Arama

Daha Zeki Bir Bebek Yetiştirmenin Püf Noktaları

New York Üniversitesi Tıp Fakültesi pediatri ve geriatri Yard. Profesörü aynı zamanda adı geçen üniversitenin Çocukluk Araştırma Merkezi Erken Çocukluk Bölüm başkanı Cristopher P.Lukas, bebeklerin 0-5 yaş dönemi içinde yaşadıklarının yalnız o dönem içinde ki gelişmelerine değil aynı zamanda bebeğin yetişkinlikte nasıl öğreneceğini hayat boyu beyninin nasıl çalışacağını etkilediğini söylüyor.

Uzmanlar bebek gelişiminin halen belli ölçüde esrarengiz bir yönü olduğunun altını çizseler de bebeğinizi hayata daha etkin biçimde hazırlamada ebeveynlik içgüdülerinize güvenmenizin çok önemli bir rol oynadığını belirtiyorlar.

Zeki bebekler için bebek eğitiminin başrol oyuncusu siz olmalısınız!Elektronik dünyada teknoloji hızla gelişirken bu teknolojiyi kullanan birçok ebeveyn de bebeklerinin ileri teknoloji ürünleri ile eğitildiklerinde daha zeki olabileceğini sandılarsa da gerçek bundan farklı olarak ortaya çıkmıştır.

Yapılan klinik araştırmalar örneğin zeki bebek yetiştirme konusunda iddialı “Baby Einstein” tipi videolarla gün boyu akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayar başına oturtulan bebeklerin bırakın daha zeki olmayı konuşma gelişimi konusunda geri kalabileceklerini bile ortaya çıkarmıştır. Öte yandan uzmanlar bu yaşanan sorunların videoların kendi içeriğinden kaynaklı olmadığını ama videoların hiçbir suretle birebir ebeveyn bebek iletişiminin yerine ikame edilemeyeceğini ancak ve ancak bu iletişime destek olarak kullanılabileceğinin altını çizmektedirler.

Bu nedenle Sevgili Bebek videoları süre olarak kısa ama yoğun bilgi içeren ve muhakkak ebeveyn tensel temas halinde günde sadece 5 dakika yeter dediğimiz çerçeveye oturtulmuştur. Sanallığın içine terk edilen bebek hiçbir suretle eğitilemez, çünkü bebek eğitiminin başrol oyuncuları sevgi ve ilgi dolu ebeveynler veya bakım verenlerdir. Keza Zeka Kartları da yine aynı nedenden dolayı bir iletişim aracı olarak yetişkin ellerine uygun boyutlarda bebeklere sunum yapılması için kurgulanmıştır ve bu sunumlarda ısrarla ebeveynlere bebeklerinin karşısına geçerek sunum yaparken yüzlerini kartlarla kapatmamalarını, yüz ifadelerinin sevgi dolu ses tonlarının mutlu ve ilgili olması gerektiğinin altını çizmekteyiz. Doğumdan İtibaren Parlak kitabının yazarı ünlü Pediatrik Nörolog Prof. Dr. Jill Stamm bu konuda ebeveynlere “Sizin ancak bebeğinizle birebir mutlu ve sevgi dolu iletişim içinde kullanacağınız materyaller bebek eğitimine katkı sağlar. Aynı materyalleri bebeğinizle baş başa bırakmanız durumunda ise bir bebek eğitiminden söz etmemiz mümkün değildir” demektedir. Yine bir başka bebek gelişim uzmanı K. O’Donnel bebeklerin binlerce yıl öncesinde olduğu gibi antropolojik olarak hala hayatlarının merkezinde ebeveynlerinin olduğunu unutmamız gerektiğini ve bebek eğitiminde güvenilir materyalleri ebeveyn ilgi ve sevgisinin yerine ikame edici değil tamamlayıcı olarak kullandığımız sürece gayet yararlı olduğunu belirtiyor.

K. O’Donnel bebek için keyif veren duygusal içerikli ve interaktif deneyimlerin eğitim için paha biçilmez deneyimler olduğunu ilave ediyor. Uzman bu tip deneyimlerin bebek hafızası için adeta yapıştırıcı etkisinde olduğunu ve daha sonra kullanılabilecek şekilde hafızaya kaydedilebildiğini söylüyor.

Zeki bebekler için oyuncak tipleriEvet, oyuncaklar bebeklerin zeka gelişimine katkıda bulunurlar ama uzmanlar bu konuda da bugünkü tüketim toplumunun dayattığı tüketim yoğunluğuna karşı ebeveynleri uyarıyorlar. İki çocuk annesi ve en iyi bebek ürünleri tüketici raporları yazarı Sandra Gordon bebeğin biyolojik gelişimine uyumlu oyuncak ve aktiviteler seçilmesinin temel unsur olması gerektiğini çünkü bu yolla bebeğin konuştuğu dile hitap eden bir ürün seçilebileceğini söylüyor. Örneğin 9 aya kadar yatak arkadaşları olabilecek yumuşak dolgu oyuncaklar öne çıkarken aynı zamanda hareket eden ses çıkaran birden fazla duyuya hitap eden oyuncaklar da doğru seçim olacaktır. 9 aydan itibaren sıra geometrik şekilleri kategorize eden oyuncaklar bilmece basit yapbozlar vs. olabilmektedir.

Bu arada uzmanlar merakı kamçılayan ve sizinle bebeğiniz arasında iletişim bazlı olan ve renkleri şekilleri öğretici görsel ağırlıklı materyallerin bu dönemde artılarının çok fazla olduğunu vurgulamaktadır.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.158.238.172

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Bebeklerde 06-12 Ay Dönemi Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler