Arama

Yeterince D vitamini alıyor muyum?

D vitamini eksikliği başta kemik hastalıkları sayısız sağlık sorununa yol açıyor. En son ne zaman D vitamini aldım, yeterince D vitamini alıyor muyum diye bir düşünün.

Yaz aylarının gelişiyle D vitamini konusu bir kez daha parıldamaya başladı. Neden belli: D vitamini diğer vitaminlere benzemiyor. Çünkü direkt olarak gıdalardan elde edilemiyor. Portakal yedim C vitamini aldım demek kolay. Oysa D vitamini için hem gıdalara hem de güneş ışınlarına ihtiyacımız var.

D vitamini üretmeye yarayan bileşenler yiyeceklerle geliyor. Bunların D vitaminine dönüştürülmesi işleminde güneş ışığı devreye giriyor. D vitamini kalsiyum ve fosforun sindirim yollarında işlenmesinde kritik önemde. Kısaca yeterince D vitamini almıyorsak kalsiyum ve fosforun da önemi kalmıyor. Peki sonuç ne?

Basit. Kalsiyum kemik fosfor beyin demek. D vitamini eksikliği de doğal olarak kemiklerde ve sinir sisteminde aksaklığa neden oluyor. Büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar için yeterince güneş ışığı almak en az yemek içmek kadar önemli.   

D vitamini üretimi pek çok faktöre göre değişim gösteriyor. Örneğin bulunduğunuz enlem, hava kirliliği, güneşlendiğiniz saat, cilt renginiz, yaşınız hatta güneşlendiğiniz bölgedeki bulutlar bile D vitamini alımında etkili. Dermatologların uyarısı kritik: D vitamini önemli, ancak cilt kanseri riskini de önemsemek gerekiyor. Güneşin tepede ışıldadığı 11.00 – 16.00 saatleri arasında güneşe çıkmamak, yüksek koruyucu özellikte krem sürünmek, gözlük ve şapka takmak vb. klasik önerileri zaten biliyoruz.

Osteoporoz ve D vitamini

D vitamini yağda çözünüyor, vücutta depolanıyor. Günlük ihtiyacımızın büyük çoğunluğu güneş ışığıyla temas sonrası karşılanıyor. Çünkü ciltte üretilen vitamin D öncülleri güneşin ultraviyole ışınlarıyla D vitaminine dönüşüyor. D vitamini kalsiyum emilimi ve kemik gelişimi için olmazsa olmaz önemde demiştik. Haliyle bu mekanizmanın aksaması osteoporozu tetikliyor. Güneş ışığından uzak kalmak, D vitamini yönünden zayıf beslenmek kemikleri eritiyor.

Ne kadar D vitamini lazım?

Günlük D vitamini ihtiyacı yaşa göre değişir. Yetişkinlere oranla çocukların ve gençlerin daha fazla D vitamini almaları şart. Çocuklarda günlük D vitamini ihtiyacını karşılamak için doğru beslenme düzeniyle birlikte günde yaklaşık 15 – 30 dakika güneşlenmek yeterli. Yetişkinlerde bu süre biraz daha düşük. 60 – 69 yaşları arası günlük D vitamini ihtiyacı 10 mg. Bir yetişkinin yalnızca gıda yoluyla D vitamini ihtiyacını karşılaması için 100 gr. balık, 60 gr. somon, 500 gr. mantar, 10 yumurta veya 1 kg. ciğer yemesi gerekiyor. Bu kadarına imkan olmadığı açıkça ortada. Kısaca D vitamini için mutlaka yeterince güneş ışığı almak gerekiyor. Haftada 3 gün 15 – 20 dakika güneşlenmek yeterli.

Yaş ilerledikçe günlük D vitamini ihtiyacı artıyor. 70 yaş üzeri insanların günlük D vitamini ihtiyacı yaklaşık olarak 13 mg. Bu oranı gıda yoluyla almak mümkün değil. Bu nedenle hem D vitamini açısından zengin gıdalar tüketmek, hem haftada 5 gün 20 – 30 dakika güneşlenmek, hem de D vitamini takviyesi almak gerekebilir. 70 yaş üzeriyseniz ya da bir yakınınız 70’ini devirmişse mutlaka doktorla görüşüp gerekli miktarda D vitamini takviyesi almalısınız.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 3.94.202.172

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Gıda Takviyesi Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler

zeynep ecrin esila sude eymen elif erva zehra mina mihrimah azra eslem tuana aleyna arya nazende isimlerin anlamları