Arama

Kremalı Avokado Püresi

 

Bebeğinize avokado püresi hazırlarken avokado seçimine dikkat etmelisiniz. Çiğ avokadolar susuz olacakları için püre haline getirilmeleri zordur ancak olgunlaşmış avokadolar daha sulu yapılarıyla bebek püresi olarak hazırlanmaya daha elverişlilerdir.

Hazırlanışı

Malzemeler:

Sulu bir avokado ile yaklaşık yarım kap (90 ml) püre hazırlayabilirsiniz.

 Yumuşak, kremsi avokadolar, bebeğinizin yemek yemeye yeni başladığı bu dönemde, çok iyi bir seçim olabilir. Sulu bir avokadoyu bebek için hazırlamak kolaydır, kabuğunu soyduktan sonra biraz ezmeniz yeterlidir. Avokado kabuklarının renkleri, yeşilden siyaha kadar çeşitli renklerde olabilir. Olgun bir avokadoyu sıkmak kolaydır.

Yapılışı:

  • Avokadoyu, çekirdeğinin etrafından iki parçaya bölün ve bükerek parçaları birbirinden ayırın. Çekirdeğin olduğu yarısını, streç film ile sarın ve daha sonra kullanmak için saklayın.
  • Bir kaşık yardımıyla, kalan avokadonun etli kısmını, bir kâseye aktarın. Bir çatal ile avokadoyu yumuşak kıvama gelene kadar ezin ya da avokadoyu, bir mutfak robotu veya blender içine koyarak yumuşak bir püre hâline getirin. Püreyi, bebeğiniz için uygun olacak şekilde su, anne sütü veya mama ile inceltin.
 

Yemeğin muhafaza edilmesi: Avokado, çabuk oksitlenen bir besindir. Bu yüzden, etli kısmı kahverengi renk alarak, tadı acı bir hâle gelebilir. Bir seferde kullanacağınız kadarını soymaya, dikkat edin. Avokadonun kullanmayacağınız kısmını, streç film ile sararak buzluğa koyun. Böylece, başka bir zaman, bebeğinize bir püre ya da kendinize bir sandwiç hazırlayabilirsiniz!

 Besin değeri yüksek gıdalar: Avokado, folik asit ile doymamış yağ bakımından zengindir. Kalp sağlığı ve hücre yenilenmesinde yardımcı rol oynar. Ayrıca, içerdiği E vitamini bebeğin derisi, kalbi ve kasları için yararlıdır. Bebeğinizin mümkün olduğu kadar farklı tatları denemesine yer verin. Bebek mutfağınızı zengin tutun.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.158.25.146

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Bebeklerde 24-48 Ay Dönemi Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler