Arama

Gel Okulculuk Oynayalım!

Günümüzde okula başlama 60 aylık çocuklarımızı kapsadığından, okula alışma önemli bir sorun teşkil etmektedir. Bu sorunu giderebilecek bir önerimiz var sizlere. Küçük çocuklar bildiğiniz gibi her şeyi oyunla öğrenirler. Oyun formatı 0-5 yaş dönemi için öğrenmenin tek akılcı ve kalıcı yöntemidir diyebiliriz.

Amacımız asla gerçek bir okul formatında ufaklıkları bunaltmak değil, tam tersi onları okula heveslendirmektir. Burada öğretmek istediğimiz aslında çocuğunuzu belli bir süre içinde dikkatini odaklamaya belli bir sorumluluk bilinci aşılamaya yöneliktir.

40 aydan sonra rahatlıkla oynayabileceğiniz bu oyunda rengarenk kalemler, defterler, kalem kutusu vs. gibi ilk okul eşyalarının olması bu oyunu daha da keyifli hale sokacak ve gerçeklik oranını arttıracaktır.

Detaylandıracak olursak aşağıdaki malzemeler ile işe koyulabilirsiniz.

  • Renkli boya kalemleri
  • Bir okul çantası
  • Makas
  • Bir defter
  • Yapışkan
  • Çeşitli reklam vs. broşürleri
  • Gerçek bir beslenme teneffüsü için bir beslenme çantası ve yiyecek içecek
Oyuna başlamadan önce çocuğunuza belli oyun kurallarını anlatın. Örneğin, her zaman küçük okul çocuklarında sorun olan okul çantası toplanması nasıl olmalı, defterlerde kenarlarda hasar oluşmaması için neler yapmalı, gibi unsurları ona göstererek örnek verin ve sonra oyunu başlatın.

Oyunda siz doğal olarak öğretmensiniz; çocuğunuz da öğrenciniz durumunda. Tabii ki öğretmen olarak siz çocuğunuza bazı görevler ve ödevler vermelisiniz. Bu ödev verme işleminde dikkat edeceğiniz temel olgu hiçbir ödevinizin 15 dakikadan daha uzun olmamasıdır. Bunu sağlama olmanın en etkin yöntemi ise elinize bir çalar saat almanız ve çalar saati ödev bitimine kurmanız olacaktır.

Saat çaldığında gerçek bir teneffüs olmasına ve bu teneffüste beslenme çantasından bir şey yenmesine veya içilmesine olanak verin, bu oyunun bir parçası olmalı…

Şimdi gelelim derslerin içeriğine…

Türkçe dersi için A3 formatında kağıda birkaç büyük harf yazın örneğin B ve S harfleri… Bu konuda tamamen serbestsiniz önemli olan çocuğunuzun ince motor becerilerini geliştirmek ve yazmaya teşvik etmek olmalıdır.

Sonrasında “Buraya iki harf yazdım büyük bir olasılıkla sen bu harfleri tanıyorsun. Lütfen her harfi 5 kez yazar mısın?” deyin ama öncesinde çocuğunuza bu harflerin doğru el hareketleri ile nasıl yazılması gerektiğini gösterin. Bilmeniz gerekecek bir ayrıntı S veya O gibi büyük harflerin veya küçük harflerin çocuğunuz için daha zorlu olduğudur. Çocuğunuzun gayretini övün ve mümkün olduğunca az düzeltme yapmaya çalışın. Genel anlamda olumlu olmanız bu oyunu keyiflendirecektir, bunu asla göz ardı etmeyiniz. Çocuğunuzun kalem tutuşuna dikkat edip gözlemleyin. Gerek olursa çocuğunuza doğru kalem tutuşu örnek olarak gösterin ne çok sıkı ne çok yukarıdan veya aşağıdan olmalı doğru bir tutuş. Kalem orta parmakta desteklenmeli başparmak ve işaret parmağı yumuşakça bir tutuş sergilemelidir. Bu süreçte yanlış bir kalem tutuşu edinilmesi ince motor hareketlerinin gelişiminde hafızada yanlış bir tutuş kalıbının kaydına yol açacağı için sonradan düzeltilmesi daha zahmetli olacaktır.

İkinci dersiniz el işi dersi olabilir. Bu derste çocuğunuza “Bazı broşürler getirdim” diyerek, “Şimdi bu broşürler içinde lütfen 5 kırmızı beş sarı 5 mavi nesneyi bul ve onları kes; defterinin her bir yaprağına her renk grubundan kestiğin nesneleri grup halinde yapıştır.” ödevini verebilirsiniz.

Bu derste çocuğunuzun makas kullanımını gözlemlemenizi ve tabii ki o yaş dönemi çocuklarına uygun olan yuvarlak uçlu plastik saplı bir makas kullanmanızı öneririz. Ayrıca bu işlemleri nasıl basitleştirebileceği konusunda ona bir örnek verebilirsiniz ama lütfen bu konuyu abartmayın. Çocuklarımızın yanlış yapmasına izin vermemizin onların yanlışlarını düzelterek daha etkin ve kalıcı öğreneceklerini göz ardı etmemeliyiz.

Son dersiniz matematik olabilir. Bu derste de bir kartondan on adet kare kesin ve her kare üzerine kalın bir keçeli kalem ile 1 den 10 a kadar rakamları yazın. Sonra çocuğunuza “Burada 1 den 10 kadar sayıları yazdım biliyorum bunları tanıyorsun. Senden istediğim ben bir rakam söylediğimde en hızlı biçimde söylediğim sayının olduğu kartı bana vermen.” deyin.

Bu söylenenleri çocuğunuz gayet rahat yapıyorsa hiç sorun yok demektir. Bocalama ve isteksizlik görüyorsanız okulculuk oynamayı daha sıkı yapmanız, çocuğunuzu belli bir okul düzenine ve ritmine alıştırmanız çok yararlı olacaktır.

Bu yazı http://www.eltern.de/kleinkind/entwicklung/Schule-spielen.html adresinden derlenmiştir.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.158.25.146

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Bebeklerde 24-48 Ay Dönemi Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler