Arama

Yenidoğan Bebeklerde Yaş Akciğer Hastalığı

Yenidoğan bebeğin geçici bir süre sık soluması olarak görülen bu hastalık yaş akciğer olarak adlandırılır.

Anne karnında bebekler amniyotik sıvı adı verilen bir sıvı ile dolu kesenin içinde büyürler. Bu amniyotik sıvı bebeği dış etkenlerden korur, sıcaklığı sabit tutar. Ayrıca bebeğin kemik ve akciğer gelişimi için de gereklidir. Bebekler anne karnında iken devamlı olarak bu sıvıyı akciğerlerine çeker ve geri verirler.

Bebekler anne karnındayken solunum için akciğerlerini kullanmazlar. Oksijeni plasenta aracılığı ile annelerinden alırlar. Plasenta organı üzerinden anneden direkt kan yoluyla gelen oksijeni kullanırlar. Yani anneler bebekleri için de nefes alıp verirler. Bebeklerin akciğerlerinde bulunan hava keselerinde ise akciğer tarafından üretilen su bulunur.

Doğum esnasında bebeklerin akciğerlerinde bulunan su hızla dışarı atılırken yerini hava ile değiştirir. Normal doğumla dünyaya gelen bebeklerde bu süreç mekanik sıkıştırmadan dolayı, bebek vajinadan çıkarken rahatlıkla geçirilir. Kalan sıvı ise bebek ağlarken ağzından çıkabilir veya kana karışarak yok olabilir. Ancak sezaryenle doğan bebeklerde sıkışma olmadığı için, solunum problemleri ile daha sık karşılaşılır.

Yeni doğan bebeklerde pek çok solunum sorunu görülebilir ancak en sık rastlanan ıslak akciğer olarak da adlandırılan yaş akciğer hastalığıdır.

Yaş Akciğer Hastalığının Sebepleri:

Yaş akciğer hastalığının kesin sebepleri tam olarak bilinememektedir. Hangi bebeklerde doğumdan sonra yaş akciğer hastalığı görüleceği öngörülemez. Fakat bazı risk faktörlerinde daha sık karşılaşıldığı saptanmıştır.

Yaş akciğer hastalığı çoğunlukla sezaryenle dünyaya gelen bebeklerde veya erken doğan prematüre bebeklerde görülür. Bunların haricinde annenin doğum sırasında çok fazla sakinleştirici alması da yaş akciğer hastalığına sebep olabilir. Diabetli annelerin, astımlı annelerin ve sigara içen annelerin bebeklerinde de yaş akciğer hastalığı daha sık görülür.

Yaş Akciğer Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Dakikada 60dan fazla soluma,

Göğüs kafesinde çekilmeler,

İnleme,

Burun kanatlarının solunuma katılması

Daha ağır vakalarda ise morarma görülebilir.

Yaş Akciğer Hastalığının Tedavisi

Yaş akciğer hastalığının tanısını koyabilmek için öncelikle solunum zorluğuna yol açabilecek, RDS, enfeksiyon ve benzer diğer sebeplerin ekarte edilmesi gerekir. Bunun için akciğer filmi, kan tahlilleri ve kan gazı ölçümleri yapılabilir. Kan gazı ölçümü, bebeğin kanındaki oksijen seviyesi hakkında bilgi verir. Akciğer filmi ile ise bebeğin solunum sıkıntısı çekmesine sebep olabilecek diğer hastalıların araştırılmasında yardımcı olur.

Yaş akciğer hastalığının tedavisi durumun ciddiyetine göre değişir. Yalnızca küvez içinde oksijen verilmesinin yeterli olduğu durumlar olabilir. Ya da bebek beslenemediği için oksijen vermenin yanı sıra serum takılıp bebeğin beslendiği ve suni solunum aygıtına bağlandığı durumlar da olabilir.

Bebeklerin 3 gün boyunca solunum ve kalp fonksiyonlarının izlenmesi gerekir.  Eğer bebeklerin akciğerlerinde herhangi bir sorun yoksa, çoğunlukla bebekler 3 günlük olduklarında kalıcı bir sorun olmadan yaş akciğer hastalığı giderilmiş olur.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 34.204.168.209

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Yeni Doğan Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler

zeynep ecrin esila sude eymen elif erva zehra mina mihrimah azra eslem tuana aleyna arya nazende isimlerin anlamları