Arama

Kar Küreyici Ebeveynler

Gün geçmiyor ki, çocuk yetiştirmede yeni bir kavram ve terim üremesin. Helikopter ebeveynleri henüz daha yeni öğrenmişken, şimdi de kar küreyici ebeveynler ile tanışıyoruz. Peki kar küreyici ebeveynlik nedir?

Şöyle ki, bu ebeveynler aşırı evhamlı, çocuklarının önüne çıkan her türlü engeli kaldıran, sınırları olmayan, aşırı verici anne babalardır.

Kar küreyici ebeveynlik Avustralyalı Psikolog Dr. Michael Carr-Gregg tarafından oluşturulmuş bir kavramdır. Dr. Michael Carr-Gregg kar küreyici ebeveynlerin çocuklarının büyümesine rağmen onları çocuklaştırdıklarını, kendi yapabilecekleri oldukça basit işleri bile ebeveynlerinin üstlendiğini belirtiyor.

Aslında kulağa müthiş bir şey gibi geliyor, çünkü ebeveynler çocuklarının her zaman iyiliğini ister ve hayatta hiçbir zaman zorluklarla karşılaşmamasını isterler. Ancak, çocuklara aşırı korumacı, engelleyici, verici yani aşırıya kaçarak davrandığımızda, bu çocuklar dış dünyaya açıldıkları zaman hiçbir şeyle baş edemeyen ve en basit engel karşısında başarısızlığa uğrayan kişiler haline geliyorlar.

Bu ebeveynler çocuklarının yataklarını toplar, evde hiçbir iş için yardım istemez, teknolojik en son cihazları temin eder, çocuk okula otobüs veya servisle gidebilecekken kendileri okulun kapısına kadar bırakır, her istediğini hemen alır ve yaparlar.

Dr. Carr-Gregg bu davranışların temelinde anne ve babaların çocuklarıyla yeterince vakit geçiremedikleri için, suçluluk duygusundan kaynaklandığını düşünüyor.

Bu çocukların tek sorunu şımarmak veya başarısızlık değil, bu çocuklar kendi sorunları ile başa çıkamadıkları için maalesef zihinsel sorunlar da yaşıyorlar.

Çocuğun sınırlarını ihlal ediyorlar. Kar küreyici ebeveynler çocuklarını kendilerinden ayrı bir birey olarak değil, adeta vücutlarının bir uzantısı olarak görüyorlar. Çocuklarının acıktıklarına, yorgun olduklarına karar veriyor, çocuk yerine düşünüp çocuk yerine yapıyor ve çocuk yorulmasın, üzülmesin diyerek her türlü engeli çocuk adına aşıyorlar. Burada aynı zamanda çocuğun sınırlarının ihlali de söz konusudur.

Çocuğu okulda veya kreşte arkadaşlarıyla bir sorun yaşadığında hemen atılan bir anne, çocuğu düşmesin diye peşinde dolanan bir baba, yemeğini kendi başına yiyebilecekken yedirmeye devam eden anne, çocuğun ödevlerini yapan anne ve baba, kendi başına yatma yaşı gelmiş olmasına rağmen hala çocuğu ile birlikte yatan anne ve baba… Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Kar küreyici ebeveyn olmamanın temel kuralı ise, çocuğun kendi başına yapabileceği işleri çocuğun yerine yapmamaktır.

Eğer çocuğunuzun gelecekte başarılı, kendine güvenen, özgüven sahibi bir yetişkin olmasını istiyorsanız, onun yapabileceği işleri yapmamalısınız. Elbette çocuğunuzun her zaman arkasında olmalısınız, desteğinizi esirgememelisiniz, ancak desteğinizi çocuğunuza güvendiğinizi, başaracağına inandığınızı ve eğer zor durumda kalırsa her zaman yanında olduğunuzu hissettirerek göstermelisiniz.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 18.232.188.251

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Bebeklerde 12-24 Ay Dönemi Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler

zeynep ecrin esila sude eymen elif erva zehra mina mihrimah azra eslem tuana aleyna arya nazende isimlerin anlamları