Arama

Muz Püresi

 

Muz oldukça yumuşak ve kıvamlı yapısı ile bebeklerin severek yedikleri bir meyvedir. Bebekler dişleri çıktıktan sonra ellerinde muz gibi bir besin olmasını ve bunu ısırarak yemeyi severler. Bir çok meyve bebeklerin küçük yaşlarda ısırarak yemesine uygun değildir ancak muz bu konuda mükemmel bir besindir.

Yapılışı

Malzemeler:

Bir olgun muz ile yarım bardak (125 ml) püre yapılabilir.

     Kabuğu kolayca soyulan muz, besleyici öğeler deposu olup, bebeklere ilk sunulan meyvelerden biridir. Muzu çatalla eziyorsanız, bebeğinize vereceğiniz bu katı besinde topaklanma olmadığından emin olun.

Yapılışı:

  •  Muzların kabuğunu soyduktan sonra, 3-4 iri parçaya ayırın ve bir kâsenin içine koyun. Çatal kullanarak, iyice yumuşayana kadar ezin. Diğer bir seçenek, muzları, blender veya mutfak robotu yardımıyla püre hâline getirmektir. Püreyi, bebeğiniz için uygun olan bir kıvama getirmek için su, anne sütü veya mama ile inceltin.
 

Yemeğin Muhafaza Edilmesi: Muz püresi, havası alınmış bir kabın içinde buzdolabına konularak, en fazla 1 gün ya da küçük parçalara ayrıldıktan sonra paketlenip dondurucuya koyularak, en fazla 3 ay muhafaza edilebilir.

Besin değeri yüksek gıdalar: Liflerinin çok olmasının yanı sıra, yüksek miktarda B6 vitamini, C vitamini, kalsiyum ve demir içeren muz, kasların gelişimine yardımcı olan ve sinir uçlarını uyaran potasyum açısındanda çok zengindir. Sindirimin kolaylaşmasını sağlayan, iyice olgunlaşmış muzlar kullanmaya dikkat edin (Olgunlaşmamış muz tam tersi etkiye neden olur.); aynı zamanda olgunlaşmış muz daha fazla antioksidan içerir.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.158.25.146

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Bebeklerde 24-48 Ay Dönemi Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler