Arama

Tuvalet Eğitimine Yardımcı Metotlar

Tuvalet eğitimi, bebek gelişiminde son derece önemli bir kilometre taşıdır. Bu dönemde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar sabır ve tekrardır. Tuvalet eğitiminde belli başlı yöntemlerle bebeğinize yardımcı olarak bu süreci hızlandırabilirsiniz. Ancak yine de en önemlisi bebeğinizin hazır olup olmadığıdır.

Uygun Zamanın Geldiğini Nasıl Anlarım?

Bazı bebekler 2 yaşına geldiğinde tuvalet eğitimini almaya kendini hazır hissederken çoğu bebek, 2.5-3 yaşına gelene kadar bu konuya hiç ilgi göstermezler. Eğer bebeğinizin eğitimine çok erken başlarsanız süreç siz ve bebeğiniz için zorlu ve uzun geçebilir. Bazen ani bir değişimle karşılaşan bebekler, ayrılık veya yeni bir kardeş gibi, için tuvalet eğitimini bekletmek daha iyi sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

Eğer bebeğiniz,

  • Tuvalet eğitimi almaya ve iç çamaşırı giymeye başlamaya istekli ve hazır olduğunu söylüyorsa
  • Basit talimatları yerine getirebiliyorsa
  • Gün içinde 2 saat veya daha uzun süre altını kuru tutabiliyorsa
  • Pantolonunu indirip kaldırabiliyor ve lazımlığa rahatça oturup, kalkabiliyorsa
  • Tuvaletinin geldiğini belli edebiliyorsa
tuvalet eğitimini almaya hazır olabilir. Eğer bebeğiniz yukarıdaki maddelerin çoğunu yapamıyor ise beklemenizde fayda var.

Bebeğimin Tuvalet Eğitimini Almayı İstemesini Nasıl Sağlarım?

Öncelikle eğer bebeğiniz bu eğitimi almaya istekli değilse onu zorlamayın. Eğer bebeğiniz tuvalet eğitimine başladıktan sonra isteğini kaybetmişse biraz ara verin ve birkaç ay sonra tekrar deneyin.

Bebeğinizi tuvalete gitmesi konusunda zorlamadan, ihtiyacı olup olmadığını fark etmesini sağlayarak tuvalete gitmesini ona hatırlatabilirsiniz. Bebeğiniz bazen kendisini oyuna kaptırmış ve tuvaletini unutmuş olabilir.

Tuvalet eğitimini eğlenceli hale getirmeye çalışın. Her tuvaletini yaptıktan sonra ona küçük bir ödül (Örn.: Bir çıkartma veya ufak bir hediye) vererek, motivasyonunu arttırabilirsiniz. Tuvalet eğitimiyle ilgili önemli noktalarda, ödülü arttırarak (Örn.: Altını kendisi silmesi), bu noktaları daha kalıcı hale getirebilirsiniz.

Eğer bebeğinizin tuvalette geçirdiği zaman uzun sürüyorsa bu zamanı onun için de eğlenceli bir hale getirerek, sıkılmasını önleyebilirsiniz. Örneğin tuvaletini yaparken ona kitap okumak hem bebeğinizin rahatlamasını sağlayacak hem de onu eğlendirecektir.

Ayrıca tuvalet eğitimiyle alakalı terimleri sık sık kullanarak bebeğinizin bunları öğrenmesini ve gerektiği zaman kullanmasını sağlayabilirsiniz.

Bebeğinizi tuvaletini yaptığında ödüllendirmek dışında, kendiniz de sözleriniz ve davranışlarınızla ödüllendirip, teşvik edebilirsiniz. Sevgi dolu ve yapıcı bir şekilde yaklaştığınız zaman sonuçları hemen göreceksiniz.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.158.25.146

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Bebeklerde 12-24 Ay Dönemi Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler