Arama

Dönence Gerekli Midir?

Bebeğimiz için bir şeyler alırken en çok dikkat ettiğimiz unsurlar faydalı olması, gelişimine katkıda bulunması, zararlı olmamasıdır. Dönence de faydalı mı yoksa zararlı mı diye en çok tartışılan ürünlerden birisidir. Sizler için dönencelerin ne gibi faydaları olduğunu araştırdık…

Bebekleri oyalamanın ve keyifli vakit geçirmelerini sağlamanın yanında dönencelerin başka işlevleri de vardır. Dönenceler bebeğinizin görsel algısını kuvvetlendirir, gaz sancılarının rahatlamasına yardımcı olur, bebeğinizin duyularını harekete geçirir ve kas gelişimini destekler.

Dönenceler bebeğin görsel algısını kuvvetlendirir.

Biliyorsunuz ki bebekler doğar doğmaz gelişmeye ve öğrenmeye başlıyor. Dönenceler de bebeğinizin görsel algısını kuvvetlendirmek için oldukça faydalı bir üründür. Bebekler ilk 6 ay renkli göremezler. Renkli ve cıvıl cıvıl dönenceler bebeğinizin renkleri tanıması için de oldukça faydalıdır. Ayrıca dönenceyi dönerken izleyen bebeğinizin göz kasları da kuvvetlenir.

Dönenceler bebeklerin gaz sancılarının rahatlamasına yardımcı olur.

Bebek dönencesinin gaz sancısını rahatlatması pek de akla uygun gözükmüyor ilk bakışta. Ancak bebeğinizi dönen bir dönencenin altına koyduğunuzda ne demek istediğimizi anlayabilirsiniz. Bebeğiniz dönenceyi izlerken ellerini kollarını çırpar, bacaklarını oynatır. Doktorların gaz çıkarması için tavsiye ettiği bisiklet çevirme hareketini yapar. Böylece dönenceler sayesinde gaz sancıları rahatlar.

Dönenceler bebeklerin duyularını harekete geçirir.

Melodili, sesli bir dönence bebeğinizi sakinleştirir ve dinlendirir, ayrıca duyma algısının gelişmesi için de faydalı olur. Dönencelerin doğa sesleri, ninniler, klasik müzik gibi pek çok alternatif müzikleri vardır.

Dönenceler bebeklerin kas gelişimini sağlar.

Dönenceler bebeğinizin kas gelişimini destekler ve güçlendirir. Bebeğiniz dönen dönenceyi izlerken göz kasları gelişir, dönenceye uzanabilmek için el ve kollarını oynatırken el ve ayak kaslarını geliştirir.

Bebek Dönencesi Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bebeğiniz ilk zamanlar dönenceye uzanamaz, büyümeye başladıkça uzanmaya çalışır. Bu yüzden dönencenin parçalarının sağlam ve yerinden kolay çıkmayan parçalar olmasına dikkat etmelisiniz.

Dönence Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Dönence seçimi yaparken pastel renkler yerine canlı renkler tercih etmelisiniz. Biz ebeveynler daha çok pastel tonları tercih ederiz, ancak bebeğimiz için canlı renkler daha uygundur. Bebekler özellikle kırmızı, yeşil ve mavi renkleri olan cıvıl cıvıl dönenceleri tercih ederler.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 18.232.188.251

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Yeni Doğan Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler

zeynep ecrin esila sude eymen elif erva zehra mina mihrimah azra eslem tuana aleyna arya nazende isimlerin anlamları