Arama

Kabak Püresi

 

Kabağın her türü bebek yemeği olarak kullanılabilmektedir. Kabak kolay yenilebilir yapısı ve lif özelliği ile bir vitamin deposudur. Kabağı haşlayabilir ya da fırında pişirebilirsiniz. Her ikisi de bebek yemeği olarak hazırlanmaya uygun pişirme yöntemleridir.

Tarifi

Malzemeler:

Bir küçük balkabağı, sakızkabağı ya da kestane kabağı (yaklaşık 625 gram) ile iki buçuk kap (625 ml) püre hazırlayabilirsiniz.

 Bu tarifi balkabağı, sakızkabağı veya kestane kabağı ile hazırlayabilirsiniz. Fırında pişirmek, kabağın açık renkli etli kısmını ortaya çıkararak, ona doğal bir lezzet katar. Vitamin ve beta-karoten deposu olan kabak ile bebeğiniz için hafif ve yumuşak püreler hazırlayabilirsiniz.

Yapılışı:

  • Fırını, sıcaklığı 190°C olacak şekilde ısıtın. Sert, keskin bir bıçakla kabağı ortadan ikiye ayırın. Büyük, metal bir kaşık yardımıyla kabağın tohumlarını ve liflerini çıkartın.
  • Kestiğiniz yarım kabakları, derin olmayan bir fırın tepsisine yerleştirin. Tepsinin içine, kabağın etrafı 6mm yüksekliğinde dolacak şekilde, su ilave edin. Kabak iyice yumuşayana kadar, 45-60 dakika boyunca fırında pişirin. Ardından, fırından çıkararak soğuması için bekleyin.
  • Kaşık yardımıyla, kabağın etli kısmını bir blender ya da mutfak robotuna aktarın. Mutfak robotuyla, kabağı, yumuşak bir püre hâline getirin. Püreyi, bebeğiniz için uygun olacak şekilde su, anne sütü veya mama ile inceltin.
 

Yemeğin muhafaza edilmesi: Kabak püresi, havası alınmış bir kabın içinde buzdolabına konularak, en fazla 3 gün ya da küçük parçalara ayrıldıktan sonra paketlenip dondurucuya koyularak, en fazla 3 ay muhafaza edilebilir.

 Biraz çeşitlilik ekleyin: Kabak püresini, biraz fazla hazırlarsanız, hem bütün ailenin yiyebileceği bir çorba olarak hem de bebeğin seveceği bir mama olarak kullanabilirsiniz. Biraz sebze suyu ekleyerek, püreyi, kremalı bir çorba hâline getirebilirsiniz. Lezzet katmak için ise, elma püresi ile karıştırabilir veya biraz müskat (hint cevizi ) ilave edebilirsiniz.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.158.25.146

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Bebeklerde 24-48 Ay Dönemi Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler