Arama

Oyuncağın Önemi ve Oyuncak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebekliğin ilk günlerinden çocukluk döneminin sonuna kadar oyuncaklar çocuğunuzun vaz geçilmez eğlence ve eğitim kaynağıdır. Çocuklar oyuncaklarla eğlenirler, mutlu olurlar, becerilerini geliştirirler, paylaşmayı öğrenirler. Çocuğunuz için oyuncaklar bu kadar önemliyken, seçeceğiniz oyuncağın yaşına uygun olup olmadığını, çocuğunuza ne gibi beceriler katabileceğini bilmeniz gerekir. Bu yazımızda sizler için, oyuncak alırken dikkat etmeniz gerekenler ve yaş gruplarına göre hangi oyuncakları tercih etmeniz gerektiğini açıklayacağız…

Oyuncak Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İlk olarak aldığınız oyuncağın çocuğunuzun yaşına uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Böylece çocuğunuz ilk deneyim ve becerilerini sorunsuz ve başarıyla gerçekleştirebilir.

Aldığınız oyuncağın küçük parçalarının olmamasına, çıkabilen çocuğun yutabileceği parçalarının bulunmadığına dikkat etmelisiniz. Ayrıca sivri ve keskin kenarlı oyuncakları da tercih etmemelisiniz.

Oyuncakların yapımında kullanılan boya malzemelerinin zehirsiz olmasına dikkat etmelisiniz. Unutmamalısınız ki küçük çocuklar nesneleri tanımaya çalışırken sıklıkla ağızlarına alıp deneyimlemeye çalışırlar.

Üretici firmaya güvenmeniz ve üzerinde gerekli güvenlik açıklamalarının bulunduğu oyuncakları tercih etmelisiniz.

Bebeğinizin yatağına astığınız dönence ve oyuncaklara dikkat etmelisiniz. Sağlam bir şekilde monte edildiklerinden emin olmalısınız.

Çocuğunuzun pille çalışan oyuncaklarında kullandığınız pillerin akmaması için kaliteli pil olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca pillerin konulduğu kapağın bir vida ile sabitlenebilmesi gerekir. Böylece bebeğiniz kapağı açamaz.

Satın almadan önce dikkat ettiğiniz gibi aldıktan sonra da bebeğinizin oyuncaklarını sık sık kontrol etmelisiniz. Kırılmış bir kısım sivri kısmı ile çocuğunuza zarar verebilir. Bu gibi güvenlik önlemlerini ihmal etmemeniz gerekir.

Çocuğunuzun oyuncaklarını koyduğunuz dolap, kutu vs. de önemli bir konudur. Oyuncaklarını toplamak için kullandığınız dolabın duvara sabitlenmiş olmasına, çocuğun parmaklarının sıkışmaması için gerekli önlemlerin alınmış olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca çocuğun oyuncaklarını üst üste yığmak yerine özelliklerine göre kategorilere ayırmanız, çocuğun oyuncaklarının tümünü rahatlıkla görebilmesi ve istediği ile oynayabilmesi için daha iyi olur.

Peluş Oyuncaklar

Bebeğinizin sarılıp uyuyabileceği bir pelüş oyuncak, yatağında kendisini güvende hissetmesine yardımcı olur. Dilerseniz bu konu ile alakalı Uyku Arkadaşı Nedir? İsimli makalemizi de inceleyebilirsiniz. Bebeğinizin ilk zamanlar uyumak, kendini güvende hissetmek için kullandığı pelüş oyuncağı zamanla ilk sohbetlerini gerçekleştirdiği oyun arkadaşı olabilir.

Şekilli Kutular ve İç İçe Geçebilen Kaplar

Şekilli kutular çocuğunuzun nesneleri tanımasına, ayırt etmesine ve boşluk uydurmasına yardımcı olur. İç içe geçen kaplar ise, büyük küçük kavramlarını öğrenmesine yardımcı olur. Çocuğunuz bu kutuları iç içe koyabilir, kuleler yapabilir, altına bir şeyler saklayabilir. Bu kaplar hem hayal gücü ve yaratıcılığının gelişmesine hem de el becerilerinin gelişmesine yardımcı olur.

Müzikli Oyuncaklar

Bütün bebekler ve çocuklar müziği sever. Ses çıkaran, müzik çalan oyuncaklar çocuğunuzun dinleme becerilerini geliştirir. İlk zamanlar rastgele düğmelere basan bebeğiniz, zamanla düğmelere daha bilinçli basmaya başlar ve yaratıcılığı gelişir.

Hareketli Oyuncalar

Bebeğiniz yürümeyi ve emeklemeyi öğrenmeye çalışırken hareketli oyuncaklar en büyük yardımcılarınızdan birisi olur. Oyuncak ilgisini çekeceğinden bebeğiniz oyuncağın peşinden gitmeye çalışır, bu yüzden hareketli oyuncaklar çocuğunuz için oldukça teşvik edicidir.

Şekillendirme Oyunları

Oyun hamuru, kil vb. oyuncaklar çocuğunuzun hayal gücü ve el becerilerini geliştirebilmesi için oldukça önemli oyuncaklardır.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 18.232.51.69

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Yeni Doğan Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler

zeynep ecrin esila sude eymen elif erva zehra mina mihrimah azra eslem tuana aleyna arya nazende isimlerin anlamları