Arama

Doğum Sonrası Karşılaşılabilen Sorunlar

Doğumdan sonra annenin normale dönebilmesi yaklaşık 6 hafta sürer. Bu süre içerisinde annenin mümkün olduğunca dinlenmesi, kendini yormaması gerekir. Ayrıca sezaryenle doğum yapan anneler 2. hafta normal doğum yapan anneler 6. haftada mutlaka doktor kontrolüne girmelidirler.

Çoğunlukla lohusalık dönemi anneler için rahat geçer fakat kimi zaman bazı rahatsızlıklar olabilir. Karşılaşılabilecek bazı rahatsızlıklar ve çözümlerini sizler için araştırdık.

İlk olarak aşağıdaki rahatsızlıkların bir ya da bir kaçını yaşıyorsanız mutlaka doktora görünmelisiniz;

Saatte bir ped değiştirecek kadar kanama, Bulantı ve kusma, İdrar yaparken yanma, 37,7 veya üzeri ateş, Memede kırmızı çizgiler veya sıcak, sert yumrulu bir bölgenin olması, Düzelmeyen üzüntü ve depresyon hissi,

Doğum sonrası idrar kaçırma problemi: Hamilelik döneminde sık idrara çıkma ve 4. aydan sonra idrar kaçırma görülebilen problemlerdir. Kadınların %50’sinde az veya daha fazla idrar kaçırma görülür. Doğumdan sonra da idrar kaçırma devam edebilir ve çoğunlukla kendiliğinden geçer. Ancak bazen tedavi gerekebilir. İdrar kaçırma normal doğumdan sonra daha sık görülür. İdrar kaçırmayı önlemek için hamilelik döneminde ve doğumdan sonra da kegel egzersizlerini uygulayabilirsiniz. Bu egzersizlerin etkisi hemen gözlemlenemez. En az 3 ay düzenli olarak yapılması gerekir. Ayrıca çay, kahve, asitli içecekler de hem probleminizi çözmenizi engeller hem de bebeğiniz için zararlıdır. Bu yüzden bu içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Çabalarınıza rağmen idrar kaçırma probleminiz devam ederse mutlaka doktora başvurmalısınız.

Doğumdan sonra kanamalar: Doğumdan sonra kanamalar yaklaşık 25 30 gün kadar sürebilir. İlk günler kanama açık renkli ve çokken gün geçtikçe rengi koyulaşmaya ve azalmaya başlar. Sezaryenle doğumda kanamalar 10 15 günde biter. Uzun süren veya aşırı kanamalarda doktora başvurmanız gerekir.

Doğum sonrası sancılar: Doğumdan sonrası sancıların olması normaldir. Rahim tekrar eski halini alırken kasılmalar olur. Bu kasılmalar da sancılara sebep olur. Eğer sancılar çok rahatsız ederse doktora danışarak hafifletici ağrı kesiciler alınabilir. Özellikle emzirirken sancı olabilir. Bu normaldir, sebebi de memeden uyarılan refleksle rahmin eski haline dönmek için yaptığı kasılmalardır.

Doğumdan sonra tuvalete çıkma: Doğumdan sonraki birkaç gün tuvalete çıkma ihtiyacı hissedilmeyebilir. Doğumun ardından ne kadar erken ayağa kalkıp yürürseniz bağırsaklarınız o kadar çabuk çalışmaya başlar. Ancak yürüyüşlerinizde kendinizi fazla zorlamamalısınız. Bol su içmeniz ve lifli gıdalar tüketmeniz gerekir. Tuvalete gitme ihtiyacınız olduğunda beklememelisiniz ancak tuvalette kendinizi zorlamamalısınız. Tuvaletinizi yaparken dikişlerin açılma ihtimali çok düşüktür.

Doğumdan sonra gözde ve vücutta kızarıklıkların olması: Bazı kadınların doğumdan sonra gözlerinde ve vücutlarında kızarıklık olabilir. Sebebi doğum sırasında ıkınmaktır, normal bir durumdur. Birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçer.

Doğum sonrası dikişlerin iyileşmesi: Normal doğum da olsa sezaryen doğumda olsa iyileşmesi gereken kesikler olur. Bu kesiklerin iyileşmesi her kesik gibi 4 ila 6 hafta kadar sürer. Kesikleri temiz tutmanız iyileşmenin gecikmemesi veya enfeksiyon kapmaması için önemlidir. Dikişlerinizi nasıl temizlemeniz gerektiğini hastane çıkışı doktorunuz öğretecektir.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.162.126.136

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Anneler ve Babalar İçin Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler