Arama

Sevgili Bebek Kullanım Kitapçığı

Sevgili Bebek Zeka Kartları Nedir?

Sevgili Bebek Zeka Kartları, Türkiye’de ilk ve tek sağ beyin eğitimi için hazırlanmış eğitim materyalleridir. Sağ beyin eğitimi ABD’de Institutes for the Achievement of Human Potential (IAHP) ve Glenn Doman, Uzakdoğu’da ise Makoto Shichida önderliğinde başlatılmış bir erken ev eğitim yöntemidir. Bu öğreti doğrultusunda, Sevgili Bebek tarafından özel olarak büyük boyutlarda (25 x 23 cm) ve yüksek çözünürlüklü görseller ile hazırlanmış ve hiçbir dikkat çeldirici öge içermeyen bu kartlar, ebeveynlerin bebekleri ile okul öncesi sağlam bir erken eğitim temeli atmaları amacıyla hazırlanmıştır.

Sevgili Bebek Zeka Kartlarının Hedefi Nedir ve Bebeğinize Ne Yarar Sağlar?

  • Sevgili Bebek Zeka Kartları’nın hedefi 0-48 ay döneminde bebeğinizin görsel ağırlıklı çalışan sağ beyin lobunda bir ansiklopedik bilgi dağarcığı oluşturmaktır.
  • Bu ansiklopedik bilgi dağarcığı çocuğunuza algı açıklığı sağlayarak anlatılanları daha çabuk kavrayan ve daha meraklı bir birey olarak yetişmesini destekleyecektir.
  • Sevgili Bebek Zeka Kartları ile düzenli çalışan bebeklerin beyninde, bağlantılar yapmaya hazır olan sinir hücreleri (nöronlar) arasında bağları (sinapsis) daha hızlı ve etkili bir biçimde oluşturur ve çoğaltır. Bu oluşum zeka gelişimi olarak adlandırılır.
  • Sevgili Bebek Zeka Kartları ile yapılan çalışmalar bebeğinizin dikkatini geliştirir ve odaklanma süresini arttırır.
  • Sevgili Bebek Zeka Kartları görsel ve işitsel bazlı, çok duyulu zeka gelişimi sağlayan interaktif erken ev eğitimi araçlarıdır.
  • Sevgili Bebek Zeka Kartları ile yapılan sunumlar bebeğinizin konuşma becerilerinin ve sözcük dağarcıklarının gelişmesine katkıda bulunur.
  • Sevgili Bebek Zeka Kartları, down sendromu gibi genetik farklılıklara sahip çocuklar başta olmak üzere otizmli benzeri beyin gelişimi farklı olan tüm özel çocuklarımız için de erken ev eğitiminde yararı uzmanlarca onaylı kartlardır.

Sevgili Bebek Zeka Kartları Çocuğum için Uygun mu?

Sevgili Bebek Zeka Kartları ile çalışmak 4 yaşından küçük, görsel ve işitsel bir problemi olmayan her bebek için uygun olup, bebeklerin bu çalışmadan ne ölçüde yarar sağlayacağı ise tamamen yapılan tekrar sayısına ve çevresel faktörlere bağlıdır.

Zeka Kartlarıyla Nasıl Çalışmalıyım?

Eğer Bebeğiniz Hareketliyse:

Sağ beyin eğitiminden önce eğer bebeğiniz çok hareketliyse, onu sakinleştirmek için barok müzik dinlemenizi öneririz. Barok müzik frekans aralığı olarak bebeğinizin beyninin dinlenme halinde bulunduğu alfa frekansındadır. Bu frekans aralığı dakikada 60-70 vurum olan kalbin dinlenme anındaki nabız atışına uyumludur. Bebeğiniz sakinleşmezse başka bir zaman çalışmayı tercih edin.

Kart Çalışmasını Nasıl Yapmalıyım?

Kartları olabildiğince karıştırın ve aynı sıra ile vermekten kaçının. Her sunumda kartların sırasının farklı olmasına özen gösteriniz. Kartları bebeğiniz 30 cm uzaklıkta olacak şekilde gösterin ve yüzünüzü gizlemeyin. Kartları arkadan öne doğru her 1 saniyede 1 kart geçecek şekilde gösterin ve ses tonunuzun uygun ve mutlu olmasına dikkat edin. Ses tonunuzun sert olmamasına dikkat edin. Çalışmayı daha keyifli ve heyecanlı bir ton ile yapmanız bebeğinizin ilgisini çekmek konusunda daha başarılı olacaktır. Görsel hakkında görselin adı dışında açıklama yapmaktan kaçının.

Bir Günde Ne Kadar Çalışmalıyız?

Sevgili Bebek olarak çalışmaları gün içerisinde 2-3 dakikalık, sunumlar şeklinde yapılmasını öneririz. Gün içinde farklı zaman dilimlerinde toplamda 3-4 farklı sunum yapabilirsiniz. Gün boyu yapacağınız eğitimin toplam süresinin 10 dakikayı geçmemesine özen gösterin, elbette 10 dakikayı tamamlamak gibi bir zorunluluğunuz olmadığını unutmayın. Seansların zaman aralığı temel olarak bebeğinizin dikkat aralığına bağlıdır. Bebeğinizin dikkati dağılıp başka objelere bakınmaya başladığında çalışmayı mutlaka bırakın. Birkaç kart sonrası da dikkati dağılmış olabilir, bu aşamada eğitimi sonlandırmanızı öneriyoruz. Unutmayın, destenizi bitirmek veya tekrar başa dönmek gibi bir amacınız kesinlikle yok, her sunumunuz farklı bir kart sayısında olabilir. Amacınız bebeğinizin dikkat aralığında yoğun bir sağ beyin yükleme çalışması yapmak. Dikkati dağılan bebeğinizle eğitime devam ederseniz, kartlara olan ilgisi dağılacaktır ve eğitime devam etmeniz size bir verim sağlamayacaktır çünkü sağ beyin eğitiminde önemli olan bebeğinizin görsellere odaklanabilmesidir.

Çalışmaların Verimli Olması İçin…

Bebeğinizin çalışmaları benimsemesi açısından çalışmalarınızı rutinleştirmeniz son derece önemlidir. Örneğin her gün akşam yemeğinden sonra bebeğinize banyo yaptırıp, giydirip, birlikte 10-15 dakika barok müzik dinledikten sonra Zeka Kartlarıyla 2-3 dakikalık bir sunum yapmanız bebeğinizin bu çalışmaları benimsemesini sağlayacaktır. Bu sayede bebeğiniz akşam banyosunu yaptıktan sonra hali hazırda Zeka Kartları ile oynamak beklentisinde olacak ve bu şekilde çalışmaya başladığınızda size daha rahat bir biçimde dikkatini verebilecektir.

Bu yöntemle bebek beyninde her konuda ileride aşinalık yaratacak bilgi tohumları atılmış olur. Bu sunumlar sürekli farklı görsel takip sırası yaratılarak tekrarlanır ve beyin her sunumda bu basit yöntemle şaşırtılarak gelişme ivmelendirilir. Literatürde Glenn Doman yöntemi olarak da anılan bu sunum tekniği ile tohumların sağ beyin lobunda kalıcı hale gelmesi sağlanır.

Kartların Seviye Geçişleri Nasıl Olmalı?

Zeka Kartlarında seviye geçişleri kademeli olarak yapılmaktadır. Zeka Kartı çalışmalarında kümülatif çalışma yapmak esastır, bu anlamda daha önceki kartları kullanarak kümülatif çalışma yapılması önemlidir.

0 – 8 Ay Aralığında; Öncelikle 0-6 ay seti ile başlamanız uygundur. Bu sette yer alan kartlar siyah beyazdır. Bebeklerin bu dönemde görme yetisi yetişkinlerinki gibi olmadığı için kartlardaki yüksek kontrast içerir. Bebeğinizle 8. aya kadar bu set ile her gün düzenli çalışmanızı öneriyoruz.

8 – 15 Ay Aralığında; Bu dönemde 6 – 12 aylık kartlarla çalışmaya başlayın. Bir önceki dönemde kullandığınız siyah beyaz kartlarla çalışmayı artık bırakın, çünkü bu dönemde bebeğinizin görme yetisi yetişkin yetisine ulaşmış oluyor. 15. Aya kadar bu kartlarla çalışmaya devam edin.

15 – 27 Ay Aralığında; Daha önce çalıştığınız 6 – 12 kart setine, 12-24 aylık kart setinden her gün 4-5 adet kart eklemesi yapın ve bu sayede yavaşça kart geçişi sağlayın. Oluşan bu 6-24 destesini iyice karıştırarak günlük sunum aralığına sığan kart adediyle çalışma yapın.

27 – 48 Ay Aralığında; Bebeğiniz 27 aylık olduğunda yine bir önceki kart geçişlerinde olduğu gibi elinizdeki kart destesine 24-48 aylık setini, günlük 4-5 adet ekleme yaparak artırın. Bu şekilde elinizde 6-48 aylık kartlardan oluşan bir kart serisi olacaktır. Tüm kartları göstermenize gerek yoktur, kartları aynı sıra ile vermekten kaçının ve elinize sığdığı kadar kart çalışmanıza devam edin.

Daha önceki kartları kullanmaya devam etmenizin nedeni bebeğinizin öğrendiklerinin tekrar yoluyla pekişmesidir. Bebeğiniz çalışma yaparken sıkılmayacaktır; çünkü bebekler tekrarı sever, bu sayede de öğrenirler.

Zeka Küpü videolarında ise aynı kademeli geçişi 2 seviyenin videolarını dönüşümlü olarak izlettirerek yapabilirsiniz.

Zeka Küpü Videolarıyla Nasıl Çalışmalıyım?

Zeka Küpü Videoları Zeka Kartlarıyla yaptığınız eğitimin önemli bir destekçisidir. Bebeğinin Zeka Kartları görsellerine alışmaması, yeni görselleri değişik sıralarla görebilmesi ve genel olarak deneyim zenginliği yaşaması açısından Zeka Küpü videolarının önemi yadsınamaz.

Video İzletmek Zararlı Değil mi?

Sevgili Bebek olarak biz de erken çocukluk döneminde çocukların her türlü bilinçaltı mesajı içeren programlar izlemesini doğru bulmuyoruz. Bunun yanı sıra çizgi film adı altında çocuklara yine belli bilinçaltı mesajları vermeye yönelik 10 dakikadan dan uzun süreli programların da izletilmesini tavsiye etmiyoruz.

Sevgili Bebek Zeka Küpü Videoları, saniyede bir görsel hızıyla çok kısa süreli yoğun ve bilinçaltı mesajı içermeyen temiz bilgi veren özel videolardır. Siz ebeveynlere önerimiz, bu videoların kesinlikle tensel temas içerisinde ve toplamda gün içinde 5 dakikayı geçmeyen 1’den fazla izleme yapmanızdır. Videoları baştan sona bitirme zorunluluğunuz asla yoktur unutmayınız.

Videoları Nasıl İzleteceğim?

Bebeğinizi kucağınıza alın ve bebeğinizin dikkati dağılana kadar (günde en fazla 5 dakika) videoyu birlikte izleyin. Video izlerken bebeğinizle tensel temas kurmanız çalışmalarda son derece önemlidir. Böylece bebeğiniz sanal bir video izliyor olsa da, sizinle temas içerisinde olduğundan dolayı gerçeklikten kopmamış olur. Bebeğinizi hiç bir suretle videoların başında yalnız başına bırakmayın. Unutmayın, bir videoyu tamamen sonuna dek izlemek gibi bir amacınız bulunmamakta.

Çalışmanın İyi Sonuç Verdiğini Nasıl Anlarım?

Sağ beyin eğitiminde bebeğinizden geri bildirim beklemenizi uygun bulmuyoruz. Bu, bebekte strese yol açacağından çalışmalarınızdan sonra bebeğinizin seviyesini test etmenizi önermiyoruz. Kartlarla öğrenime devam ederek eğitimi 48 ay olana kadar tamamlayın. Eğitime devam etmeniz halinde bebeğinizin algı açıklığını ve eğitimden kazandıklarını hali hazırda fark edeceksiniz. Sevgili Bebek Zeka Kartlarıyla yaptığınız çalışmalar bir oyun şeklinde geçmelidir. Bu oyundan hem sizin hem de bebeğinizin keyif alması amacınız olmalıdır.

Bebeğim Kartları Eline Almak İstiyor, Ne Yapmalıyım?

Sevgili Bebek Zeka Kartları basit nesne tanıtım kartları değildir. Kartlar bebeklerin eline verilmesi için değil ebeveyn kontrolünde çalışma yapılması için kurgulanmıştır ve 23cm x 25 cm ebatındadır. Bebek beyninde bulunan ve sebep-sonuç ilişkilerinin kurulması işlevine sahip serebral korteks 36. aya kadar gelişimini tamamlamaz. Bundan dolayı bebeğinizin 36. Aya kadar sebep-sonuç ilişkisi kurması beklenemez. Bundan dolayı yeni tanıştığı zeka kartını ağzına götürme, eline alma vb. gibi onları keşfetmek için bu gibi eylemlerde bulunur. Oral dönem içinde olan 0-18 ay bebeklerinde sunumları kısa tutmanız bebeğinizin kartları alarak ağzına sokmak isteğine karşı etkili bir yöntem olacaktır.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 18.232.188.251

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Yeni Doğan Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler

zeynep ecrin esila sude eymen elif erva zehra mina mihrimah azra eslem tuana aleyna arya nazende isimlerin anlamları