Arama

Yenidoğan Bebeklerde Refleks Gelişimi

Yeni doğan bebeğiniz dış dünyaya karşı oldukça savunmasızdır. Ancak yine de basit ilkel reflekslerle kendisini korumaya ve hayatta kalmaya çalışmaktadır.

Örneğin bebeğinizin avuç içini okşadığınızda parmaklarıyla parmağınızı kavraması, göz kapaklarına dokunduğunuzda gözlerini kapatması, yanağınızı yüzüne bastırdığınızda emmeye çalışması ya da belinden tutup ayaklarını yere bastırdığınızda bacaklarını yürürmüşçesine havada daireler çizerek hareket ettirmesi gibi doğuştan kazanılan reflekslere sahiptir.

Tüm bu içgüdüsel hareketler bebeğin doğumundan sonra ortaya çıkan ve bebek büyüdükçe kaybolarak yerini daha komplike motor becerilerine ve istemli hareketlere bırakan reflekslerdir.

Refleksler bebekler için hayati önem taşır. Emme refleksini ele alırsak, hayata hiçbir şey bilmeden gözlerini açan bir bebeğin yaşaması için en önemli unsurlardan birisi annesinin sütüdür. Bebek hiç kimse öğretmemesine rağmen emme refleksi ile annesini emer.

Bebekler için önemli olan belli başlı ilkel refleksler vardır. Bunlar arama-emme refleksi, sıçrama diğer bir adıyla moro refleksi, tonik boyun refleksi, yürüme refleksi, yakalama refleksi, babinski refleksi, bükülme refleksi, yutma ve öğürme refleksi.

Bu reflekslerin olması ve ya yok olma süreleri santral sinir sisteminde problem olup olmadığını gösterir. Bu yüzden çocuk doktorlarının yaptığı nörolojik muayeneler oldukça önemlidir.

Bebeğin doğumuyla ortaya çıkan bazı refleksler şunlardır:

Arama-Emme Refleksi: Arama-emme refleksi bebeğin doğumuyla ortaya çıkar ve beslenme içgüdüsünden doğar. Bebeğin yanaklarına ya da dudaklarının çevresine dokunduğunuzda içgüdüsel olarak yüzünü o yöne çevirir ve emme pozisyonunu alır. Anne karnındaki bebeklerin bile bazen parmağını emdikleri görülebiliyor.

Emme refleksi bebek uyanıkken 3-4 aylık olana kadar, uyurken 7 aylık olana kadar devam eder. Bu refleksin uzun süre devam etmesi ağır beyin hasarını gösterebilirken, refleksin olmaması beyin sapının doğumsal bozukluklarını, oksijensizliği, travma veya sinir sistemini de içine alan ağır enfeksiyon hallerini gösterebilir.

Sıçrama (Moro) Refleksi: Sıçrama refleksi yeni doğan bebeğin sağlıklı olduğuna dair işaret veren ilk reflekstir. Ani hareketlerde veya gürültülerde bebeğin verdiği tepkidir. Kapının çarpması veya flaşın patlaması karşısında bile bebek moro refleksini yapabilir.

Bebek ellerini yana doğru uzatır ve sonra hızlıca göğsüne doğru çeker. Başını arkaya doğru eğer ve bedenini büker.

Moro refleksi genelde 3 ay civarında kendiliğinden kaybolur fakat bazen 6 aya kadar devam edebilir. Moro refleksi ortada bir durum yokken ortaya çıkarsa ağır beyin lezyonunu gösterebilir. Refleksin hiç ortaya çıkmaması santral sinir sisteminin zedelenmesini ve ya ağır bir hastalığın baskılandığını gösterebilir. Moro refleksinin tek taraflı olması ise yani bebek yalnızca tek tarafındaki kolunu hareket ettiriyorsa, hareket etmeyen kolun sinir felcini, köprücük kemiği kırığını, uzun süre devam etmesi ise beyin hasarını düşündürür.

Tonik Boyun Refleksi: Tonik boyun refleksinin doğuma yardımcı olduğu düşünülür. Ayrıca bedeninin iki bölümünü yani sağ ve sol tarafını ayrı ayrı kullanabilmeyi öğrenmesine yardımcı olduğu saptanmıştır.

Tonik Boyun Refleksi kısaca; bebeğin başı yana doğru dönükken, başın dönük olduğu taraftaki kol ve bacağın gerilmesi, diğer taraftaki kol ve bacağın bükülmesidir.

Tonik boyun refleksi genellikle bebek 4 aylık olduğu zaman kaybolur, yalnızca uyku halinde meydana gelir.

Yürüme Refleksi: Öncelikle bu refleksin varlığı bebeğin erken yürüyeceğine işaret değildir. Genellikle bebeğin dördüncü gününden sonra belirginleşir ve 2 ay kadar sürer.

Bebeğinizi koltuk altlarından destek alıp kaldırarak düzgün bir yüzey üzerinde tuttuğunuzda, adım atacakmış gibi önce bir bacağını ardından diğerini kaldırır.

Yakalama Refleksi: Bebeğinizin ayağına veya avucuna bir şey dokundurduğunuzda yakalamaya çalışır. Bebeğin yüzü öne bakarken, kolları bükülmüş ve işaret parmağı içe doğru avuç içine doğru sıkılmışken bebeğin eli parmağınızı tutacak şekilde bükülür.

Bu refleks oldukça güçlüdür, tüm vücut ağırlığını destekleyecek kadar güçlü olabilir. Yakalama refleksi genellikle bebek 3-4 aylık olduğunda kaybolur.

Babinski Refleksi: Bebeğinizin ayak tabanına topuğundan parmaklarına doğru bir hat çizdiğinizde ayağını içeri doğru kıvırır ve parmaklarını açar.

Babinski refleksi bebeğin sinir sisteminin gelişimini gösterir.

Bükülme Refleksi: Bebeğinizin ilk doğduğu günlerde bazı reflekslere sahip olup olmadığı kontrol edilir. Bükülme refleksi de bunlardan birisidir. Bebeğin ayağına bir iğne batırıldığında, bebek iğnenin verdiği acı sebebiyle bacağını karnına doğru çeker.

Yutma ve Öğürme Refleksi: Yutma ve öğürme refleksi emme refleksi gibi bebeğin doğuştan getirdiği bir reflekstir. Nasıl bebek annesinin memesini emiyorsa, sütü kendiliğinden yutabilir. Erken doğan prematüre bebeklerde bu refleks daha zayıftır. Öğürme refleksi de bebek beslenirken kendini boğulmaya karşı korumasına yardımcı olur.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 18.206.12.79

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Yeni Doğan Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler

zeynep ecrin esila sude eymen elif erva zehra mina mihrimah azra eslem tuana aleyna arya nazende isimlerin anlamları