Arama

Zeka Kartlarıyla Çalışma Yöntemleri ve Bilinmesi Gerekenler

Sizlerden gelen bir çok soru üzerine Zeka Kartları’nın kullanımı hakkında her ebeveyn için çok önemli bir kaynak olabilecek bir derleme yapmak istedik. Bu derlememizde sizlerden en sık gelen soruları mümkün olduğu kadar detay vererek cevaplayacağız. Buyrun başlayalım:

Zeka Kartlarıyla nasıl çalışmalıyım?En sık aldığımız sorulardan biri Zeka Kartlarının işleve uygun kullanımı hakkında. Aslında Zeka Kartlarının kullanımı oldukça basit. Kartlarla çalışmalarınızın sunum şeklinde olmalı ve kartları bebeğinize saniyede 1 görsel hızıyla göstermelisiniz. Çalışmanız ise şu sıralamayı izlemeli:

1. Bebeğinizi hareketini kısıtlayacak puset, mama iskemlesi veya bebek arabası gibi bir objeye oturtun. Zeka Kartlarınızı bebeğinizin seviyesinde olan (0-12, 12-24 veya 24-48 ay) tüm kartlar birlikte olacak şekilde bir deste haline getirin ve iyice karıştırın. Kartları bebeğinizin eline vermeyin. Eğer bebeğiniz huzursuzsa veya fazla aktif ise birlikte 10-15 dakika kadar barok müzik dinleyin ve onun sakinleşmesini sağlayın. Bebeğiniz sakinleşmezse başka bir zaman çalışmayı tercih edin. Çalışmalarınızı her gün aynı saatlerde yapmanız ve bir rutin haline getirmeniz bebeğinizin çalışmalara daha çok ilgi göstermesini sağlayacaktır. 2. Zeka Kartları destenizdeki en arkadaki en öne getirerek çalışmaya başlayın. Bu sırada arkadan öne getirdiğiniz görselin adını yüksek ve net bir ses tonuyla söyleyin. Görsel hakkında başka açıklamalardan bulunmayın. Bir sonraki görselle devam edin. Bu işlemi mümkün olduğu kadar hızlı ve seri bir biçimde yapın. Bebeğinizin dikkati dağılıp başka objelere bakınmaya başladığında çalışmayı mutlaka bırakın. Unutmayın, destenizi bitirmek veya tekrar başa dönmek gibi bir amacınız kesinlikle yok, amacınız bebeğinizin dikkat aralığında yoğun bir sağ beyin yükleme çalışması yapmak.

3. Bebeğinizin dikkati dağıldığında çalışmayı bırakın. Çalışma sürenizi ve çalıştığınız kart miktarını not edin. Bir sonraki çalışmanızda not aldığınız kart miktarına 1 veya 2 adet kart ekleyerek yeni bir deste oluşturun, ve bu desteyi iyice karıştırarak çalışın. Çalışmalarınızdan verim alabilmek için mutlaka her gün düzenli bir biçimde çalışın.

Zeka Küpü Videolarıyla nasıl çalışmalıyım?Zeka Küpü Videoları Zeka Kartlarıyla yaptığınız eğitimin önemli bir destekçisidir. Bebeğinin Zeka Kartları görsellerine alışmaması, yeni görselleri değişik sıralarla görebilmesi ve genel olarak deneyim zenginliği yaşaması açısından Zeka Küpü videolarının önemi yadsınamaz.

Zeka Küpü Videolarını Zeka Kartlarıyla dönüşümlü olarak çalışmanız yerinde olacaktır. Örneğin Zeka Kartlarıyla 2-3 çalışma yaptığınız bir günde, 3. veya 4. çalışmanızı Zeka Küpü Videolarıyla yaparak bebeğinizin yeni bir deneyim yaşamasını sağlayabilirsiniz.

Zeka Küpü Videolarıyla çalışmanız ise mutlaka bebeğiniz ile tensel temas içinde olmalıdır. Bebeğiniz ile videoların başında belirtilen mesafeye yerleştikten sonra bebeğinizi kucağınıza alın ve bebeğinizin dikkati dağılana kadar videoyu birlikte izleyin. Bebeğinizi hiç bir suretle videoların başında yalnız başına bırakmayın. Unutmayın, bir videoyu tamamen izlemek gibi bir amacınız bulunmamakta.

Zeka Kartlarında seviye geçişlerini nasıl yapmalıyım?Zeka Kartlarıyla çalışan ebeveynlerimizin en sık sordukları sorulardan bir tanesi bir ileri seviyeye geçecek bebekle beraber bu geçişin nasıl yapılacağı. Örneğin 4 aydır 12-24 Aylık Zeka Kartlarıyla (2. seviye) çalışan, 24 aylık bir bebek artık 24-48 Aylık Zeka Kartlarına (3. seviye) geçebilir. Peki bu geçiş nasıl yapılmalıdır?

Zeka Kartlarında seviye geçişleri kademeli olarak yapılmaktadır. Yukarıda verdiğimiz örnekte 24. ayına gelen bebeğin çalıştığı destesine haftada 4-6 adet 24-48 Aylık Zeka Kartlarından eklenmeli ve iki seviye tamamen karışana kadar devam edilmelidir. Böylece bebeğin 12-24 aylık kartlardan 24-48 aylık kartlara geçişi kademeli ve onu zorlamayacak bir şekilde olacaktır.

Zeka Kartlarıyla kümülatif olarak çalışılmaktadır. Bunun anlamı bir sonraki seviyeye geçtiğinizde bir önceki seviyenin kartlarıyla çalışmaya da devam edecek oluşunuzdur. Örneğin 24-48 aylık 3. seviyeye geçen 24 aylık bir bebek sadece bu seviyenin kartlarıyla değil, daha önceden çalıştığı kartlarla da çalışmalıdır.

Eğer Zeka Kartlarıyla ilk defa çalışmaya başlayacaksanız, bebeğinizi 2-3 ay daha küçük bir bebeğe uygun olan seviyeyle başlatmanız daha yerinde olacaktır. Bundan dolayı bebeğiniz

  • 0-8 aylıksa, 0-6 Aylık Zeka Kartları ile
  • 6-15 aylıksa, 6-12 Aylık Zeka Kartları ile
  • 15-27 aylıksa, 12-24 Aylık Zeka Kartları ile
  • 27-48 aylıksa, 24-48 Aylık Zeka Kartları ile
başlamanız uygun olacaktır.

Zeka Küpü videolarında ise aynı kademeli geçişi 2 seviyenin videolarını dönüşümlü olarak izlettirerek yapabilirsiniz.

Bebeğim Zeka Kartlarına ilgi göstermiyor? Ne yapmalıyım?Yapılan araştırmalara ve Sevgili Bebek olarak kendi tecrübelerimiz hemen hemen her bebeğin doğru şekilde yapılan bir Zeka Kartları sunumuna en azından kendi dikkat aralıkları kadar ilgi göstereceklerini belirtmektedir. Bebeklerinin Zeka Kartlarına ilgi göstermediğinden yakınan ebeveynler genellikle Zeka Kartlarını yanlış bir biçimde kullanmaktadır.

Bununla beraber kılavuzlarımızı ve rehberlerimizi okuyan, buna rağmen bebeklerinin ilgisini çekemeyen ebeveynler için de çözümlerimiz bulunmakta. Öncelikle çok aktif olarak bebekler için en önemli süreç, çalışmalarınızdan önce birlikte geçireceğiniz sakinleşme sürecidir. Zeka Kartlarıyla çalışmadan önce bebeğiniz ile birlikte 10-15 dakika kadar barok müzik dinlemek, bu sırada bebeğini sevmek ve onu okşamak onu rahatlatacaktır. Bu da bebeğinizin beyninin öğrenme haline gelmesine ve çalışmalarınıza daha fazla ilgi göstermesini sağlayacaktır.

Bebeğinizin çalışmaları benimsemesi açısından çalışmalarınızı rutinleştirmeniz son derece önemlidir. Örneğin her gün akşam yemeğinden sonra bebeğinize banyo yaptırıp, giydirip, birlikte 10-15 dakika barok müzik dinledikten sonra Zeka Kartlarıyla 1-2 dakikalık bir sunum yapmanız bebeğinizin bu çalışmaları benimsemesini sağlayacaktır. Bu sayede bebeğiniz akşam banyosunu yaptıktan sonra hali hazırda Zeka Kartları ile oynamak beklentisinde olacak, ve bu şekilde çalışmaya başladığınızda size daha rahat bir biçimde dikkatini verebilecektir.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 18.206.12.79

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Yeni Doğan Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler

zeynep ecrin esila sude eymen elif erva zehra mina mihrimah azra eslem tuana aleyna arya nazende isimlerin anlamları