Arama

Hamilelikte Alerji

Hamile kalmadan önce herhangi bir şeye alerjisi olmayan anne adayları, hamile kaldıktan sonra alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Alerjik hastalıklar hamilelikte en sık rastlanan hastalıkların başında gelir. Hamilelerin %20’sinde alerjik reaksiyon görülür.

Özellikle astma anne ve bebeği için risk taşıdığından oldukça önemlidir. Astma hamileliğin 24 ila 26 haftalarında daha sık görülür. Astma eğer tedavi edilemezse, düşük doğum ağırlığı, erken doğum, yenidoğan hipoksisi ve ölüm gibi sonuçlara, annede ise vajinal kanama, aşırı bulantı ve toksemi gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu yüzden tedavi edilmesi çok önemlidir.

Burun akıntıları da hamilelikte alerjilerden kaynaklı meydana gelir. Bu durumda anne fazla su kaybedeceğinden sıvı tüketimine daha fazla özen göstermelidir. Taze sıkılmış meyve suları vitamin bakımından yüksek olduğundan, annenin direncini de arttırır, bu yüzden burun akıntısı gibi alerjik reaksiyonu olan anne adayları için uygundur.

Yapılacak en doğru şey ise alerjiye sebep olabilecek şeylerden uzak durmak, onları ortamdan uzaklaştırmaktır.

Hamilelikte alerjiye sebep olabilecek nedenler:

Tozlar anne adayında alerjiye sebep olabilir. Bu yüzden bulunduğu ortamın sık sık temizlenmesi ve kullanılan ürün ve elektrikli aletlerin tozu iyi çekmesi ve koku yaymaması önemlidir.

Sigarada bir diğer alerji etkenidir. Sigara alerjinin yanı sıra bebeğin sağlığı açısından da oldukça tehlikelidir. Bu yüzden eğer anne adayı sigara kullanıyorsa hamile kaldıktan sonra mutlaka bırakmalı ve sigara içilen ortamlardan uzak durmalıdır.

Bazı anne adaylarının özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında alerjileri artabilir. Bu anne adaylarının çiçek polenlerine ve bazı tozlara alerjileri olabilir. Hamilelikten önce böyle bir alerjisi olmasa bile hamilelik esnasında ortaya çıkabilir. Hamilelikte önce polen vb. alerjileri olan anne adaylarının genellikle belirtileri artmamakla birlikte, bazı durumlarda bu alerjiler çoğalabilir.

Anne adaylarının bazı gıdalara karşı da alerjileri olabilir. Böyle durumlarda o gıdalardan uzak durmaları ve o gıdaların içerdiği vitamin ve diğer maddeleri alabilecekleri diğer gıdalara yönelmeleri önerilir.

Hamilelikte alerji ilacı kullanılabilir mi?

Hamilelikte alerji ilacı kullanımında mutlaka doktor kontrolü ve tavsiyesi olmalıdır. Çevreden verilen tavsiyelere uyulmamalıdır. Çünkü bazı ilaçlar hem annenin hem de bebeğin sağlığı için oldukça tehlikeli olabilir.

Eğer anne adayının ailesinde, kendisinde veya eşinde alerji varsa, hamile kalmadan önce doktora başvurması, daha rahat bir hamilelik geçirebilmesi açısından iyi olacaktır. Böylece anne adayının duyarlı olduğu alerjenlere duyarsızlaştırma yapılabilir. Bu işlem aslında hamilelik sırasında da yapılabilir. Fakat aşırı bir reaksiyon oluşması durumunda bebeğe zarar verebileceğinden hamilelik öncesi yapılması daha uygundur.

Alerjik hastalıklar anneden bebeğine geçebilir mi?

Bazı diğer hastalıklarda olduğu gibi astım ve alerjide de kalıtım faktörü söz konusudur. Astım veya alerjisi olan anne adayının çocuğunda da aynı rahatsızlık bulunabilir. Günümüzde maalesef bunun için alınabilecek bir önlem bulunmuyor.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.162.126.136

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Hamilelik Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler