Arama

Küçük Çocuklar Neden Öfke Krizi Geçirir? Bir Analiz

Süpermarket alışverişiniz gayet iyi gitmekte . Tam “Valla helal olsun, çocuğun gıkı çıkmadı.” diye düşünürken bir anda o sesi duyuyorsunuz:

– Anneee! Ben muz aldım!

Elinde hemen hemen 10 adet muz tutan çocuğunuza “Hayatım muzları yerine koyar mısın lütfen, muz almayacağız.” demenizle beraber bir nevi barut fıçısını ateşlemiş oluyorsunuz.

– BANANE! BEN MUZ İSTİYORUM!

Artık ne yapsanız boş, öfke krizi başladı bile. Süpermarketteki herkese rezil olmadan çıkıp gitmek istiyorsunuz ama nafile, ufaklığınız olduğu yerde tepinmeye başladı bile. Peki küçük çocuğunuz neden böyle boş ve gereksiz öfke krizlerine giriyor? Bu sorun nasıl çözülebilir?

Küçük çocuklar neden öfke krizi geçirir?Çocuğunuzun davranışlarını anlamak için gelin onun beyninde ufak bir gezintiye çıkalım. Çocuğunuz kaşlarının hizasına gelen beyin bölümüne ön frontal korteks adı verilir. Beynin bu bölümü çocuğunuzun duygularını ve sosyal davranışlarını ve hayatında karşılaştığı neden sonuç ilişkilerini kontrol eder. Maalesef bu bölüm beynin en geç olgunlaşan bölümüdür. Hemen hemen 3 yaş civarı gelişmeye başlayan bu bölüm, 4 yaşından sonra olgunluğa ulaşmaya başlar.

Bu bölümün 2-3 yaşındaki bebeklerde daha gelişmemiş olması onların sosyal davranışlarını kontrol edememelerine ve biz yetişkinlerin “mantıklı” olarak adlandıracağı neden sonuç ilişkileri kuramamalarına neden olur. Bundan dolayı bebeğinize küvetin giderinin onu da yutmayacağını veya gittiğiniz dişçinin tüm dişlerini sökecek bir canavar olmadığını anlatmanız son derece zordur.

Bu yaştaki bebekler rutinlere ve deneyimledikleri şeylere güvenirler. Dişçide keyifli bir deneyim yaşayan bebeğinizin bir dahaki dişçi ziyaretinizde o kadar da gerilmediğini siz de farketmişsinizdir. Bununla beraber beklemedikleri cevaplar, onlara makul gelen düşüncelerin ve hareketlerin ebeveynler veya yetişkinler tarafından makul bulunmaması deneyimlemedikleri bir durumda kalmalarına ve beynin uyarılmasına neden olur.

Beyin bu şekilde uyarıldığında vücutta kortizol hormonu salgılanmaya başlar. “Kaç ya da savaş” hormonu olarak adlandırılan bu hormon vücuda tehdit altında olduğunu ve bir tepki vermesi gerektiğini belirtir. Tansiyon ve nefes sayısı artar ve beyin net düşünme yetisini kaybeder. Böylesi bir durumda genellikle ne gibi tepki vereceğini bilemeyen bebeğiniz en iyi bildiği şeyi yapar: ağlamak.

Sinir krizi geçirmenin ilk adımı da budur. Genellikle bu noktada provokatif herhangi bir tepki görmeyen bebekler bir kaç dakika içinde normale döner. Fakat yetişkinlerden gelecek herhangi yanlış bir adım bu durumun daha da şiddetlenmesine neden olur.

Öfke krizlerinde ne tepki verilmelidir?Ebeveynlerin bu tür sinir krizlerinde yaptığı en büyük yanlış mantıklı düşünme kapasitesi olmayan bebeklerine yaptığı şeyin neden mantıksız olduğunu açıklamaktır. Beyni yetişkinlerin kurduğu neden sonuç ilişkilerini kuramayan böylesi bir bebek bu durumda istediği sonucu alamamaktan dolayı daha da sinirlenecek ve krizin düzeyi yukarı çekilecektir.

Bebeği sinir krizinin ortasında kucaklayarak veya severek sakinleştirmeye çalışmak da yapılan yanlışlardan biridir. Bu davranış çocuğunuza sinir krizi geçirmenin son derece normal olduğunu ve bu tutumunu sürdürmemesi için herhangi bir neden olmadığını gösterir.

Bunun yerine yapılması gereken bebeğin veya küçük çocuğun bu tutumuna elle tutulur bir tepki vermemektir. Genelde dikkat çekmek veya bir istediğini almak amacıyla bu tür davranışlar sergileyen çocuğunuzla bir tartışma içine girmek yangına körükle gitmeye oldukça benzerdir. Tepki verilmeyen bebek genelde çabuk bir şekilde yatışacak ve kısa dikkat aralığından dolayı başka bir şeye yoğunlaşacaktır.

Tabii ki çocuğunuzdan bir şey istediğiniz (giyinmek, yemek yemek) durumlarda ona tepki vermemek onun lehine olacaktır. Bu noktada çocuğunuza istediğinizi yapmadığınız için herhangi bir ceza vermek yerine, eğer mümkünse yapmasını istediğiniz şeyi siz onun için yapın. Örneğin eğer dışarı çıkmadan ceketini giymesini istiyorsanız ve ufaklığınız bu istediğinize karşı geliyorsa, onunla neden ceketini giymesi gerektiği konusunda bir tartışma yaşamak yerine, kısaca neden ceketini giymesi gerektiğini belirtin (“Dışarısı soğuk olduğundan ceketini giymelisin.”) ve ceketi nazik ama net bir şekilde ona giydirin. Eğer size vurmak veya ısırmak gibi bir tepki vermeye çalışırsa ceketini giydirdikten sonra normalde bu tür durumlarda aldığınız tutuma başvurun. Bu şekilde ufaklığınız ne yaparsa yapsın ceketini giymesi gerektiğini kavrayacaktır.

Ortalama bir öfke krizi 3 dakika kadar sürer ve bebeğiniz böylesi bir krizden 5-10 dakika sonra hiç bir şey olmamış gibi davranmaya devam edebilir. Bundan dolayı ebeveynlerin herhangi bir kin tutma durumda olmamaları ve yaşanan öfke krizinden dolayı bebeklerine karşı tavırlarını değiştirmemeleri son derece önemlidir.

Bu yazı http://www.parenting.com/article/toddler-temper-tantrums adresinden derlenmiştir.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.158.25.146

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Bebeklerde 12-24 Ay Dönemi Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler