Arama

Elma Püresi

Elma meyve olarak bebeklerin en çok sevdiği ve yemekten haz duyduğu besinler arasındadır. Bebekler elmayı en çok elma püresi ve elma suyu olarak tüketmekten hoşlanırlar. Elma püresinin hazırlanışı ise çok kolaydır.

Tarifi

Dörder eşit parçaya ayrılmış 6 tatlı elma (toplamda yaklaşık 1.5 kg) ile yaklaşık iki buçuk kap (652 ml) elma püresi hazırlanabilir.

Elma püresinin yapımı, oldukça kolaydır. Aynı zamanda, diğer yiyeceklerle beraber sunulması da uygundur. Örneğin, kahvaltıda pirinç lapasıyla, günün ilerleyen saatlerinde de patates püresiyle karıştırabilirsiniz. Bir tutam tarçın eklemek, bebeğinizin hoşuna gidebilir. Pürenizi hazırlarken ekşi elma kullanmamaya özen gösterin.

  •  Geniş bir tencerenin içine 2,5 cm (yaklaşık 2 parmak yüksekliğinde) su koyun. Elmaları, buharda pişirme sepetinin içine koyun ve sepeti de tencerenin içine yerleştirin. Yüksek ateşte bir taşım kaynatın. Elmalar yumuşayana kadar, 10-12 dakika boyunca buharda pişmesini bekleyin
  • Ocağın altını kapatın ve yemeğin suyunu ayırarak buharda pişirme sepetini, tencereden kaldırın. Elmaların soğumasını bekledikten sonra, kabuklarını soyun. Soyduğunuz elmaları, blender veya mutfak robotu yardımıyla püre hâline getirin. Püreyi bebeğiniz için uygun olan bir kıvama getirmek için, ayırdığınız yemek suyu, anne sütü veya mama ile inceltin.
 

Yemeğin muhafaza edilmesi: Elma püresi, havası alınmış bir kabın içinde buzdolabına konularak, en fazla 3 gün ya da küçük parçalara ayrıldıktan sonra paketlenip dondurucuya koyularak, en fazla 3 ay muhafaza edilebilir. (Muhafaza edilen yiyeceğin renginde solma olabilir.)

Bebeğin hoşuna giden yiyecekler: “Elma girmeyen eve doktor girer.” Elma, tatlı olmasının yanı sıra, lifli ve C vitamini bakımından zengin olduğundan, bebek için çok uygun bir meyvedir. Üstelik elmanın alerjiye yol açtığı durumlar, yok denecek kadar azdır. Bebek için hazmetmesi kolaydır, kabızlığı önler, kalp sağlığına yardımcıdır ve kolesterol seviyelerini dengede tutar. Bebek püreleri içerisinde en çok tüketilenler arasında yer alan elma püresi bebeğiniz için bir vitamin deposudur.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.158.25.146

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Bebeklerde 24-48 Ay Dönemi Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler