Arama

Pika Sendromu Nedir?

Pika sendromu adına pek aşina olmasak da oldukça sık rastlanan bir durumdur. Pika sendromu gıda olmayan cisimleri yeme alışkanlığıdır. Cam, buz, toprak, kum, sıva, boya, silgi gibi uygunsuz besinleri bir aydan uzun süre yemeye devam eden çocuklarda pika sendromu olabilir.

Vücuttaki bir vitaminin eksikliği veya psikolojik sorunlar pika sendromuna sebep olabilir. Cinsiyet fark etmeksizin görülen pika sendromu, çoğunlukla 1 ila 6 yaş arasındaki çocuklarda görülür. Ayrıca hamilelik dönemde de anne adayları gıda olmayan maddeleri yemek isteyebilirler. Özellikle demir eksikliği olan hamileler toprak yeme isteği duyarlar. Pika sendromu tedavi edilemezse yetişkinlikte de devam edebilir.

Yalnız pika sendromu dünyayı tanımak için çabalayan küçük çocuğun her bulduğunu incelemesi ve ağzına götürmesiyle karıştırılmamalıdır. Bu uygun olmayan cisimleri yemek alışkanlık haline gelmiş olmalı. Ayrıca farklı kültürlerde farklı yeme alışkanlıkları vardır. Örneğin Afrika ve Amerika kıtasında bazı toplumlarda hamilelere bulantıyı gidermesi için çamaşır kolası yedirilir. Bu tür alışkanlıklar anneden çocuğuna da geçebilir. Bu gibi durumlar pika sendromu olarak adlandırılmaz.

Pika sendromunun tanısının konulabilmesi için çocuğun en az 2 yaşında olması gerekir. Zira 2 yaşından önce çocuklar uygun olmayan pek çok şeyi ağızlarına götürebilir ve dikkat edilmezse yiyebilirler.

Pika sendromunun sebebi kesin olarak bilinmiyor. Çoğunlukla psikolojik sorunlar sebep olurken bazen bazı besinlerin eksiklikleri de pika sendromuna sebep olabiliyor. Genellikle toprak yiyen çocuklarda demir eksikliği görülmektedir. Ancak çocuğun demir eksikliği yüzünden mi toprak yediği, yoksa toprak yediği için mi demir eksikliği olduğu kesin belli değil. Pika sendromuna sebep olan diğer rahatsızlıklar ise otizm, şizofreni gibi sorunlardır. Ayrıca istismara uğramış, ihmal edilmiş veya boşanma gibi çocuğu derinden etkileyen durumlar da pika sendromuna sebep olabilir.

Pika sendromunu tedavi edebilmek için öncelikle altında yatan nedeni öğrenmek gerekir. Bunun için çocuğun tam bir sistematik muayene olması gerekir. Besin eksikliklerinin araştırılması, gerek duyulursa çocuk nörolojisi ve çocuk psikiyatrisine yönlendirilmesi gerekir.

Pika sendromu tehlikeli bir hastalıktır. Çocuk yememesi gereken maddeleri yediğinde yediği maddeye göre sindirim sistemi rahatsızlıkları veya bir takım zehirlenmeler yaşayabilir. Ayrıca yenilen maddenin hijyenik olmaması da enfeksiyon ve parazitlere sebep olabilir. Bu yüzden ebeveynlerin dikkatli olması gerekir. Çocuğun yememesi gereken ve yeme isteği duyduğu cam, buz, toprak benzeri maddeleri uzak tutmaları gerekir.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 18.232.188.251

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Bebeklerde 24-48 Ay Dönemi Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler

zeynep ecrin esila sude eymen elif erva zehra mina mihrimah azra eslem tuana aleyna arya nazende isimlerin anlamları