Arama

Pancar ve Patates Karışımı

 Malzemeler:

500 gram ağırlığında temizlenmiş ve soyulmuş küçük bir şeker pancarı ve bir patates ile bir buçuk bardak (375 ml) püre yapılabilir.

Bu güzel sonbahar karışımı, bebeğiniz için rahat tüketebileceği lezzetli bir yemektir. Taze pancar, doğal olarak tatlıdır ve folik asit, potasyum ve hastalık önleyici antioksidanlar bakımından zengindir. Mümkünse, bebek pancarlarını tercih edin; Çünkü, daha tatlı ve büyüklerine göre kıvam olarak daha uygunlardır.

  • Fırını, 190°C sıcaklıkta ısıtın. Pancarları, küçük bir fırın tepsisine yerleştirin ve etrafları 12 mm kalınlığında dolacak şekilde su ekleyin. Alüminyum folyo ile sarın. Patateslere çatal ile delikler açın ve küçük bir fırın tepsisine koyun. Pancar ve patatesleri fırına koyarak, iyice yumuşayana kadar 45-60 dakika boyunca pişirin. Fırından çıkarın ve soğumalarını bekleyin.
  • Pancar ve patatesleri soyun ve parçalara ayırın. Patatesleri, bir blender ya da mutfak robotuna aktararak yumuşak bir püre hâline getirin. Biraz su, anne sütü ya da mama ekleyerek inceltin. Hazırladığınız püreyi, bir kâseye aktarın.
  • Pancarları, bir blender ya da mutfak robotuna aktararak yumuşak bir püre hâline getirin ve yine bir miktar su, anne sütü veya mama ekleyerek inceltin. Servis yapmak için, patates püresini koyduğunuz kâseye koyarak karıştırın.
 

Yemeğin Muhafaza Edilmesi: Bu karışım, havası alınmış bir kabın içinde buzdolabına konularak, en fazla 3 gün ya da küçük parçalara ayrıldıktan sonra paketlenip dondurucuya koyularak, en fazla 3 ay muhafaza edilebilir.

 Biraz çeşitlilik ekleyin: Bir başka lezzetli ve iştah açıcı karışım için, pancar püresini, tatlı patates püresiyle veya ezilmiş tatlı patateslerle karıştırabilirsiniz.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.158.25.146

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Bebeklerde 24-48 Ay Dönemi Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler