Arama

Hırslı Ebeveynler ve Bebekleri

Sevgili Bebek olarak Kasım 2013’ten bu yana sizlere 0-48 ay sürecinde sağ beyin odaklı eğitimi tanıtmaya ve güncel tutmaya çalışıyoruz. 2014 yılının yazında sizlerden oldukça yoğun bir talep almaya başladık. “Bize sağ beyin eğitimini teorik olarak tanıtmanın ötesinde materyaller sunun, teoriden pratiğe geçin” dediniz.

Bu isteğiniz üzerine Türkiye’de 0-48 ay sürecinde sağ beyin eğitimi için uygun kurgulanmış materyal olmadığını tespit ettiğimizden Sevgili Bebek olarak size ABD kökenli “Institutes for the Achievement of Human Potential” ( IAHP) ve kurucusu Glenn Doman’ın öğretisi doğrultusunda Zeka Kartlarımızı ve Zeka Küpü videolarımızı sunduk.

Yaklaşık 9 aydan bu yana sizlerle sağ beyin eğitiminin ne olduğunu, nasıl yapılacağını ve bu konudaki hedeflerimizi paylaşıyoruz.

Ne yazık ki zaman zaman çok yanlış algılandığımızı fark ediyor ve gerçekten çok üzülüyoruz.

Bir grup ebeveyn sürekli “Parmak kadar çocuk eğitilir mi?”, “Saçmalık, ne anlar 3 aylık bebek?” benzeri söylemler ile konuyu anlamadan, araştırmadan önyargılı yaklaşımlar ile tümden reddediyorlar. Başka bir grup ebeveyn ise tipik bir sol beyin öğretmeni formatında ve muazzam bir hırs ve coşkuyla bize günde 1 saat boyunca Zeka Kartları ile sunumlar yaptığını ama çocuğun ilgi göstermediğini belirtiyor ve çocuğunun sunumun yarısında kaçtığından şikayet ediyor.

Bizim açımızdan 0-48 ay dönemi sağ beyin eğitiminin en büyük tehlikesi ilk bahsettiğimiz inanmayan ebeveyn grubunun da söylemini haklı çıkartacak bu hırslı ebeveyn grubudur, çünkü sağ beyin eğitimi asla ve asla zorlayıcı unsurlar içermez.

Aslına bakacak olursanız eğitim sözcüğü bizim 0-48 ay çocukları için kullanmayı hiç de uygun bulmadığımız bir sözcük, çünkü Türkçe’de eğitim sözcüğünün bizde uyandırdığı çağrışımlar tamamen sol beyin odaklıdır ve aslında bizim sağ beyin öğretimizle hiç mi hiç uyuşmamaktadır. Sizlere anlatmaya ve ülke çapında yaymaya çalıştığımız bu sağ beyin öğretisinde yalnızca keyif içinde tekrarlanan sevgi dolu etkileşimler söz konusudur.

Sağ beyin odaklı eğitim sonuca değil sürece odaklıdır. Bu söylemi açacak olursak, kafamızda sürekli olarak “Acaba kaç kart öğrendi ?” veya “Ayşe’nin oğlu 12 kartı tanıyor bile, aynı zamanda başladık oysa ki”, “Nerde yanlış yapıyorum?”, “Ne kadar fazla uğraşırsam o kadar daha zeki olur.”, “Peki nereden anlayacağım, öğrendiğini nasıl sınayabilirim?” biçimli sorular kafanızda yankılanırken inanın sağ beyin eğitiminin bebeğinize faydadan çok zararı olabilir. Bu zarar da bebeğinizin doğal öğrenme iştahını ateşleme yerine köreltme olacaktır.

0-48 ay sürecinde sağ beyin eğitiminin belki de en büyük paradoksu sonuçları ne denli düşünmez ve ilgili olmazsanız, o denli parlak sonuçlara ulaşabileceğinizdir.

Gelin sizlerle bu paradoksun temelinde yatan nedenleri biraz irdeleyelim.

Sağ beyin lobumuzun aktif olduğu beyin frekans aralığı alfadır. Bu frekans aralığı dakikada 60-70 vurum olan kalbin dinlenme anındaki nabız atışına uyumludur. Bu frekans aralığı yetişkinlerde genelde uykudan önceki rahatlama ve gevşeme hallerinde görülür. Bebek beyni çoğu zaman bu frekans aralığındadır ama ne yazık ki ebeveyn veya bakım veren beyni çoğunlukla bu aralıkta değildir. Kafasında bin bir düşünce vardır. Hatta telaş endişe veya hırs da barındırabilir.

Bebekler için gerçekten çocuk oyuncağı olan şey, başta anneleri olmak üzere yakın çevresindeki yetişkinin beyin frekansına kendini kolayca uyumlandırmaktır. Bu nedenle bebekler örnek olarak Zeka Kartları ile yapılan sunumlarda, sunumu yapan yetişkinin alfa frekans aralığında olmayan beyin dalgasına kendilerini uyumlandırmaya çalışırlar ve bunu çoğunlukla da başarırlar. Yani yetişkin endişesini, tedirginliğini bebeğe geçirir ve bebekler beyin yapıları gereği keyif içermeyen öğretilere ilgi göstermezler. Bu durumda olumlu sonuç almanız gerçekten mümkün değildir.

Bu gerçeklerin ışığında sevgilibebek.com’da Sağ Beyin Eğitimi menüsü altında sizler için bir barok müzik çalma listesi oluşturduk, çünkü barok müzik ritmi bahsi geçen alfa frekans aralığına uyumludur. Aynı nedenden dolayı Zeka Küpü videolarımızdaki görsel akış hızı saniyede 1 görsel (dakikada 60 görsel) olarak ayarlanmıştır.
Sağ beyin odaklı erken eğitim ancak sakin, kafasını boşaltmış ebeveynlerin veya bakım verenin bebekle rahatlamış bir biçimde iletişim kurdukları zaman etkin sonuç alabilecekleri bir yöntemdir. Kaygıya, geri bildirim alma hırsına, kıyaslamalara bu öğretide yer yoktur. Sevgili Bebek olarak hedefimiz bazı ebeveynlerin sandığı gibi asla süper çocuklar yetiştirmek değildir . Böyle bir hedefimiz olsaydı sloganımız “Mutlu büyümesi gerek” olmaz “Süper Çocuk ” olurdu.

Bizler hayatın ilk yıllarını koşulsuz sevgi ortamında keyifle ve deneyim zenginliği sunularak büyütülen bebeklerin zeka gelişiminin, endişe ile hırslarına yenik düşen süper bebek yetiştirme eğiliminde olan ebeveynlerin bebeklerine oranla çok daha hızlı olacağını biliyoruz, çünkü pediatrik nörologlar mutlu büyüyen bebeklerde zeka gelişimin de daha hızlı olduğunda hem fikirler .

Yazımızın sonunda tüm ebeveynlere sesleniyoruz. Zeka Kartları ve diğer ürünlerimiz sizler bebeklerinizle kaliteli zaman geçirin ve onları doğru sağlıklı etkileşimle mutlu büyütün diye kurgulandı. Çünkü mutlu büyüyen bebeklerde zeka gelişimi daha belirgin olacaktır. Sol beyin mantığıyla öğretmen olmaya heveslenmeyin; lütfen geri bildirim alma kaygısını unutun, çünkü bebeğiniz hazır olduğunda o geri bildirimi size kendi verecektir. Asla unutmayınız, keyfin ve gülmenin olduğu ortamlar kalıcı ve sağlıklı öğrenmenin toprağıdır.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 3.94.202.172

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Anneler ve Babalar İçin Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler

zeynep ecrin esila sude eymen elif erva zehra mina mihrimah azra eslem tuana aleyna arya nazende isimlerin anlamları