Arama

Çocuklarda Hayali Arkadaş

Hayali arkadaş, çocukların hayal ile gerçekleri ayırt edemediği okul öncesi dönemlerde görülebilir. 2-5 yaş arası çocuklar için hayatı keşfettikleri dönemdir. Bu oldukça zor bir dönemdir, çünkü çocuklar neyin hayal neyin gerçek olduğunu karıştırabilirler. Çocukların hayatı tam olarak kavrayamadıkları bu dönemde kendilerine bir hayali arkadaş yaratmaları, ebeveynlerini endişelendirse de aslında normal bir durumdur.

Mesela çocuğunuz itfaiye aracının yangına neden olduğunu düşünebilir bu dönemde. Çünkü ne zaman bir itfaiye aracı görse yakınlarda yangın olduğunu görür. Küçük bir çocuk için, son derece karmaşık gözüken dünyasını kolaylaştırmanın bir yoludur aslında hayali arkadaş.

Hayali arkadaş, çocuklar için son derece gerçektir. Onunla birlikte masada yemek yerler, uyurlar, oyunlar oynarlar, arabayla gezmeye giderler. Bu dönemde hayali arkadaş, çocuğun oyunlarına eşlik eden, her zaman yanında olan, güvenilir, kimseye anlatamadığı sırlarını anlatabildiği arkadaşıdır.

Hayali arkadaş neden olur?

Hayali arkadaş 2-5 yaş arası çocuklarda sıklıkla görülebilir. Bazı çocuklar oyuncakları ile oynarlar, bazıları ise kendilerine bir hayali arkadaş veya arkadaşlar yaratırlar. Evet çocuğunuzun birden fazla hayali arkadaşı da olabilir.

Çocuğunuzun hayali arkadaşının olmasının iki nedeni olabilir; birisi çocuğun gelişimi için normal olan dönemde edindiği hayali arkadaştır diğeri ise biraz patolojik bir durumdur.

Şöyle ki; çocuğunuzun gerçek arkadaşları ile birlikte geçirdiği vakit, hayali arkadaşı ile birlikte geçirdiği vakitten az ise, veya gerçek arkadaşlar edinmiyor, aksine asosyal tavırlar sergiliyorsa ve bu durum ilkokul başlarına kadar devam etmişse, bu patolojik bir durumdur denilebilir.

Hayali arkadaş çocuğun gelişimi açısından normaldir.

Hayali arkadaş, çocukların 2-5 yaş arası dönemlerinde gelişim seyri açısından normaldir. Hayali arkadaşlar genellikle çocukların çözemedikleri veya baş edemedikleri durumlarla baş etmeleri içindir. Ailede huzursuzluk, boşanma, yakın bir kişinin vefatı, taşınma, kreşe başlama gibi durumlarda hayali arkadaş görülebilir.

Veya hayali arkadaş çocuğun sadece oyun arkadaşı da olabilir.

Bazen yeni doğan kardeş sebebiyle, çocuğun eskisi kadar ilgi görememesi ve bu ilgiyi hayali arkadaşında bulması da mümkündür.

Kardeşi olmayan çocuklar da, evde yeterince oyun arkadaşı bulamadıkları için bir hayali arkadaş yaratabilirler.

Hayali arkadaşı anne babalar nasıl karşılamalı?

Çocuğunuzun hayali arkadaşı ile oynamasına engel olmamalısınız. Eğer size hayali arkadaşını anlatırsa onu sakince dinlemeli fakat olaya çok da müdahil olmamalısınız.

Çocuğunuz hayali arkadaşı ve sizinle birlikte oynamak istiyorsa birlikte oynayabilirsiniz. Fakat mümkün olduğunca hayali arkadaşı oyuna dahil etmemeye çalışın, oyunda kararları hayali arkadaşın vermesine engel olmaya çalışın.

Çocuğunuz sizden istemediği sürece, birlikte oynadığınız oyunlara hayali arkadaşını dahil etmeyin. Ama dediğimiz gibi eğer çocuğunuz istiyorsa liderliği çocuğunuzun yapacağı şekilde oynayın.

Çocuğunuz sürekli hayali arkadaşından bahsediyorsa, onun ilgisini başka yönlere çekmeye çalışmalısınız.

Çocuğunuzun kendi yaptığı hataları hayali arkadaşının üzerine atmasına izin vermeyin.

Hayali arkadaş faydalıdır.

Çocuğun gelişiminde hayali arkadaşın birçok faydası vardır. Çocuğa yaşamındaki zorluklarla baş etmesi için yardımcı olur. Her zaman yanında olan oyun arkadaşıdır.

Aileler için de çocuklarını iyi gözlemlemeleri doğrultusunda hayali arkadaşlar, çocuklarının duygu durumlarını anlamalarına da yardımcı olur. Yani çocuğunuz, kendi iç dünyasını hayali arkadaşı vasıtası ile anlatıyor olabilir. Örneğin; çocuğun hayali arkadaşı karanlıktan korkuyorsa, bu aslında çocuğun karanlıktan korktuğunu gösterir. Bazen çocuk bir şeyi yapmak istemediğinde bunu hayali arkadaşının yapmak istemediğini söylerek de dile getirebilir.

Araştırmalara göre hayali arkadaşı olan çocukların genellikle yaşıtlarına göre daha iyi bir dil gelişimi olduğu ve sosyal becerilerinin daha iyi olduğu görülmüştür.

Aynı zamanda hayali arkadaşların, çocuğun hayal gücünün gelişiminde de olumlu etkisi vardır.

Ebeveynlerin hayali arkadaş ile ilgili endişelenmesi gereken durumlar ise:

Öncelikle hayali arkadaşları, yetişkinlerin yaşadığı halüsinasyonlarla karıştırmamak gerekir. Çocuklar gerçek ile hayal arasındaki farkı yaklaşık 5 yaşından sonra idrak edebilmektedir.

Çocuğun hayali arkadaşına saygı gösterilmeli ve hayali arkadaşa inanmadığımızı çocuğa belli edilmemelidir.

Çocuğun sadece hayali arkadaşı ile oynamasına izin verilmemeli, gerçek arkadaşları ile de oynamasına teşvik edilmelidir. Çocuğunuzun gerçek arkadaşları ile oynadığı zaman, hayali arkadaşı ile oynadığı zamandan az ise bu endişe verici bir durumdur.

Çocuğun her yaptığı yanlışı hayali arkadaşına yüklemesine engel olunmalıdır. Çocuğun yaptıklarının sorumluluklarını öğrenmesi gerekir. Aynı zamanda çocuk için geçerli olan kurallar, hayali arkadaş için de geçerli olmalı ve hayali arkadaşa müsamaha gösterilmemelidir.

Çocuklarda hayali arkadaşın olması normal karşılandığı gibi, vakti geldiğinde de hayali arkadaş ortadan kaybolmalıdır. Genellikle 5 yaşına doğru çocuğun hayali arkadaşı ortadan kaybolur. Eğer bu durum ilkokul çağına kadar uzamışsa, bir uzmandan yardım almak gerekebilir. Çocuklar ilkokula başladıklarında gerçek arkadaşlarla birlikte olmanın, onlarla oynamanın daha keyifli oluğunu görür ve en geç bu dönemde hayali arkadaşlarından vaz geçerler.

Çocuğun hayali arkadaşı ya birden ortadan kaybolur ya da uzun bir tatile çıkabilir veya başka bir yere taşınabilir. Fakat bu sürecin uzaması, ilkokul çağına gelmiş olmasına rağmen çocuğun gerçek arkadaşlarla oynamayı reddetmesi durumunda bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.158.25.146

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Bebeklerde 12-24 Ay Dönemi Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler