Arama

Yaz Meyvelerinden Sıvı Meyve Püreleri

 Malzemeler:

Bir muz, bir nektarin, yarım bardak (60 gram) dondurulmuş yaban mersini ve yarım bardak (125 ml) elma suyu ile bir buçuk bardak (340 ml) kadar meyve püresi yapabilirsiniz.

Bebeğiniz farklı meyveler denerken, siz de onun için sıvı meyve püreleri hazırlamaya başlayabilirsiniz. Bebeğinize sunduğunuz önceki meyve püreleri veya meyvelerin içeriğinden emin olun. Yoğun kremsi bir kıvam için, muzu mutfak robotundan geçirmeden önce, dondurmaya benzeyen karışımı bir kaşık yardımıyla yedirebilirsiniz.

Yapılışı:

  •  Muzu soyun ve birkaç parçaya ayırın. Şeftalinin de aynı şekilde kabuğunu soyduktan sonra çekirdeğini çıkartın ve kalın parçalara ayırın. Mutfak robotuna muz, şeftali ve yaban mersiniyle beraber yarım fincan (125 ml) elma suyu koyarak robottan geçirin. Püreyi bebeğiniz için uygun olan bir kıvama getirmek için, elma suyu eklemeyi unutmayın.
  •  Arzu ederseniz, kabuklarını soymadan önce, tencerenin üzerine ince aralıklı bir elek yerleştirebilir ve spatula yardımıyla meyveleri ezebilirsiniz. Böylece, meyveler olabildiğince taze kalacaktır. Eleğin üst kısmında kalanları ise atabilirsiniz.
 

Yemeğin muhafaza edilmesi: Havası alınmış bir kabın içinde buzdolabına konularak, en fazla 3 gün ya da küçük parçalara ayrıldıktan sonra paketlenip dondurucuya koyularak, en fazla 3 ay muhafaza edilebilir.

Biraz Çeşitlilik Katın: Meyve püresine tat katmak için, muzu temel olarak kullanarak, bebeğinizin midesini okşayacak birçok çeşitli meyve püresi hazırlayabilirsiniz. Nektarin ve yaban mersininin yerine olgun şeftali püresi, kayısı püresi ya da soyulmuş ve çekirdekleri çıkartılmış yarım avokado kullanabilirsiniz. Bebeğinizi yoğurt ile tanıştırdıktan sonra, kremsi bir kıvam için pürenin içine çeyrek bardak (60 gram) tam yağlı yoğurt da ekleyebilirsiniz.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.158.25.146

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Bebeklerde 24-48 Ay Dönemi Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler