Arama

Ebeveynlerde Öfke Yönetimi

Anne baba olmak dünyanın en güzel duygusudur.  Aynı zamanda çok fazla sabır isteyen, zor bir meslektir. Onlar sizin yavrularınız ve onları hayattaki her şeyden daha çok seviyor, değer veriyorsunuz. Ama onlar bazen sizi o kadar kızdırıyor ki…

Araştırmalar çocuklarını disipline etmek adına sert tepkiler veren ve öfke kontrolünde zorlanan anne ve babaların çocuklarını disipline etmekte daha zorlandığını gösteriyor. Bu da tabi çocuklarımızı disipline etmek için kullandığımız agresif davranışların çok da amacına hizmet etmediğini gösteriyor.

Öfke kontrolünü sağlamak

Öfkenizi kontrol edebilmeniz için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta öfkelendiğiniz anların farkına varabilmeniz. Öfkenizi fark edebilmeniz öfke kontrolünde büyük bir adım attığınızın göstergesidir.

Öfkenin kaynağını bulmalısınız

Öfkenizi fark ettiğiniz anda kendinize neye öfkelendiğinizi sorun. Bazen gerçekten o kadar küçük ve önemsiz şeylere takılıp öfkelenebiliyoruz ki bunu fark etmemiz bile öfkemizi kontrol edebilmemiz için önemli bir adım. Gün içinde yaşadığınız sorunları, yorgunluğunuzu çocuğunuza öfkelenerek açığa vurmayın, tabiri caizse acısını ondan çıkarmayın.

Öfkenizin sebebini bulduktan sonra, o davranışın son bulması ve bir daha tekrarlanmaması için ne yapmanız gerektiğini düşünmelisiniz. Burada önemli olan çocuğa değil davranışa odaklanmaktır. Yani çocuğunuza yanlış olanın kendisi değil davranışı olduğunu söylemelisiniz. Mesela; kardeşinin saçlarını çeken çocuğunuza ‘ Kardeşinin saçını çektiğin için çok kötü bir çocuksun’ demek yerine; ‘Başkalarının canlarını yakmak çok yanlış bir şeydir’ demeniz çok daha doğrudur.

Öfke ile verilen cezaların çocukların disipline girmesini daha da zorlaştırdığı görülür. Bunun yerine çocuğun yaptığı hatanın sorumluluğunu almasını sağlamak daha doğru olur.

Unutmamalısınız ki karşınızdaki henüz küçük bir çocuk, bazen tüm amacının sizi kızdırmak olduğunu düşünebiliyor olsanız da, aslında tek amacı hayatı keşfetmek.

Sakinleşmek için nefes alın ve biraz duraksayın.

Öfkelendiniz zaman kendinizi kontrol altına alabilmeniz her zaman kolay değil tabi ki. Kendinizi kontrol edemeyeceğinizi anladığınız anda yapmanız gereken, kendinizin ve çocuğunuzun güvenliğinden emin olduktan sonra biraz ortam değiştirmektir. Sakinleştikten sonra ise sorunun çözümü için çocuğunuzun yanına gidebilirsiniz. Örneğin çocuğunuz boyama yaparken kağıt yerine duvarları tercih etmiş olabilir ve tüm gün evde temizlik, yemek, çamaşır derken hem fiziksel hem de ruhsal anlamda yorgun olduğunuz için bu durumla başa çıkmayacak kadar sinirlendiğinizi hissedebilirsiniz. Çocuğunuza ve kendinize biraz zaman tanıyın ve ardından çocuğunuzdan duvarları temizlerken size yardım etmesini isteyin. Böylece öfkeli anınızda vereceğiniz ceza ile çocuğunuzu belki daha fazla kışkırtmak yerine, ona doğru mesajı vermiş ve onun değil yaptığı hareketin yanlış olduğunu gösterebilmiş olursunuz.

Çocuğunuzun davranışlarını kategorize edebilirsiniz. Örneğin kendisine veya çevredeki kişi ve eşyalara zarar veren davranışlarla kimseye zarar vermediği halde yapmaması gereken hoş olmayan davranışlarını birbirinden ayırın. Çocuğunuzun kimseye zarar vermediği halde yapmasından hoşlanmadığınız davranışlara müdahale ederken bir süre sonra eskisi kadar öfkelenmediğinizi görebilirsiniz.

Çaresiz hissetmeyin

Çocuğunuzun yarattığı problemlere karşı kendinizi çaresiz hissetmeyin. Çaresizlik ve başaramama hissi, öfkeyi tetikleyen önemli sebeplerden birisidir.

Özür dileyin

Eğer kendinizi kontrol altına alamaz ve çocuğunuzla öfkeyle karşılık verir veya ona bağırırsanız, ondan özür dileyin. Yaptığınız bu hareketin yanlış olduğunu ona söyleyin. Çocuklar onlara yönlendirilen öfke ve bağırmalar karşısında ne yapacaklarını bilemezler. Kendilerini sevmediğinizi düşünürler. Ona onu çok sevdiğinizi söyleyin. Öfkenizi kontrol altına alamıyorsanız, kronik öfke sorununuz varsa, mutlaka psikolojik destek alın.

Her anne baba çocuğunu sever, çocuklarımız dünyadaki en değerli varlıklarımızdır. Fakat hayatın koşuşturmacası içerisinde yorulan ebeveynler için, bazen 2 yaşındaki dünyayı keşfetme ve yeni şeyler öğrenme çabasındaki meraklı çocuklar bazen yorucu ve yıpratıcı olabilir. Unutulmamalıdır ki çocuğunuz asla bu yaptıklarını sizleri kışkırtmak, yaramazlık yapmak veya karşı gelmek için yapmıyor.  Tamam belki bazen sizi sınamak için yaptığı şeyler olabilir, ama bununla baş edebileceğinizi ve bu yaşta yaptıklarının son derece normal olduğunu unutmayın.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.158.238.172

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Anneler ve Babalar İçin Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler