Arama

Çocuğunuza Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Kazandırmak İçin 15 Adım

Çocukluğumuzda edindiğimiz alışkanlıkları, ömrümüzün geriye kalan kısmında aynen devam ettiriyoruz. Bu beslenme alışkanlıklarımız için de geçerli. Çocukluğumuzda edindiğimiz davranışlarımızı değiştirmek pek kolay mümkün olmuyor.

Çocuğunuzun bir ömür boyu sağlıklı beslenmek için çabalamaya çalışması yerine, küçük yaşlardan bu alışkanlığı edinerek daha rahat bir hayat yaşamasını sağlamak için 15 önerimiz var.

 • İlk olarak yalnızca beslenme için değil, her doğru ve uygulamasını istediğiniz davranış için yapmanız gerekenden başlayalım. Çocuğunuzun sağlıklı beslenmeyi benimsemesini istiyorsanız, siz de sağlıklı beslenmelisiniz. Çocuklarımız anlattıklarımızdan çok, yaptıklarımızı kendilerini örnek alır, öğrenirler. Çocuğunuza sağlıklı beslenmesi için, atıştırmalık olarak haşlanmış havuç verirken, kendiniz abur cubur tüketirseniz bu hem adil olmaz, hem de zorlama ile yapılan bu davranışın kalıcılığı olmaz.
 • Çocuğunuzla birlikte bitki yetiştirebilirsiniz. Günümüzde artık her türlü bilgiye ulaşmak çok basit. Bir bahçeniz olmasa bile, ışık ihtiyacına göre evinizin veya balkonunuzun bir köşesini çocuğunuzla birlikte sebze yetiştirmek için kullanabilirsiniz. Kolaylıkla yetiştirebileceğiniz pek çok bitki çeşidini biraz araştırma ile öğrenebilirsiniz. Sebzeleri birlikte ekmeniz, sulama görevini çocuğunuza vermeniz ve sebzeler olgunlaştığında birlikte toplamanız hem birlikte eğlenceli ve eğitici bir aktivite olur, hem de kendi yetiştirdiği sebzeleri tüketmek çocuğunuz için daha cazip gelir.
 • Ödül-ceza sistemini yemek için kullanmamalısınız. “Yersen şunu alırım, yersen televizyon izleyebilirsin” gibi yaptırımlarda bulunmamalısınız. Yemeğin bir gereksinim olduğunu çocuğunuzun öğrenmesi gerekiyor.
 • Çocuğunuzun da bir damak zevki olduğunu unutmamalısınız. Beğenmediği yiyecekleri zorla yedirmeye çalışmak yerine, beğendikleri ile karıştırarak farklı tatlar elde edebilirsiniz. Elbette burada annelere büyük iş düşüyor.
 • Yemek zamanında masa başında birlikte olmalısınız. Doğru yemek alışkanlığını kazanmak için bu oldukça önemlidir. Televizyon karşısında atıştırmak yanlış bir alışkanlıktır ve bu davranışı çocuğunuzun benimsemesine engel olmalısınız.
 • Mutfakta birlikte olun. Evet günleriniz oldukça yoğun, temizlik, yemek, çamaşır, belki aynı zamanda çalışan bir kadınsınız. Fakat yine de haftanın birkaç gününde akşam yemeğini çocuğunuzla birlikte hazırlamanız oldukça etkileyici bir yöntem olacaktır. Yaşına göre uygun görevler seçebilirsiniz. Çatalları masaya dizmesi, dolaptan domatesi çıkarması yada birlikte kek yapmak…. Çocuğunuza özel bir önlük vererek birlikte mutfakta hazırlık yapmanız, onu kendi yaptığı ya da yapım aşamasında görev aldığı yiyecekleri tüketmesi için teşvik edecektir.
 • Yavaş yemek yemelisiniz. Doğru beslenme alışkanlıklarından birisi de besinleri iyice çiğnedikten sonra yutmaktır. Her ne kadar çocuğunuzun yemeğini dakikalar içerisinde bitirmesi çok güzel gözükse de bu yanlış bir beslenme alışkanlığıdır. Yediklerimizin midemize indikten sonra tok olduğumuz mesajını almamız 20 dakikadır. Yavaş yemek aynı zamanda her yaş grubu için kilo kontrolüne yardımcıdır.
 • Yemek zamanınız yaklaştıkça acıktığınızdan bahsedebilirsiniz. Yemeğin ardından da tokluktan bahsedebilirsiniz. Bu çocuğunuzun açlık-tokluk kavramını anlamasına yardımcı olur.
 • Bazı sebeplerle çocuğu yemek konusunda azarlamak geleceği için düzeltilemez hatalara yol açabilir. Örneğin az yediği, etrafa döküp saçtığı, çok yediği ya da yavaş veya hızlı yediği konusunda çocuğunuzu azarlamamalısınız.
 • Ebeveynler olarak sizlerden birisinin aşırı iştahlı ya da iştahsız olma durumunda, çocuğunuzun genetik olarak bu karaktere yatkın olabileceğini unutmamalısınız. Her zaman anlayışlı yaklaşmalı, asla çocuğunuzu yemek için azarlamamalısınız.
 • Abur cuburları evde hazır bulundurmayın. Hem sizin hem de çocuğunuzun doğru beslenme alışkanlığı için bu yanlış bir tutumdur.
 • Siz yedirmeseniz de çocuğunuzun zamanla abur cuburlarla tanışacağını unutmamalısınız. Bu yüzden zaman zaman atıştırmalıklara izin vermelisiniz. Ancak çocuğunuzun bu atıştırmalıkları zaman zaman yiyebileceğini, ana öğünlerini aksatmaması gerektiğini anlamasını sağlamalısınız. Gerekirse doktorunuzdan yardım isteyebilirsiniz.
 • Yemek ayrımı yapmamasının sizin elinizde olduğunu unutmamalısınız. Uzmanlar yemek ayrımı yapmayan çocuklar yetiştirmek için, bebeğin kendi kendini beslemesi (Baby Led Weaning) metodunu tavsiye ediyorlar. Çocuğunuzun köfteyi sevmesi ve sebze verdiğinizde yememesi üzerine ona köfte patates vermeniz, bir dahaki sefere ona sebze yedirmenizi daha da zorlaştırmaktan başka bir şeye sebep olmaz. Eğer yemek seçen bir çocuğunuz varsa, yaşıtlarıyla beraber yemek yemesi farklı tatları denemesi için çocuğunuzu cesaretlendirebilir.
 • Tabağına çocuğunuzun doyabileceği kadar yemek koyun, fazlasını değil. Böylece çocuğunuz fazla yemek görüp bitiremeyeceği için endişelenmez. Bitiremeyeceğinden endişelenmek yerine doymazsa bir tabak daha isteyebilir.
 • Yemek saatlerinizi eğlenceli hale getirmelisiniz. Yemek saatlerinizin tüm ailenin bir araya geldiği, hoş sohbetlerin yapıldığı hem fiziksel hem de ruhsal açlığın doyurulduğu saatler olmasına özen göstermelisiniz.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.158.238.172

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Bebeklerde 06-12 Ay Dönemi Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler