Arama

Çocuğunuzun Çizdiği Resimleri Siz De Yorumlayabilirsiniz

Çocuklar 3 yaşından itibaren kalem tutmaya bir şeyler karalamaya başlarlar. Evde okula giden abisi veya ablası varsa daha erken dönemde de kalemi almak isteyebilirler.

3 yaşında bir çocuğun çizdiği resimlerin bir anlamı olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak çizdiği her şey bir anlam taşır. Çocuklar çizdikleriyle iç dünyalarında hissettiklerini paylaşırlar. Bu her zaman bir üzüntüyü veya kaygıyı yansıtmaz. Bazen çizdiği resimleri kendileri bile anlatamazlar. Bazen sizin arabaya benzettiğiniz şekil bir fil olabilir.

Çocukların çizdiği resimleri yorumlamak için aslında profesyonel eğitim almak gerekir, ancak yine de anne ve babalar da bazı temel kuralları bilerek çocuklarının çizimlerini yorumlayabilirler.

Öncelikle tek bir resimden yola çıkarak bir değerlendirme yapılmaması gerektiğini hatırlatmak gerekir. Çocuğun çizdiği diğer resimler de değerlendirilmelidir.

Sayfanın ne kadarını kullandığına bakabilirsiniz: Çocuğunuz resim çizerken sayfanın tümünü mü kullanıyor, yoksa boşluklar mevcut mu? Ya da çok küçük birkaç santimlik çizimler mi yapıyor?

Sayfanın tümünü kullanan çocuklar çoğunlukla iç kontrolünü sağlayamayan saldırgan çocuklardır. Ayrıca hiperaktif çocukların çizimleri de sayfanın tümünü kaplar. Hiperaktif çocuklar çoğunlukla sayfanın tümünü kaplayan, çok renkli, büyük resimler çizer ve çizimleri çoğunlukla yarım kalır.

İçe kapanık, çekingen, öz güven eksikliği yaşayan çocuklar ise daha küçük resimler çizerler. Sayfanın büyük bir kısmı eksik kalır. Küçük boyutlar çocuğun çekingenliğini simgeler. Çok nadiren de olsa, özgüven eksikliği yaşayan çocuklar da büyük resimler çizer. Bunun sebebi ise, daha güçlü olma arzularından kaynaklanır.

İnsan vücudundan eksik uzuvlar bulunması: Çocuğunu, el, kol, bacak, burun, ağız gibi organları eksik bırakıyorsa bu o uzvuyla alakalı endişe duyduğunu dile getirebilir. Şöyle ki iç dünyamızda nasıl ki sorunlarımızı inkar eder görmezden gelirsek, çocuk da o uzvunu çizmeyerek sıkıntısını yok sayabilir.

Bazı organların daha büyük çizilmesi: Büyük organlar örneğin ağız, burun, göz gibi çocuğun o organıyla yaşadığı bir soruna işaret edebilir.

Büyük bir ağız çizen çocuk konuşma ve dil becerileri ile alakalı sorun yaşıyor olabilir. Veya anlattıklarının dinlenmediğini düşünüyor olabilir.

Büyük ve çizgileri belirgin kalın bir kulak çocuğun duymasında bir problem olduğuna işaret edebilir.

Büyük ve abartılı ayaklar güven eksikliğini simgeler.

Büyük gözler, çocuğun görme ile alakalı sorunlar yaşadığına işarettir.

Astım gibi solunum sorunu yaşayan çocuklar burunları büyük çizerler.

Cinsel organlar: Çocuklar çoğunlukla resim çizerken cinsel organları çizmezler. Bunun sebebi bir eksiklik veya sorun değil, insana olan saygıdır ve normal bir durumdur. Ancak bazı çocuklar gizli gizli veya açıkça çizdiği resimlerde cinsel organlara yer verebilirler. Çocuğun cinsel organ çizmesi, tuvalet eğitimi sırasında baskı gördüğüne işaret edebilir. Ya da sağlıklı bir cinsel eğitim almamış olabilir. Bazen aileler çocuklarının doğal yoldan cinsiyet eğitimi alması için, çocukları ile birlikte banyoya girer, evde gezerken giyimine dikkat etmezler. Ya da kız çocuklarına “Bacaklarını kapat”, erkek çocuklarına “Göster amcana pipini” gibi cinsiyetçi tutumlarla baskı yaparlar. Bu gibi durumlarda çocuk baskı veya aşırı özgüven sebebiyle resimlerinde cinsel organlara da yer verebilir.

Aile Çiz Testi: Çocuğa pastel boyalar ve çizgisiz bir kağıt verilerek ailesinin resmini çizmesi istenir. Böylece çocuğun ailede kendini nasıl hissettiği, aileyi nasıl algıladığı gözlemlenir.

Çocuklar ailede en çok değer verdikleri ve saygı duydukları kişiyi sayfanın soluna çizerler.

Daha özenli boyanmış kişiler sevdikleri, saygı duydukları kişilerken, özensiz çizilmiş, boyanmamış ve hatta bazen çizilmemiş kişiler çocuğun çatışma yaşadığı kişilerdir.

Çocuk eğer resimde kendine yer vermemişse bu kendini değersiz hissettiğinin göstergesidir.

Ancak çocuğunuzun çizdiği resimleri yorumlarken unutmamanız gereken daha önce de tekrarladığımız gibi, yorumu tek bir resme bakarak yapmamanız gerektiğidir. Resimler çocuğun duygusal durumunu tek başına ifade etmeye yeterli olmazlar. Eğer çocuğunuzda ya da çizdiği resimlerde bir problem olduğunu düşünüyorsanız, bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.162.126.136

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Bebeklerde 24-48 Ay Dönemi Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler