Haber Arama

Escapist – Agatha’nın Anahtarı – Kaçış Oyunu İncelemesi

Ekip olarak epey kaçış oyunu oynadık ama çok daha fazla polisiye eser okuduk. “Suç kraliçesi” Agatha Christie’nin yarattığı gizemleri onlarca yıl sonra bile büyük bir keyifle çözmeye çalışıyoruz. (Christie’nin 66 romanı var. Arşivi tamamlamak öyle kolay değil.) Hal böyle olunca, Escapist’in son oyunu Agatha’nın Anahtarı henüz açılmadan meraklanmamıza yol açmıştı ve oyunu ilk oynayan ekiplerden biri olduk.

Agatha’nın Anahtarı bir Ahmet Ümit öyküsü. Yazarın 1999’da çıkan öykü kitabına adını veren bu eser, rivayet göre, Agatha Christie’nin İstanbul’daki Pera Palas’ta kalırken ortadan kaybolduğu birkaç günlük dönemi konu alıyor. Bize sorarsanız Ahmet Ümit’in en başarılı eserleri arasında sayamayacak olsak da, konusu gereği kaçış oyununa uyarlanmaya uygun bir öykü. O ünlü Agatha Christie portresinin tüm polisiye severleri oyuna (ve kitaba) çekeceği gerçeği de mutlaka düşünülmüştür. İşte Escapist’in aynı adlı oyunu da Ahmet Ümit işbirliğiyle bu öyküden uyarlanmış.

411 numaralı oda

Bir polisiye klasiği sayılan Doğu Ekspresi’nde Cinayet‘in yazıldığı, Pera Palas’ın 411 numaralı odasındayız. Oyunun büyük kısmı loş aydınlatmalı bu otel odasında geçiyor. Escapist’in tüm oyunlarında olduğu gibi dekorasyona özen gösterildiği hemen göze çarpıyor. Oyun, 411 numaralı odanın restorasyondan önceki haline benzer şekilde ve dönemin eşyaları kullanılarak profesyonelce dekore edilmiş.

Ahmet Ümit’in öyküsüne göre odada, Agatha’nın kayıp günlüğüne ulaşmamızı sağlayacak bir anahtar saklı. Günlüğe ulaşabilirsek onlarca yıl önce işlenen bir cinayeti aydınlatabileceğiz. Oyunu oynamadan önce uyarlandığı öyküyü okursanız çok daha fazla keyif alacağınız kesin. Ama hatırlatalım ki oyunu oynamak için öyküyü okumuş olmak şart değil ve öykü, oyuna dair hiçbir ipucu içermiyor. Oyunun konusu, oyuna başlamadan önce size kısaca anlatılıyor.

Oyunun geçtiği 411 numaralı oda

İçerik PC.NET dergisinden alınmıştır.

18 Nisan 2016 Pazartesi

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.158.238.172

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Oyun Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler