Arama

Yeşil Kabak Püresi

Kabak yemeği de patates püresi gibi yumuşak yapıda olduğu için bebeklerin kolay yiyebildiği yemekler arasında yer alır.

Tarifi

Malzemeler:

Toplam 250 gram ağırlığında 2 orta boy yeşil kabak ya da sakız kabağı ile bir buçuk bardak (375ml) kadar püre yapılabilir.

 Yeşil kabak, hafif lezzeti ve yumuşak dokusuyla, bebekler için besleyici ve doğal bir besindir. Kabuğu ince olduğundan, kolayca soyulur ve sindirimi gayet rahattır. Mevsimine göre bal kabağıda tercih edilebilir.

Yapılışı:

  •  Kabağı, kabuğu soyulduktan sonra 2,5 cm kalınlığında halka halka doğrayın. Geniş bir tencerenin içine 2,5 cm (yaklaşık 2 parmak yüksekliğinde) su koyun. Halka halka doğradığınız kabakları, buharda pişirme sepetinin içine koyun ve sepeti de tencerenin içine yerleştirin. Yüksek ateşte bir taşım kaynatın. Kabaklar yumuşayana kadar, 7 dakika boyunca buharda pişmesini bekleyin.
  •  Ocağın altını kapatın ve yemeğin suyunu ayırarak, buharda pişirme sepetini tencereden kaldırın. Pişirilen kabakları, soğuk suyun altına tutarak çalkalayın. Daha sonra, kabakları püre hâline getirmek üzere, blender veya mutfak robotuna aktarın. Gerekiyorsa, püreyi bebeğiniz için uygun olan bir kıvama getirmek için, ayırdığınız yemek suyu, anne sütü veya mama ile inceltin.
 

Yemeğin muhafaza edilmesi: Havası alınmış bir kabın içinde buzdolabına konularak, en fazla 3 gün ya da küçük parçalara ayrıldıktan sonra paketlenip dondurucuya koyularak, en fazla 3 ay muhafaza edilebilir.

Besin değeri yüksek gıdalar: Bebeğiniz kabuğuyla tüketeceğinden, alacağınız yeşil kabak ve balkabağının organik olmasına dikkat edin. Mevsiminde pazardan alınan yaz sebzeleri, diğerlerine nazaran daha tatlı ve lezzetlidir. Bebek mutfağı için hazmı ve yemesi kolay olduğundan çok tercih edilir. Bebeğinizin yeşil kabak püresi yemeğini sevip sevmediğini verdiği tepkileri inceleyerek anlayabilirsiniz. Bebeğiniz bu yemeği sevmiyorsa içeriğini biraz değiştirip sunabilirsiniz.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.158.25.146

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Bebeklerde 24-48 Ay Dönemi Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler