Arama

Kuru Bezelye Çorbası

 7-8 aydan itibaren 

125 gram küçük soyulmuş bir patates ya da bebe havucu tercihen organik 250 gram tatlı bir elma ya da olgun bir armut, soyulmuş ve çekirdekleri çıkartılmış Yarım bardak (100 gram) kuru bezelye , ayıklanmış ve iyice yıkanmış 2 buçuk bardak (625 ml) sebze suyu,  ya da su (ihtiyaca göre daha fazlasını ekleyebilirsiniz.) Bu ölçülerle 2 buçuk bardak (560 ml) kadar çorba hazırlayabilirsiniz.

      Kuru bezelye, iştah açıcı lezzeti ve etsi kıvamıyla yumuşak püre ya da çorba olarak hazırlanabilir ve bu dönemde bebeğinize sunabileceğiniz uygun yemekler arasında yer alır. Bebe havucu ve elmanın tanıdık lezzeti, bu çorbayı bebek için mükemmel bir kıvama getirebilir.

  • Bir rendenin büyük deliklerini kullanarak havuç ve elmaları parçalara ayırın. Orta sıcaklıktan yüksek sıcaklıktaki bir tencerede parçalanmış elma ve havuçlar ile bezelyeleri su ekleyerek karıştırın. Bezelyeler iyice yumuşayıp pütürlü şekillerini kaybedene kadar, bir saat boyunca pişirin. Eğer bezelyeler yumuşamak yerine kuruyorsa, uygun miktarda su ekleyin. Kuru Bezelyenizi geceden suda ıslarsanız çok daha kolay pişeceğini unutmayın.
  • Yemeğin altını kapatın ve soğumaya bırakın.
  • Bezelye karışımını bir mutfak robotu ya da blender içine aktararak, bebeğinizin yaşı ve çiğneme kapasitesine göre yumuşak ya da katı bir püre hâline gelene kadar çekin. İçine su, sebze suyu ya da etsuyu ekleyerek bebeğinize uygun olacak şekilde inceltebilirsiniz. Oda sıcaklığında, ılık servis edin.
 

Yemeğin muhafaza edilmesi: Havası alınmış bir kabın içinde buzdolabına konularak, en fazla 3 gün ya da küçük parçalara ayrıldıktan sonra paketlenip dondurucuya koyularak, en fazla 3 ay muhafaza edilebilir.

Daha sonra tüketilmek üzere yemeğin saklanması: Kuru bezelye, havuç ve elma; bir kilerde uzun süre saklanabilen gıdalardır. Eğer zamanınız ve enerjiniz yeterse, çorbayı tarifte belirtilen miktarın iki ya da üç katı kadar yapabilirsiniz. Dondurulması kolaydır ve bütün aileye de servis edilebilir. Kuru bezelye, normal bezelyeye göre iki kat fazla protein içermektedir. Ancak, kuru bezelye yerine mercimek de kullanabilirsiniz.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.158.238.172

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Bebeklerde 06-12 Ay Dönemi Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler