, Suç, Psikolojik

Süre: 83 Dak.

Yönetmen: Olgun Arun

Oyuncular: Halit Ergenç, Ayça Bingöl, Fırat Tanış, Emel Çölgeçen, Dilek Serbest

İlk Aşk

Yapım Yılı: 2006 - Türkiye

Tür: Komedi, Dram

Süre: 120 Dak.

Yönetmen: Nihat Durak

Oyuncular: Halit Ergenç, Çetin Tekindor, Tarık Pabuççuoğlu, Dolunay Soysert, Vahide Perçin

Aliye Sezon 2

Yapım Yılı: 2005 - Türkiye

Tür: Aile, Dram

Süre: 105 Dak.

Yönetmen: Kudret Sabancı

Oyuncular: Halit Ergenç, Nejat İşler, Ayten Uncuoğlu, Barış Falay, Eser Yenenler

zeynep ecrin esila sude eymen elif erva zehra mina mihrimah azra eslem tuana aleyna arya nazende isimlerin anlamları