Arama

Çocuklarda Uyku Apnesi

Uyku apnesi çocuklarda horlama, ağız kuruluğu, yorgun uyanma gibi sorunlar yaratır. Yorgun uyanma çocuğun dikkat eksikliği yaşamasına sebep olur. Tedavi edilmeyen daha ağır vakalarda ise uykuda ani ölüm gerçekleşebilir. Yani uyku apnesi basit bir solunum veya horlama sorunu değildir ve tedavi edilmezse ciddi sonuçlar doğurabilir.

Apne Yunanca’da “Nefessizlik” anlamına gelir. Tıkayıcı uyku apnesi sendromunda çocukta nefes alamama, horlama ve nefes durmaları gibi belirtiler görülür.

Bebeklerde ve çocuklarda uyku sırasında kısa süreli hırıltılı nefes alma ve kısa horlamalar normal sayılır ancak uzun süren yani 3-4 saniyeyi aşan nefes almama, horlama gibi belirtiler uyku apnesinin belirtileridir. Araştırmalara göre her 100 çocuktan 7-8 tanesinde uyku bozukluğu görülmektedir. Ayrıca obezite sorunu olan çocuklarda uyku apnesinin görülme olasılığı iki kat daha fazladır. Uyku apnesi yenidoğan döneminden başlayarak her yaş grubunda görülebilmektedir.

Çocukta uyku apnesi olup olmadığını uyumadığı zamanlarda da anlayabilirsiniz. Çocuğunuz gün içerisinde sürekli ağzından nefes alıyorsa, devamlı burnu akıyorsa, üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyorsa, sık tekrarlayan orta kulap iltihabı oluyorsa, duyma sorunu yaşıyorsa uyku apnesinden şüphelenebilirsiniz.

Hastalığın kesin tanısı ise, uyku testi (polisomnografi) ile tespit edilir. Bu test kan alma yada başka çeşit çocuğun canını yakan bir test değildir. Laboratuar ortamında çocuğun nefesi, uykusu ve oksijeni değerlendirilir. Bu test sayesinde hem uyku apnesi olup olmadığı tespit edilir hem de eğer uyku apnesi varsa derecesi belirlenerek uygun tedaviye karar verilir.

Horlama sorunu olan çocuklarda geniz eti veya bademcikler büyükse ameliyat ile tedavi yapılır. Ancak her horlayan çocukta uyku apnesi olmaz. Yani çocuk boş yere ameliyat edilmiş olur ve ameliyat sonrasında horlama sorunu çözülmez. Bu yüzden uyku apnesi çok ağır değil ve çocuğun bademcikleri ile geniz eti çok büyük değilse karar vermesi daha güçtür. Anne babanın anlattıkları, uyku video görüntülerinin izlenmesi, kafa grafilerinin çekilmesi yeterli gelmez. İşte bu yüzden bir tedavi planı oluşturmadan önce, uyku testinin yapılması önemlidir.

Anne ve babalar bebeklerini uyurken izlemeyi dünyadaki en güzel manzaraya değişmezler. Artık bebeklerinizi izlerken bu bilgilerin ışığında ayrıca gözlemleyebilirsiniz.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.145.101.33

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Yeni Doğan Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler