Arama

Epilepsi’de Erken Teşhisin Önemi

Tıptaki adı epilepsi olan sara hastalığı en sık görülen kronik hastalıklardan birisidir. Epilepsi hastalığının başlıca belirtisi ise tekrarlayan nöbetlerdir. Epilepsi her yaş grubunda görülmekle birlikte en çok çocuklarda görülür. Bebeklikten başlayarak çocukluk ve ergenlik dönemlerinde ortaya çıkabilir.

Her nöbeti epilepsi ile karıştırmamak gerekir. Her nöbet epilepsi değildir. Halk arasında nöbete havale adı verilir. Beyinde meydana gelen elekriksel boşalımla çocuğun vücudunun bir kısmında ya da tamamında ritmik kasılmalarla kendini gösterir. Sebebi ateşli bir hastalık ya da travma gibi sebepler olabilir. Nöbetler bir defa olur. Bu nöbetler tekrarlarsa epilepsiden söz edilebilir. Ancak tekrarlayan nöbetler de epilepsi olmayabilir. Örneğin bebeğin ağlarken birden bire kasılarak nefesini tutmasına soluk tutma denir ve sara ile bir bağlantısı yoktur. Ve ya çocukların gece terörü adı verilen uykularından çığlık atarak uyanmaları ve çevresindekilerin farkında olmama durumları da epilepsi ile karıştırılmamalıdır.

Epilepsinin Nedenleri

Epilepsinin bir çok sebebi olabilir. Hamilelikte, doğum sırasında veya sonrasında gelişen beyin hasarları, doğuştan gelen beyin yapısındaki bozukluklar, menenjit, beyin tümörleri, beynin damarsal hastalıkları gibi bir çok sebep epilepsiye sebep olabilir.

Çocuklarda Epilepsi Belirtileri Nelerdir?

Çocukta zaman zaman anlık kopmalar olması, Çocuğun sık sık daralması, Anlık kopmalar esnasında yalanma, ağız şapırdatma ve yutkunma hareketleri oluyorsa, Kasılma, donup kalma, düşme, bayılma ve sıçrama gibi normal olmayan hareketler gözlemliyorsanız epilepsiden şüphelenmeli ve derhal doktora başvurmalısınız.

Epilepsi Nöbeti Sırasında Neler Yapmalısınız?

Çocuğunuzu sağına veya soluna doğru yatırmalısınız. Başının altına bir yastık koyun ve eğer yakası sıkıysa gevşetin. Su dökmek, sallamak veya ağzına bir şey sokmaya çalışmak gibi hareketlerden kaçınmalısınız.

Epilepsinin İlaçla Tedavisi Çoğu Zaman Mümkündür

Epilepsi her zaman korkulacak bir hastalık değildir. Bazı çocuklar tedavi ile hastalığı atlatıp normal hayatlarına geri dönebilirler. Bunun için erken teşhis ve tedavinin önemi büyüktür. Fark edilemeyen küçük nöbetler ilerde büyük nöbetlere sebep olabilir. Be nedenle erken teşhis edilerek uygun tedaviye başlanması ve çocuğun tedaviye verdiği yanıta göre devam edilmesi önemlidir.

Hastaların üçte biri ise, ilaç tedavisine iyi yanıt vermeyebilir. Nöbetler devam edebilir. İlaçların başlamasına rağmen nöbetlerin devam etmesi durumuna dirençli epilepsi denir.

Epilepsi hastası olan çocuklar maalesef, cin çarpması, ruh veya akıl hastası gibi ya da bu hastalığın bulaşıcı olduğu gibi hurafelerle toplum tarafından dışlanabiliyor. Bu yüzden epilepsi konusunda toplumun bilinçlendirilmesi gerekir. Bu çocukların da hayatlarına normal olarak devam edebilmeleri, akranları ile arkadaşlık edebilmeleri, okul hayatlarını aksatmamaları gerekir. Aksi halde bu çocuklar toplum içinde yer edinemez, güven eksikliği yaşarlar.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.162.126.136

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Yeni Doğan Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler