Arama

Prenses Doğum

Kadınların doğum hikayeleri, erkeklerin de askerlik hikayeleri bitmezmiş. Doğum annenin en özel, en mutlu anlarından birisi olmasına rağmen çektiği ağrılar sebebiyle korktuğu ve bazen etkisinden uzun süre kurtulamadığı anlardan birisidir aynı zamanda. Özellikle ilk defa doğum yapacak olan anne adayları ve doğum korkusu olan anne adayları, doğum sırasında çok ağrı çekeceklerinden korktukları için sezaryen gibi alternatif yöntemlere yönelebiliyorlar. Özellikle günümüzde sezaryen çok yaygınlaşmış durumda.

Prenses doğum normal doğum yapmak isteyen ancak ağrı çekmekten korkan anneler için en uygun yöntemlerden birisi. Epidural analjezi yani prenses doğum ile, anne adayına doğum öncesi, bel kısmından omurga aralığından bir katater yardımı ile anestezik madde verilmesidir. Bu işlem ağrının hissedilmesini engeller. Anne adayı doğum sancısını karında ve kasıklarında basınç ve kasılma olarak hisseder.

İşlemin yapılabilmesi için açılmanın yaklaşık 4 cm civarı olması beklenir. Aksi halde erken yapıldığında, kasılmalar azalacağından doğum uzayabilir.

Epidural Analjezi Nasıl Yapılır?

Anne belini dışarıya çıkaracak şekilde oturur. İşlemin yapılacağı alan antiseptik solüsyonla temizlendikten sonra lokal anestezi ile uyuşturulur. Ardından bu işlem için özel ve çok ince bir iğne ile annenin bel bölgesinden omurilikteki epidural aralığa ilaç verilir. Çoğunlukla daha sonra tekrar ilaç verebilmek için bu aralıkta bir katater bırakılır.

Sezaryen de de bu şekilde, anne adayına epidural anestezi yapılır. Ancak normal doğumda anne adayına daha az ilaç verildiğinden anne bacaklarını hareket ettirebilir, sezaryende ise hareket ettiremez.

un Bebeğe Bir Zararı Var Mı?

Epidural anestezide kullanıla ilaçların çok az miktarı kana geçer. Kana geçen ilaçlar plesentayı geçerek bebeğe ulaşsalar bile kısa sürede parçalanırlar ve bu yüzden bir zarar beklenmez. Yine de doğumdan sonra ilk yarım saat bebek gözlemlenir.

Hangi Anne Adayları İçin Uygun Değildir?

Bu doğumun uygulanmasının sakıncalı olduğu çok az durum vardır. Sıvı kaybı, aşırı kanama gibi sebeplerle tansiyonu düşük olan, kullanılacak maddelere alerjisi olan, iğnenin uygulanacağı bölgede, enfeksiyon, yara yada nörolojik hastalık şüphesi olan ve kafa içi basıncı yüksek olan anne adaylarına uygulanamaz. Ayrıca trombosit sayısı 100.000 altında olan, akli dengesi bozuk olan ve elbette uygulamayı reddeden anne adaylarına uygulanmaz.

Epidural anestezi hem normal doğum yapan hem de sezaryen doğum yapan annelerin doğumlarının daha konforlu geçmesi için uygulanan bir yöntemdir.

Epidural Aneljezi İle Sakat Kalma Olasılığı Var Mı?

Tekniğine uygun yapıldığında anneye hiçbir zararı yoktur. Aksine anne adayı ağrı hissetmeyeceği için çok fazla hırpalanmaz ve yorulmaz. Böylece daha rahat nefes alır ve bebeğe giden oksijen miktarı da artar.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.145.101.33

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Hamilelik Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler